Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na STX GDN 27/150/8SS

Lukasr29 25 Sty 2007 13:42 4496 7
  • Witam forumowiczów.

Jak to tytuł wskazuje mam okazję pokazac światu swoje wypociny, jest to moja pierwsza konstrukcja, według mnie udana. Powstawała bardzo długo bo około roku. Jakoś chęci nie było zeby to skończyc...

Początki i założenia
    Z założenia miał to byc sub na LW800 :| (chociaż jeden z najlepszych alpierdów) i miał grac w noc Sylwestrową 05/06, obudowa wyliczona przez WinISD na objętośc około 50l strojona na 34Hz, więc trzeba było zaprojektowac jej wygląd. Po oczytaniu się na jakichś audiofilskich forach co do zalet i wad obudów padło na skośną tylną ściankę.

Wymiary
    Trzeba było wymyślic coś w miare proporcjonalnego i zgrabnego:
    Boki to trapezy prostokątne o wymiarach: góra 28cm, dół 38cm, boki to 38cm i 42cm. Dół i przód to prostokąty o rozmiarze 54cm x 38cm, góra 28cm x 54cm a tył 42cm x 54.

Wykonanie i materiały
    Warsztatem nie dysponuje i ścięty tył dostarczył mi dużo pracy. W moim warsztacie dysponowałem piłką reczną do drewna, wiertarką ręczną (taką extra starą, która służyła mi jako wkrętarka) i elektryczną, śrubokręty, wikol, wkręty i metr stolarski. To mi wystarczyło, jestem cierpliwy i w końcu z tytułem OMCN (O Mało Co Nie) Technik;). Gdy tylko dostałem płyte OSB 18mm wziąłem się ostro do pracy. Odmierzyłem, wyciąłem i nawet wszystko jakoś pasowało. Wikolu i wkrętów nie żałowałem, tylko przodu nie kleiłem. Jak wszystko wyschło to czas na wytłumienie (gdzieś 2cm watoliny na każdą ściankę) i odsłuchy.

Wrażenia i zmiany
    To było coś, ten bass:) ale po jakimś czasie znalazłem portal elektroda.pl i moje życie uległo zmianie, w pewnym sensie na lepsze oczywiście. Okazało się że LW800... ... ... obudowa do 30l... to myśle że kupie kiedyś drugi to bedzie ok, ale na myśleniu się skończyło;) Subik sobie grał tak przez pół roku aż dowiedziałem się o stxach. Tym razem najpierw forum a dopiero potem zamawianie, padło na 27/150 bo nawet obudowa pasowała. Jak przyszedł to jeszcze w ten sam dzień głośnik się zmienił. Mały rozwiert i po zabiegu, później jeszcze tylko BR zmieniłem na 10cm, nie wiem dokładnie na ile jest teraz strojony bo jest założone kolanko kanalizacyjne i ciężko określic długośc, ale myślę że tak gdzieś koło 40 .. 45Hz. Projekt został zamknięty przed Sylwestrem 06/07 . Ostateczne uszczelnienie silikonem okolic głośnika i BRki, dołożenie dodatkowej warstwy wytłumienia na tylną ściankę, doklejenie i uszczenienie przedniej ścianki i oklejenie szarą wykładzinką podłogową:) butaprem potrafi udeżyc do głowy podczas oklejania:))).

Zasilanie
    Do domu w zupełności wystarcza mi jeden kanał Diorki WS534 ale w zanadrzu mam jeszcze Universuma v4965 na STK4044XI, na jednym kanale głośnik nie daje rady, cewka już stuka, "pomiary" wykazały że STK jest w stanie dosarczyc około 140w na jednym knale a na dwóch około 115w. 100Hz na obciążeniu rezystancyjnym, Pomiar prowizorycznym oscyloskopem na PC (TrueRTA) przez dzielnik napięcia 1/100 i dodatkowo zwykły miernik V~. Diorka na jednym kanle wyciska 40W a na dwóch 35W.

Kosztorys
    Alphard LW800 50zł
    Płyta OSB 80zł
    Wikol 12zł
    Wkręty 8zł
    Zmiana głośnika na 27/150/8SS 66zł+przesyłka
    Dwa tunele BR w sumie 15zł
    Okleina 24zł
    Wytłumienie miałem

Cały Sub wyniósł mnie więc ponad 250zł, z tym, że zmieniałem głośnik i płyty zostało mi przynajmniej na jeszcze dwie takie same obudowy.

Uwagi końcowe
    Sub gra ciepło i przyjemnie, schodzi nisko, nawet bardzo, niestety nie ma dobrego impulsu:( Sam nie czuje i nie poczułem wielkiej różnicy względem LW800, może dlatego że maja podobne parametry (Qts i SPL ale mówię tylko o 27/150/8SS), ale nie narzekam, jak na głośnik co kosztował mnie całe 66zł to jestem zadowolony. Następną konstrukcję chcę wykonac na czymś ze stajni Beymy, myślę ze 12G125, w głowie mam już cały projekt. Czekam na Wasze opinie, pozytywne i negatywne. Dodam tylko to, że mam zdjęcia już gotowego suba, nie miałem wcześnij aparatu a kolor okleiny jest sporo ciemniejszy w rzeczywistości, rozjaśniła go lampa.

Galeria

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 25 Sty 2007 14:18
    jakubwaba
    Poziom 20  

sub bardzo fajny, mam podobny, nie sprzedałbyś może tej diory?? pozdrawiam

• #3 25 Sty 2007 16:58
    postiga
    Poziom 25  

Dosc zgrabnie ci to wyszlo. Ja bym tylko umiejscowil br gdzies z tylu/boku zeby uzyskac podbicie stawiajac go w kacie/pod sciana

• #4 25 Sty 2007 17:04
    Lukasr29
    Poziom 20  

Było troche za późno bo dowiedziałem sie o tym efekcie po fakcie.

• #5 25 Sty 2007 17:32
    Deadly
    Poziom 12  

Fajny sub, estetycznie wykonany. Ciekawe umieszczenie terminala :)

pozdrawiam.

• #6 25 Sty 2007 17:34
    piterek-23
    Poziom 30  

yyy... to jest subwoofer do domu ?

Jak do samochodu jest super, wykonanie i wogole :)

Pozdrawiam. Piotrek

• #7 26 Sty 2007 01:49
    Lukasr29
    Poziom 20  

Czemu nie. Padło na taki materiał ponieważ płyta OSB nie ma idealnie równej powierzchni i byłoby to widać, a taki materiał ładnie wszystko przykrył. Oklejony fornirem zapewne też wyglądałby dobrze, w rzeczywistości aub przezentuje cie całkiem inaczej niż na zdjęciach, materiał jest wiele ciemniejszy, po prostu rozjaśniła go lampa. może wyniosę go w najbliższym czasie na zewnątrz i zrobie pare fotek bez lampy, powinno wyjść najbardziej naturalnie, tyle że teraz śniegiem sypnęło z deka :wink:

• #8 26 Sty 2007 06:32
    oleczek1988
    Poziom 21  

Subwoofer zrobiony estetycznie. Kocyk położono. Co do przetwornika nie mogę się wypowiedzieć gdyż nie miałem okazji go słuchać.

na dobry początek 5+/6

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME