Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiopowiadamianie 5km ?

Gen 11 Wrz 2003 09:34 3373 11
  • #1 11 Wrz 2003 09:34
    Gen
    Poziom 10  

Problem : Na czym zrealizować radiopowiadamianie o zasięgu kilku kilometrów ?
    Czy ktoś walczył z takim tematem ?

Pozdrawiam
    GM

• #2 12 Wrz 2003 07:36
    Andrzej Ratyński
    Poziom 11  

Pracowałem kiedyś w pewnej firmie która produkowała radiopowiadomienia do 2km. Na czętotliwości 300 i 433 MHz. Nadajniki były stabilizowane rezonatorem a w końcówce siedział BFR 96. Nośna była kluczowana sygnałem cyfrowym z kostki MC145026. Odbiornik był zwykłą superreakcją ze wzm. w.cz. Po zastosowaniu anten kierunkowych i w dogodnych warunkach udawało się osągnąć zasięg do 5km. Myślę że gdyby w miejsce odbiornika zastosować supercheterodynę ( są teraz do kupienia takie gotowe moduły) to można by osiągnąc te 5km bez problemu. Jak cię to interesuje to mogę poszukać gdzieś mam schemat.

• #3 12 Wrz 2003 20:14
    In
    Poziom 15  

Jeśli można to bardzo proszę jestem
    'mocno" zainteresowany
    Dzięki

• #4 12 Wrz 2003 21:29
    stadeks
    Poziom 11  

Osobiscie wykrzystałem radiotelefon CB który jest "odpalany" przekaznikiem od alarmu w samochodzie.Mikrofon wkladam w specjalny uchwyt wciskajacy przycisk nadawania,a w domu mam drugie CB na stałe włączone.Sprawdzony zasieg to ponad 10km.Puki co jeszcze nie bylo okazji sprawdzic na gorąco--oby nigdy!

• #5 12 Wrz 2003 21:56
    Jap
    Poziom 28  

Myslę,że z CB radio to dobry pomysł.Kosz śmiganej Onwy to ok 60 -100 zł.Jeśli ma to być do auta to radio przyda się także i z innych względów. zmontowanie kitu odbiornika CB nie jest trudne (ewentualnie można zakupić zmontowany np z oferty AVT - opis między innymi w Elektronice dla Wszystkich).Jego wymiary nie są duże (ok 4 na 6 cm)

• #6 13 Wrz 2003 07:31
    Andrzej Ratyński
    Poziom 11  

Te CB to może dobry pomysł, ale co z fałszywymi alarmami. Wystarczy że ktoś będzie nadawał na tym samym kanale i ustawione na nasłuchu CB rozpozna to jako alarm. Klasyczna radiolinia ma sygnał w.cz kodowany.

• #7 15 Wrz 2003 12:58
    Gen
    Poziom 10  

Będę bardzo wdzięczny za schematy i inne uwagi.

Pozdrawiam
    GM

• #8 19 Wrz 2003 23:02
    stadeks
    Poziom 11  

Istnieją w CB radiu pewne kanały zwane dziurami,są tez tak zwane 5,a pozatym ruch w CB jest tak znikomy obecnie ze jeden maly falszywy alarm to kontrola sprzetu. Można zastosować uklad z serii TEA5500/o ile nie pomylilem numerów/i zaszyfrowac info z nadajnika>Drugi identyczny uklad w odbiorniku moze nam odpalic buzer itd.

• #9 19 Wrz 2003 23:38
    Pi-Vo
    Poziom 37  

A nie można kupić jakiegoś starego telefonu GSM?Kosztuje grosze a zasięg globalny.Kosztowały by tylko zdrapki (POP,SIMPLUS albo TakTak).

• #11 21 Lis 2003 11:01
    buzer
    Poziom 13  

Andrzej Ratyński napisał:
    Pracowałem kiedyś w pewnej firmie która produkowała radiopowiadomienia do 2km. Na czętotliwości 300 i 433 MHz. Nadajniki były stabilizowane rezonatorem a w końcówce siedział BFR 96. Nośna była kluczowana sygnałem cyfrowym z kostki MC145026. Odbiornik był zwykłą superreakcją ze wzm. w.cz. Po zastosowaniu anten kierunkowych i w dogodnych warunkach udawało się osągnąć zasięg do 5km. Myślę że gdyby w miejsce odbiornika zastosować supercheterodynę ( są teraz do kupienia takie gotowe moduły) to można by osiągnąc te 5km bez problemu. Jak cię to interesuje to mogę poszukać gdzieś mam schemat.

Wysłałem do ciebie e-maila ,bez odpowiedz, jeżeli masz ten schemat to prośiłbym o podesłanie na e- maila smtlp_xue_tu(malpa)wp.pl
    Z góry dziękuję

• #12 24 Lis 2003 16:22
    ode
    Poziom 1  

Jaka antene zastosowac do powiadomienia z zastosowaniem CB bo mam tylko magnesowki okolo metra dlugosci

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME