Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten generator FM jest dobry?

22 Kwi 2007 18:05 14196 101
  • Pomocny post
    czarutek
    Poziom 34  
    Filtr, który proponuje NRG:

Czy ten generator FM jest dobry?
  • PCBway
    cynki
    Poziom 10  
    hejka,

Sorki, że tak nieco w off idę ale mam krótki problem i musze zapytać kogoś "w temacie"

mianowicie szybciutko potrzebuję (na czerwiec) mieć dobrej jakości nadajnik FM stereo żeby móc odpalić stację radiową na terenie ośrodka (robimy imprezę) i byłoby super jakby taki nadajnik puszczał bardzo przyzwoite stereo na powiedzmy te 300-500 metrów a jeśli udałoby się do kompletu dołożyć RDS to byłby fajny klimat.

i teraz znalazłem coś takiego:

http://www.allegro.pl/item185691151_fm_stereo_transmitter_nadajnik_ukf_.html

jednak to nie posiada RDS i pytanie czy to:
    http://freefm.pluton.one.pl/rds/koder-rds1.php
    dałoby się podłączyć w ogóle z tym pierwszym i czy to da oczekiwany efekt?

używam jazlera i nie wiem czy dodatkowo w ogóle jazler obsłuzy taki rds czy jednak będe musiał osobny soft odpalać
    no i czy nie da się tego po usb bo mój laptop już rs nie posiada ani lpt
    Freeradio
    Poziom 15  
    Veehraz napisał:
    Wyciągnąłem na nim tylko 5km, bo przestrzeni do testów nie starczyło :p (na terenie zabudowanym - bloki - 1km).

Moim zdaniem jak na tę moc osiągnąłeś bardzo zadawalające wyniki :)
    Jaką masz antenę, i na jakiej wysokości jest ona umieszczona?

-> cynki
    RDS'u niestety nie podepniesz, bo on musi być zmieszany z sygnałem MPX stereokodera ( czyli nie przed, tylko po stereokoderze ).
    Miałem ten nadajnik dawno temu, i osobiście bym go nie polecił... Koder stereo lubiał poszumieć, czasami musiałem wyłączać stereo bo strasznie szumiało :/ Pozatym skoro potrzebujesz mieć zasięg na te "300m", to jest to nieopłacalny nadajnik.

-> czarutek
    Czy ten filtr NRG to ten który mamy w naszych nadajnikach?
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda
    I tak to w PIĘKNY sposób utworzyliśmy NOWEGO

PIRATA RADIOWEGO

Gratuluję wszystkim

A veehraz sam siebie oszukuje i nazywa to edukacją.

To jakaś kompletna PARANOJA.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    161MDS01
    Poziom 24  
    Veehraz napisał:
    Łohoho, się odezwał zwolennik ojca dyrektora! Ja buduję nadajnik po to żeby mieć z niego satysfakcję, a nie prowadzić audycje radiowe! Nawet jeśli, to przeszkadzałoby to takim jak ty (sami nie zbudują a innych nazywaja piratami).
    Czysta zazdrość czy zawiść albo po prostu zachowanie dziecka z przedszkola na zasadzie "powiem pani!". Też to z nadajnikami jest tak jak z gwałtem: nikogo nie zgwałciłem ale mam "sprzęt", no nie?

I nie cierpie ludzi co uważają fale radiowe za swoją własność i każą płacic za ich generowanie, które nikomu nie przeszkadza i nikogo nie obraża.

Dziękuję tu kolegom z forum, dzięki wam dowiedziałem się wielu rzeczy na temat konstrukcji w.cz i na pewno coś na tym zyskałem.

A wiesz co to harmonicze i propagacja to przemysl to i wypoweidz sie nastepnym razem ze nikomu nie przeszkadzasz....POZDRAWIAM

Daniel
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    161MDS01
    Poziom 24  
    Cytat:
    Do wszystkich bez licencji!

Polskie prawo to pojebane prawo. Grubasy co się zwą URTiP przywłaszczyli sobie fale radiowe, przez co skazali zwykłych, szarych obywateli na jedyne pasmo - CB 27MHz...Po prostu skandal. W innych pasmach nie można używać urządzeń o mocy większej niż 20mW i to bez zewnętrznej anteny... Mało tego, za nadawanie można iść siedzieć na 2 lata, zapłacić wysoką grzywnę i oczywiście stracić tak cenną dla nas rzecz, jak własny nadajnik FM. Z reguły odradzam wiec dłuższego używania opisanych tu konstrukcji UKF, gdyż moze się to źle skończyć. Przedstawiam to jedynie w celach poznawczych. Jeśli masz zamiar testować nadajnik, czy też bawić się nim, to rób to o późnych godzinach. I kilka zasad:

1.Nie pozostawiaj sprzętu włączonego
    2.Za dnia nie przeprowadzaj prób z zasięgiem
    3.Stosuj filtry (wspomnę o nich).
    4.Antenę ukrywaj przed kimkolwiek. To nie jest przesadzone, ponieważ sa wszędzie dookoła chamy i kable, co będa mieli ubaw i sensację jeśli TY zostaniesz namierzony i przyłapany na używaniu tego sprzętu.
    5.Nie wjeżdżaj częstotliwością w inne stacje (szczególnie w stację szanownego Ojca Dyrektora :)).
    I jescze raz stosuj filtry, bo za zakłocanie "Mody na sukces" i "Od przedszkola do opola" też mozna
    siedzieć.

To by było na temat bezpiecznego użytkowania nadajników.
    Niech 100MHz będzie z toba.

Nie trzeba długo szukac aby stwierdzic ze jestes piratem a po drugie nie bede sie zniżał do twojego poziomu...STOP PIRATOM

Daniel
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto