Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amerykańska energetyka?...

25 Sty 2007 06:09 6746 34
  • Poziom 14  
    Jezeli bedzie zainteresowanie to opowiem.
    Jestem elektrykiem i pracuje w zakladzie o poboze 2Mwa.
    Jak ktos jest zainteresowany czym sie rozni "elektryka" amerykanska od
    europejskiej bo rozni sie diametralnie) to zapraszam.
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista Automatyk
    Takich informacji mi potrzeba.Buduję właśnie maszynę dla USA i mam kilka podstawowych pytań związanych z amerykańską siecią.

1.jak wygląda sprawa z przewodem PE i N
    2.jakie występują dokładnie napięcia międzyprzewodowe i międzyfazowe
    (czytałem o napięciu 110V, 117V ,125V).
    3.w jaki sposó podłączyć europejski silnik,który pracuje w układzie gwiazda-trójkąt (sprawę częstotliwości pomijam).
    4.czy amerykańskie sieci (układ ,instalacja) można porównać z europejskimi ?
    Do tej pory nie miałem tych problemów ponieważ buduję sterowamia z zasilaczami DC 24V,które mogą pracować w zakresie 110-400V ale teraz doszedł mi jeden agregat na 3x230V (gwiazda)
    Im więcej na ten temat czytam tym więcej mam pytań.Dlatego byłbym ci wdzięczny za rozjaśnienie w moim starym łbie.
  • Poziom 14  
    Pierwsze co "europejski" eletryk musi zrobic, to zapomniec czesc metrycznego systemu.
    Nigdzie w ameryce nie kupisz kabla/przewodu itp np 2.5mm.
    Zapomnij o tym.
    W ameryce uzywa sie tylko i wylacznie tzw gauge system.
    Co to jest gauge?
    Nic innego jak ilosc pres(dies) przez jaka przehodzi drut, im wiecej tym cienszy.
    teraz prosta tabela:
    14 ga = do 15A
    10 ga = do 30A
    6 ga = do 50A
    3 ga = do 100A
    00 ga =do 200A

Po 00 jest jeszcze 000 i potem zeby "ulatwic" sprawe sa tzw mcm's
    czyli 500mcm= 500 milimetrow kwadratowych.
    Proste?
    To dla ulatwienia dodam ze to wszystko jest dla kabli o wytrzymalosci termicznej 90 stopni celcjusza!!
    I to wszystko w kraju co uzywa farenhajty.
    Nie chce robic wrazenia ze ten system jest do dupy, bo nie jest.
    Jest po prostu inny i wynika z duzo wczesniejszej elektryzacji(bez komunistycznych hasel)

Dodano po 27 [minuty]:

andy1955 napisał:
    Takich informacji mi potrzeba.Buduję właśnie maszynę dla USA i mam kilka podstawowych pytań związanych z amerykańską siecią.

1.jak wygląda sprawa z przewodem PE i N
    2.jakie występują dokładnie napięcia międzyprzewodowe i międzyfazowe
    (czytałem o napięciu 110V, 117V ,125V).
    3.w jaki sposó podłączyć europejski silnik,który pracuje w układzie gwiazda-trójkąt (sprawę częstotliwości pomijam).
    4.czy amerykańskie sieci (układ ,instalacja) można porównać z europejskimi ?
    Do tej pory nie miałem tych problemów ponieważ buduję sterowamia z zasilaczami DC 24V,które mogą pracować w zakresie 110-400V ale teraz doszedł mi jeden agregat na 3x230V (gwiazda)
    Im więcej na ten temat czytam tym więcej mam pytań.Dlatego byłbym ci wdzięczny za rozjaśnienie w moim starym łbie.

PE jest zielony, grubosc taka sama jak fazowe.
    2 Zasilanie comercial(kanada:: 600v3fazy potem wlasny transformator na co chcesz, glownie 208v uziemiony neutrel.
    USA tak samo tylko z 480vpiervotnym.
    3 No problemo, laczysz go w gwiazde i zapominasz o problemach.(chyba bylem pijany jak to pisalem, laczysz w trojkat , tutaj delta),dla zasilania 208V,(wiekszosc silnikow z europy ma te opcje ale nie
    wszystkie.wiekszosc dwubiegowych np. nie ma.
    Przepraszam, glupia pomylka.

4 mozna, ale czy warto?

Dodano po 22 [minuty]:

Porownaj sobie IEC ratings i NOMA ratings dla tego
    samego kotaktora wyciagnij wnioski.

Dodano po 7 [minuty]:

Pracuje prawie codziennie przy zmianiwe okablowania
    europejskich maszyn, chcesz to ominoc?CSA problems
    pm. me
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    geguś napisał:
    Możesz podać zdolność zwarciową urządzeń?

Przepraszam ze tak dlugo mnie nie bylo.(wlasciciele firmy dla ktorej pracuje, nie znaja litosci):cry:

Jezeli przez zdolnosc zwarciowa urzadzen , chodzi ci o podstacje to odpowiedz jest krotka.
    Taka jaka jest wymagana przez dostawce pradu w danym rejonie,
    zmienia sie to od miejscowosci do miejscowosci.
    Najprosciej zadzwonic do nich i lokalny inspektor ci to poda.(nawet jakby
    sie rozmijal z przepisami to i tak robisz jak on chce):D. Mniej klopotow.
    Nie jestem specjalnie w tym mocny, ale jak robilem przylacze 600V, 200A
    to wymagane bylo 200KA, (Brampton, ontario)

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

A jezeli chodzi ci tylko o uzadzenia domowe, na 115V, to czemu nie napiszesz na pm?
    Regulacje i licencjonowanie sa raczej skomplikowane i drogie.
    Za oplata zalatwie ci CSA, co praktycznie wystarcza na cala polnocna
    ameryke.
    Super legalnie, bez lapowek itp.
    pM.
  • Specjalista Automatyk
    nie bardzo rozumiem.
    Istnieją napięcia międzyprzewodowe czy też nie (przewód zerowy ?).
    Piszesz :napięcie w domach to 115V. Napięcie w zakładach to 480V.Istnieją dwie odrębne sieci ?
  • Poziom 21  
    Witam
    Na stronie www.elektrical-contractor.net. jest forum elektryków amerykańskich.Tam zapewne można zasięgnąć potrzebnych informacji.Natomiast na forum www.ise.pl , w dziale "zdjęcia na podstronie 6 u góry jest temat "Pomiar energii w USA.U góry dział-Vilation photo forum.Można tam zobaczyć coś co porazi samym widokiem i służyć jako przestroga dla tych którzy samodzielnie chcą wykonywać instalacje elektryczne , nie posiadają odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji.Polscy elektrycy naprzeciw tych za wielką wodą to orły i sokoły.Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 14  
    andy1955 napisał:
    nie bardzo rozumiem.
    Istnieją napięcia międzyprzewodowe czy też nie (przewód zerowy ?).
    Piszesz :napięcie w domach to 115V. Napięcie w zakładach to 480V.Istnieją dwie odrębne sieci ?

Nie istnieja zadne odrebne sieci, zasilanie odbiorcow domowych jest z transformatora jednofazowego z odczepem po srodku.
    Siec uliczna jest jedna , w Kanadzie jest to 600V , 3 fazy, a w USA 480V, 3 fazy.
    Do odbiorcow tzw "komercyjnych" masz bezposrednie przylacze, a do tzw "industrial" czyli przemyslowych dostajesz na ogol 22KV , i robisz swoja podstacje, a jakie napiecia chesz miec to tylko zalezy od ciebie i
    przepisow , rowniez zdrowego rozsadku.
    Np: w USA jest przepis ktory mowi ze napiecie miedzy faza a ziemia nie
    moze byc wieksze niz 300V, stad 480V, jak policzysz to dostaniesz 277V
    miedzy zerem , ktore jest uziemione w przylaczu, a faza.
    W Kanadzie nie ma tego, w zwiazku z tym przyjeto w latach 60 standard
    600V, (347V do ziemi).
    Specjalnym wyjatkiem sa odbiorcy indywidualni, jak juz zaznaczylem,
    sa oni zasilani z transformatora (na ogol na slupie) jednofazowego.
    Jak sobie policzysz to by miec z trzech faz napiecie "do zera" 120V , to miedzyfazowe ci wyjdzie 208V, co zrobic gdy masz tylko jedna faze?
    Prosto , na wyjsciu 240V, z odczepem po srodku, i tak wlasnie zasila sie
    domki jednorodzinne (80% mieszkancow).
    Stad biera sie dwa popularne napiecia 240V i 208V.
    Wiekszosc uzadzen chodzi dobrze przy obu, ale nie wszystkie.
    Np, wiekszosc komercyjnych piecow musi byc zamawiana na konkretne napiecie,(mowimy o jednofazowcach).
  • Specjalista Automatyk
    bardzo dziękuję za te wszystkie informacje.Rozjaśniło mi się już pod czaszką.
    Pozostaje jeszcze kwestia przewodów: zerowego i uziemienia oraz związane z nimi zabezpieczeniami przeciwporażeniowymi (np. wyłącznik różnicowo-prądowy) a mianowicie:
    czy zero i ziemia to jeden przewód (PEN)czy też są rozdzielone (PE i N)?.
    Jeśli tak to gdzie ?
  • Poziom 14  
    andy1955 napisał:
    Pozostaje jeszcze kwestia przewodów: zerowego i uziemienia oraz związane z nimi zabezpieczeniami przeciwporażeniowymi (np. wyłącznik różnicowo-prądowy) a mianowicie:
    Jeśli tak to gdzie ?

Zero i ziemia, generalnie zecz biorac sa ZAWSZE rozne przewody.
    Lacza sie one razem tylko w jednym miejscu, przylaczu lub na wyjsciu
    transformatora (jak masz wlasny, co raczej jest norma w komercyjnych
    instalacjach).
    Czyli , przykladowo : dostajesz z miasta np 600V, 100A.
    Robisz odpowiednie przylacze bez zera (zero i 347V sa raczej zadko uzywane , a jak juz to glownie do oswietlenia), jeszcze raz 600V
    to proste 3 fazy.
    Przylaczem w tym wypadku bedzie zwykly wylacznik mechaniczny z bezpiecznikami topikowymi na 100A i odpowiednia obciazalnoscia zwarciowa np 100KA.(niekiedy wystarcza 60KA, albo mniej, CENA!)
    Za wylacznikiem dajesz tzw z ang "splitter" czyli po prostu kawal obudowy z szynami na 3 fazy.
    Teraz od "splitera" ciagniesz np zasilania maszyn dzialajacych na 600V.
    Kazda przez swoj wylacznik.
    Jenda z tych "maszyn" jest na ogol transformator 600V na 208V , delta-star.
    Na wyjsciu masz 3 fazy 208v i zero.

Na ogol nastepny jest tzw "breaker panel" czyli panel z wylacznikami
    automatycznymi ,(moga one byc jedno , dwu albo troj polowe. 120V, 208V 1 faza , 208V 3 fazy).wtedy uziemiasz zero.
    Dalej ciagniesz instalacje tak samo ale juz ciagnac zero (kolor bialy , i ziemie zielony lub goly) oddzielnie.

Niestety nie wiem co to jest "wyłącznik różnicowo-prądowy"
    Podejzewam ze to moze byc tzw " ground fault interrupting breaker , w skrocie GFI breaker" , nowe ustrojstwo
    ktore odcina prad przy przeplywie pradu przez "ziemie = ground".
    Wymagane sa one od paru lat w lazienkach, sypialniach , basenach itp.
    Nie jest to za bardzo przestrzegane jak do tej pory.

Np ja tego w domu nie mam.

Ps. moge zamiescic pare zdjec jak bedzie zainteresowanie.
  • Poziom 12  
    alpher napisał:
    andy1955 napisał:
    Jeśli tak to gdzie ?

Zero i ziemia, generalnie zecz biorac sa ZAWSZE rozne przewody.
    Lacza sie one razem tylko w jednym miejscu, przylaczu lub na wyjsciu
    transformatora (jak masz wlasny, co raczej jest norma w komercyjnych
    instalacjach).
    Czyli , przykladowo : dostajesz z miasta np 600V, 100A.
    Robisz odpowiednie przylacze bez zera (zero i 347V sa raczej zadko uzywane , a jak juz to glownie do oswietlenia), jeszcze raz 600V
    to proste 3 fazy.
    Przylaczem w tym wypadku bedzie zwykly wylacznik mechaniczny z bezpiecznikami topikowymi na 100A i odpowiednia obciazalnoscia zwarciowa np 100KA.(niekiedy wystarcza 60KA, albo mniej, CENA!)
    Za wylacznikiem dajesz tzw z ang "splitter" czyli po prostu kawal obudowy z szynami na 3 fazy.
    Teraz od "splitera" ciagniesz np zasilania maszyn dzialajacych na 600V.
    Kazda przez swoj wylacznik.
    Jenda z tych "maszyn" jest na ogol transformator 600V na 208V , delta-star.
    Na wyjsciu masz 3 fazy 208v i zero.

Na ogol nastepny jest tzw "breaker panel" czyli panel z wylacznikami
    automatycznymi ,(moga one byc jedno , dwu albo troj polowe. 120V, 208V 1 faza , 208V 3 fazy).wtedy uziemiasz zero.
    Dalej ciagniesz instalacje tak samo ale juz ciagnac zero (kolor bialy , i ziemie zielony lub goly) oddzielnie.

Niestety nie wiem co to jest "wyłącznik różnicowo-prądowy"
    Podejzewam ze to moze byc tzw " ground fault interrupting breaker , w skrocie GFI breaker" , nowe ustrojstwo
    ktore odcina prad przy przeplywie pradu przez "ziemie = ground".
    Wymagane sa one od paru lat w lazienkach, sypialniach , basenach itp.
    Nie jest to za bardzo przestrzegane jak do tej pory.

Np ja tego w domu nie mam.

Ps. moge zamiescic pare zdjec jak bedzie zainteresowanie.

To nic innego jak nasz wyłącznik różnicowo-prądowy, różnicówka,RCD.
    I jak na nasze warunki wcale nie jest to nowość:D
  • Poziom 14  
    irekub napisał:

To nic innego jak nasz wyłącznik różnicowo-prądowy, różnicówka,RCD.
    I jak na nasze warunki wcale nie jest to nowość:D

Nowosc , nienowosc, zalezy dla kogo.
    Ja na przyklad nie pamietam takiego sprzetu w Polsce przed 87 rokiem.
    A tutaj to zostalo wprowadzone "pare lat temu" , nie wiem dokladnie
    ale wydaje mi sie ze koniec 90tych.
    Zauwaz tez ze 120v tak nie kopie jak 230v.

Zdjecia zamieszce w przyszlym tygodniu.
  • Poziom 27  
    Duzo tych transformatorow, duzo strat mocy, a nie mowie juz o tym ze kable musza byc 2x wieksze bo i prady przy 120 sa wieksze niz u nas na 230V
  • Poziom 10  
    Witam

konkretnie chodzi o Nowy Jork(to na wypadek gdyby znalazl sie ktos kto pracowal w tym miescie)

jak wiadomo mamy tu do czynienia z 110v na jednej linii

jako ze szukam pracy a w nowym jorku oznacza to "sztuka iluzji" wiec pytania moga sie wydac nieco banalne, ale wole sie upewnic czy mam dobre informacje

czy gniazdka do 220v sa takie same jak do 110?
    czy do 220 dajemy przewod 0wy??

czy zawsze bezpiecznik "arka" ma tester? i czy przylozenie zera i powera jest dowolne(lewa/prawa)
    czy bezpiecznik ten zawsze dajemy na pierwszym miejscu od gory?

jakie przeznaczenie maja bezpieczniki 20 i 15A

jakie przeznaczenie jest kabli przekroju 10?

jakie urzadzenia wymagaja linii dedykowanej

chcac uniknac zbednych komentarzy - nie uwazam, ze jest to forum USA, licze poprostu na to, iz ktos moze byc w posiadaniu wiedzy mogacej mi pomodz, jesli taka osoba sie nie znajdzie to trudno

