Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopoty z HDD Samsung SP2504C SATA --- botowanie

26 Sty 2007 13:43 1698 3
  • Poziom 12  
    Witam

Od wczoraj mam kłopoty z wyżej wymienionym dyskiem męczyłem sie z nim całą noc.
    Dysk jest nowy i zeby sobie zaoszczedzić kłopotu zrobiłem partycje pod windowsem
    systemowa 10giga
    rozszezona 222 w tym dwa dyski logiczne po 111GB

wszystko przebiegło bez najmniejszego problemu oczywiscie foramtowanie trwało chyba z godzinke.
    Kłpociki zaczeły sie dopiero kiedy chciałem zainstalować windowsa w tym celu odłaczyłem drugi dysk maxtora 40GB, wszedłem do biosu a tu dupa nie wykrywa uzadzenia ,dopiero właczenie w biosie raidu jakby uaktywniło samsunga i było go widać w biosie w obszarze wyboru botowania.
    Przystąpiłem do instalacji oczywiscie wcisnołem F6 zeby zainstalować stery od SATA ,wszystko przebiegalo dobrze aż do momentu pojawienia sie ekranu wyboru :
    zaistaluj system
    napraw
    wyjdz

wciskam enter a tu komunikat nie wykryło urzadzenia prosze wgarc odpowednie sterowniki ...

wcisnij klawisz F3
    Wcisnolem komp sie zresetował,wyciagnołem dysk i włozylem zworke do blokady SATA1.5G mode.
    Ponownie zabotowałem z płyty udało sie przejść do menu formatowania wiec jeszcze raz podzieliłem na partycje sformatowałem i zainstalowałem windowsa.
    Wszystko przebiegło bez problemu dopiero jak zaistalowałem sterowniki do ide , Sata i chipseu wszystko sie posypało system padł(brakowało pewnego pliku).
    Udało mi sie przekopiować brakujacy plik ze starego dysku na nowy i system sie uruchomił ale co jakiś czas sie zawieszał .

Moj problem polega na tym ze nie wykrywa mi dysku SATA (nie da sie z niego botować) gdy w biosie nie jest uaktywniona funkcja RAID-dotyczy to sytuacji gdzy podłaczony jest dysk IDE i SATA.
    Do tego co jakiś czas resetuje sie komputer bez jakiejkolwiek przyczyny .

W czasie ostatniej burzy na ułamek sekundy zabrakło prądu i jakieś 3 dni komputer działał niestabilnie ale później wszystko sie unormowało .

Niestety teraz objawy sie powtarzają.

moj konfig to:

ABIT AX8
    Athlon64 3500+
    768 RAM
    SB AUDIGY
    Ge Force 7600GS GALAXY
    SAMSUNG SP2504C SATA
    MAXTOR 5T040H4_TAH71DP0
    LC_POWER 550W rev1
    DVD RAM LG

Nie wiem czy to jest wina dysku płyty gł ,czy moze zasialcza ,dodam ze wczsniej podłaczałem nawet do 4 dyskow i nic sie nie działo (zazywczaj byłi na IDE).

Dodano po 3 [minuty]:

BIOS aktualizowany do najnowszej wersji

Proszę NIEZWŁOCZNIE poprawić błędy oraz zastosować odpowiednio znaki przestankowe.
    [jankolo]
  • Poziom 30  
    a wyłącz w biosie RAID i spróbuj sformatować dysk
    po wyłączeniu RAID bios powinien widzieć dysk i ten sata
    Cytat:
    tym ze nie wykrywa mi dysku SATA

jak ci wykryje bios oba dyski to ten samsunga normalnie sformatuj jako sata bez wciskania F6
    usuń stworzoną partycję C i na nowo posadz system na tej patrycji
    ja tak mam zainstalowany system i dyski są widoczne
  • Poziom 12  
    Pod windowsem na MAXtorze dysk samsunga jest widoczny bez względu na to czy raid jest właczony czy nie.
    Ale juz przy próbie instalacji windy nie :((
  • Poziom 16  
    tez miałem z Seagatem na SATA, całkiem podobne. Założyłem partycje pod winowsem i po instalacji systemu nie chciał się botować, wyskokiwało, że niby nei ma systemu. Po kąbinacjach z formatowaniem i ustawieniami jak się botował to nie chciał sie uruchomić.
    Wyzerowałem dysk i założyłem partycje pod instalatorem i wszystko działa bez problemu.

ostatnio kolega nawet miał taki dziwny problem że system po paru minutach pracy robił zwieche, wyskakiwał komunikat "disc error" i reset. okzało się że w jakiś sposób jedna z partycji była uszkodzona i po jej formacie wszystko działa.

Proponuje wyzerować dysk i od nowa założyć partycje pod instalatorem