Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDWK 9/40 vs GDWT 9/40

m-Q 25 Sty 2007 11:11 5287 6
  • #1 25 Sty 2007 11:11
    m-Q
    Poziom 15  

Witam!

Mam kilka pytań odnośnie głośników Tonsila GDWK 9/40 i GDWT 9/40.
    Obecnie w kolumnach (na kształt ZgC15 bodajże) mam GDWT wspierające oryginalnego GDN 16/15. Łączone kondensatorem (cięcie kosztów). Jak można było się spodziewać 'tubka' strasznie biła po uszach, założyłem dla niego więc tłumik (2 rezystory, o ile dobrze pamiętam to ~12R i ~4,7R. Miało to dać tłumienie w granicach -5/6dB (wierząc informacjom z internetu).
    Teraz w takiej konfiguracji faktycznie wysokie grają ciszej, ale z jakością jest gorzej, poświstuje, brak im lekkości i czystości (jak na moje ucho). Miałem do porównania w innej kolumnie GDWK 9/40 i dużo bardziej mi się spodobał, dużo czystsze i przejrzyste brzmienie. Miałem zamiar od razu przełożyć jednego na próbę, jednak zauważyłem w porę, że to wersja 4R GDWK a moje kolumienki są 8R :(. Chciałem zamienić samą kopułkę żeby 'omy' się zgadzały ale w GDWK są one przyklejone go maskownicy z przodu :(, a żal mi było rozrywać, więc tak i to zostawiłem.

I tu moje pytania:
    - Czy ten tłumik, który zrobiłem był dobrym rozwiązaniem i czy to on spowodował skiepszczenie jakości dźwięku?
    - Czy zamiana tuby na kopułkę da lepszy efekt? (oczywiście pozbywając się tłumika)
    - Czy jest jakiś sposób na odseparowanie kopułek z GDWK nie niszcząc ich?

PS.
    Schemat tłumika prosty:
    Do plusa wysokotonowca najpierw szeregowo wpina się mniejszy rezystor (w tym przypadku ~4,7R) a następnie równolegle dopina się drugi rezystor (12R) - łącząc + z - inaczej rzecz ujmując.

PS2. Przepraszam za tak mało fachowe wypowiedzi ale nie mam zbyt dużej wiedzy z akustyki i elektroniki.

0 6
  • #2 25 Sty 2007 12:25
    md
    Poziom 39  

Membrany głośników GDWT i GDWK różnią się wykonaniem, więc nie ma pewności, że będziesz zadowolony z brzmienia głośnika po zamianie samej membrany: http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=katalog&k_id=19
    Oczywiście, nawet cewka od GDWT będzie lepiej grała w głośniku bez tuby, ale ja radzę unikać przekładania używanych membran do innych głośników, bo wgniecenia filcu mogą powodować niemożność dokładnego ustawienia membrany w nowym miejscu, jest też ryzyko uszkodzenia membrany podczas rozklejania tak, że nada się ona jedynie do kosza na śmieci.

0
  • #3 25 Sty 2007 12:33
    m-Q
    Poziom 15  

Dzięki za odpowieź!

A w takim razie jest możliwość zamontowania 4R 'kopułki' razem z 8R GDNem ?

0
  • #4 25 Sty 2007 13:34
    patrykdud
    Poziom 22  

Witam,

Możesz na początek wstawić ten rezystor 4,7 w szereg z kopułką albo zakupić membranki 8ohm i wstawić zamiast 4.

0
  • #5 25 Sty 2007 13:53
    md
    Poziom 39  

W zwrotnicach głośnikowych inaczej rozwiązuje się problem różnicy impedancji głośników. Trzeba przeliczyć filtr dla głośnika wysokotonowego z głośnika 8Ω na głośnik 4Ω, zmienić elementy (kondensator, czasem dodatkowo resystory i cewkę) i po sprawie. Jeżeli jednak policzymy koszty przeróbki, może okazać się, że taniej wyjdzie kupić nową membranę.
    Pisałem o różnicach w membranach GDWT i GDWK - zwróć uwagę, że różnią się one grubością filcu, co nie jest bez znaczenia dla ułożenia cewki w szczelinie magnesu, stąd proponuję zrezygnować z przekładania cewek między różnymi typami głośników.
    ---------------------------------------------------
    Poniżej obrazek, strzałka wskazuje miejsce, w którym wpisana jest impedancja 4Ω dla głośnika wysokotonowego. Kalkulator masz tutaj:
    http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter2.html

0
  • #6 25 Sty 2007 14:15
    patrykdud
    Poziom 22  

Wszystko fajnie tylko jeśli wstawimy 4ohm to będzie się on mocno wybijał ponad GDN a wtedy znów tłumik?

Pisząc o wymianie cewki nie miałem na myśli przekładania tylko tak jak napisałem :

"zakupić membranki 8ohm"

Oczywiście te do GDWK.

0
  • #7 25 Sty 2007 14:15
    m-Q
    Poziom 15  

Hm, dobra, zostawmy zamianę membran z GDWT. Problemem (największym!) jest to, że membrana jest skutecznie sklejona z frontem obudowy :( co stanowi niemały problem. Może jest na to jakiś sposób ?

0