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Specjalista Automatyk
    Pytania są tak mocne - że aż strach na nie odpowiadać - wynikają z niewiedzy elektryka. Proponuję tam się udać i sprawdzić na miejscu.
  • Poziom 10  
    shulc - nie czytalem, przeczytam, dzieki

edwaku - kto tu mowi o jakimkolwiek elektryku? jestem na miejscu tylko nie bardzo mam jak sprawdzic, a informacje te sa mi potrzebne poprostu zeby to zrobic - za to dostaje pieniadze, marne.... ale zawsze

edwaku - chcialbym dodac ze moja praca i tak jest sprawdzana, wiec nikomu krzydwa sie nie stanie, wiec spokojnie mozesz odpowiadac

poptrzebuje pieniedzy zeby wyjechac z tego kraju i na zawsze o nim zapomniec, takze pomagajac mi ratujesz moj tylek....
  • Poziom 14  
    prussek napisał:
    Witam

konkretnie chodzi o Nowy Jork(to na wypadek gdyby znalazl sie ktos kto pracowal w tym miescie)

jak wiadomo mamy tu do czynienia z 110v na jednej linii

jako ze szukam pracy a w nowym jorku oznacza to "sztuka iluzji" wiec pytania moga sie wydac nieco banalne, ale wole sie upewnic czy mam dobre informacje

czy gniazdka do 220v sa takie same jak do 110?
    czy do 220 dajemy przewod 0wy??

czy zawsze bezpiecznik "arka" ma tester? i czy przylozenie zera i powera jest dowolne(lewa/prawa)
    czy bezpiecznik ten zawsze dajemy na pierwszym miejscu od gory?

jakie przeznaczenie maja bezpieczniki 20 i 15A

jakie przeznaczenie jest kabli przekroju 10?

jakie urzadzenia wymagaja linii dedykowanej

chcac uniknac zbednych komentarzy - nie uwazam, ze jest to forum USA, licze po prostu na to, iz ktos moze byc w posiadaniu wiedzy mogacej mi pomodz, jesli taka osoba sie nie znajdzie to trudno

Pozdrawiam
    Piotrek

Duzo pytan , ale postaram sie pomoc.
    Gniazdek ang"receptacle" jest mnostwo, zarowno na 120V jak i 220v.
    Z zerem ang "neutral" bez zera, wszystko zalezy co czego wymaga.
    Polecam stronke : https://www.hubbellnet.com/max_htm/tech_stuff/NEMA/front.html
    Duzo popularnych gniazdek.

"czy zawsze bezpiecznik "arka" ma tester? i czy przylozenie zera i powera jest dowolne(lewa/prawa)
    czy bezpiecznik ten zawsze dajemy na pierwszym miejscu od gory?"

Niestety nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi.

10 gauge przewod na najpopularniejsza temperature (105c) dobry jest do
    30A.

Dedykowanej linii wymagaja prawie wszystkie uzadzenia komercjalne i przemyslowe.

p.s. z praca w NY to raczej ci nie pomoge, ale przyjedz do Toronto to kto wie?
  • Poziom 10  
    uhh widze spore roznice pomiedzy kanada i USA

"arka" - bezpiecznik stosowany specjalnie do gniazek( swoja droga w Ny funkcjonuje "outlet" ) w bedroom czyli sypialni, ma dodatkowy bezpiecznik na 0, moze naprowadzilem....

co do dedykowanej linii chodzi mi bardziej o mieszkania i tak np dedykowana(djaaca zasilanie tylko jednemu/dwom urzadzeniom) linie ma :
    mikrofalowka
    2gfi

dziekiz a odpowiedz, a co do toronto - mozesz wrzucic mi jakies blizsze informacje na PM ?
    itp
  • Poziom 14  
    Zauwaz ze wszystkie "silowe" uzadzenia i tak sa zasilane minimum 208V.
    Tak ze nie rozni sie to tak bardzo od europy.
    Z doswiadczenia powiem ci tez ze instalacje w hameryce sa duzo solidniej
    wykonane niz np w Polsce czy we Wloszech (tylko z tymi krajami mialem
    stycznosc), i nie chodzi tu tylko o grubosc drutu.
    Na temat wyzszosci 220 nad 110v wypisano juz morze atrametu, i co z tego?
    Wyobrazasz sobie wymiane wszystkich uzadzen na kontynencie zamieszkalym przez 300+ milionow ludzi?
    Ja nie.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    prussek napisał:
    uhh widze spore roznice pomiedzy kanada i USA

"arka" - bezpiecznik stosowany specjalnie do gniazek( swoja droga w Ny funkcjonuje "outlet" ) w bedroom czyli sypialni, ma dodatkowy bezpiecznik na 0, moze naprowadzilem....

co do dedykowanej linii chodzi mi bardziej o mieszkania i tak np dedykowana(djaaca zasilanie tylko jednemu/dwom urzadzeniom) linie ma :
    mikrofalowka
    2gfi

dziekiz a odpowiedz, a co do toronto - mozesz wrzucic mi jakies blizsze informacje na PM ?
    itp

Czesc, nie znlem terminu "arka" to chyba jakis slang, ale po twoim wyjasnieniu widze ze chodzi o GFI breaker.
    Tak jak pisalem od paru lat jest to wymagane w bedroomach, lazienkach itp.
    Nie jestem specjalista od domowych "residential" instalacjii, ale z tego co
    wiem "dedicated line" dajesz do pieca tzw" furnace" , suszarki, kuchenki,
    A/C i ewentualnie jacuzzi.
    Nie slyszalem by ktos dawal specjalna linie dla mikrofali, ale jak chcesz to czemu nie?
  • Poziom 10  
    hmm to troche inaczej

tu pewne przepisy/zwyczaje reguluja przydzielanie linii z wylacznoscia

i bardziej oto mi chodzilo

no nic widze ze troszke w czyms innym "robisz" a manhattan jest dosc specyficzny:-)

mimo wszystko dzieki za pomoc :-)
  • Poziom 14  
    prussek napisał:
    hmm to troche inaczej

tu pewne przepisy/zwyczaje reguluja przydzielanie linii z wylacznoscia

i bardziej oto mi chodzilo

no nic widze ze troszke w czyms innym "robisz" a manhattan jest dosc specyficzny:-)

mimo wszystko dzieki za pomoc :-)

Nie tylko manhattan, jak juz pisalem kazde municipality/borough ma swoje przepisy.
    Dzwon do lokalnego inspektora i sie dowiesz, (nawet jak robisz na czarno, nic ci nie zrobi , to nie smok):D
  • Poziom 11  
    czesc.pozdrowionka

pracuje jako elektryk w ny,to co sie tu dzieje to...bys nie uwiezyl,robimy elektryke do stacji sieci komorkowej sprint,ludzie bez pojecia ,nigery i takie tam,nic sie nie przejmuj.napewno sobie poradzisz.przepraszam ze na z zadnych pytan nie odpowiedzielem,ale naprawde tu jest rzezba w g.....

pozdrawiam i sie nic nie przejmuj.kosmo
  • Poziom 10  
    kosmo, a moglbys jednak na ktores z pytan odpowiedziec?

moze akurat wiesz:-)

robie akurat u polakow a Ci sk****e wymagaja zeby za 11 plany czytac...

Ty chyba w unii robisz z tego co widze...
  • Poziom 13  
    Ostatnio ogladalem instalacjie w budynku jednorodzinnym pod Philadelphia budynek z 1994 roku i szok
    odpowiednik instalacji z lat 50 we Francji :D
    o inteligentnych instalacjiach nie wspomne bo chyba jeszcze tam nie doszly doplynely :idea: jesli przemyslowke maja podobna to mamy pole do popisu
    o jakosci ich seci przesylowych moze swiadczyc ze w 2005 cale wschodnie i pol Canady wywalilo na kilka godzin
  • Poziom 14  
    leszek N napisał:
    Ostatnio ogladalem instalacjie w budynku jednorodzinnym pod Philadelphia budynek z 1994 roku i szok
    odpowiednik instalacji z lat 50 we Francji :D
    o inteligentnych instalacjiach nie wspomne bo chyba jeszcze tam nie doszly doplynely :idea: jesli przemyslowke maja podobna to mamy pole do popisu
    o jakosci ich seci przesylowych moze swiadczyc ze w 2005 cale wschodnie i pol Canady wywalilo na kilka godzin

Cos mi sie z ta 50's francja nie widzi, albo robili to prawdziwe patalachy
    (o nich niestety tutaj nietrudno) , albo po prostu nie rozumiesz na czym polega amerykanska instalacja.
    Np tzw "roznicowka" , po co? Widziales moze tam jakies gniazdka bez uziemienia? Mysle ze nie.
    Przecierz jak masz pozadne uziemienie to jest to zbyteczne.
    Ja np. jeszcze nie widzialem przewodu do instalacjii ktory by nie mial oddzielnej zyly uziemienia.

Co do tzw. "blackout" w 05 to sie zgadzam, kompromitacja.