Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczne włączanie świateł mijania i drogowych.

Marian B 20 May 2007 04:53 165281 162
Altium Designer Computer Controls
 • #91
  edz
  Level 13  
  BOLO300 wrote:
  a o diodzie zabezpieczającej faktycznie zapomniałem narysować.


  Witam

  czy może mi ktoś powiedzieć gdzie wpiąć i jaka powinna być ta dioda?

  Pozdrowionka
 • Altium Designer Computer Controls
 • #92
  macka7
  Level 1  
  Witam. Zwracam sie z małą prośbą, zamiast przechwalać się i poprawiać jeden drugiego, opracowalibyście jeden ale skuteczny "Automatyczny włącznik świateł" i narysowali schemat i każdy by był zadowolony i autor i ten kto to będzie robił. Zasady są proste: światła powinny się załączać gdy zacznie się ładowanie, wyłączać gdy zgasimy silnik, fabryczne sterowanie światłami działa niezależnie, czyli tak jakby nie było "AWS", światła będą działać jak będą spadki napięcia itp, itd

  Po prostu zakończcie drodzy panowie te rozważania jednym konkretnym rozwiązaniem

  Z góry dziekuję. Miłej współpracy.
 • #93
  bodek0117
  Level 10  
  Macka7 ma racje dodam tylko że schemat powinien byc czytelny dla laika(jak ja) z dokładnym opisem potrzebnych cześci (podzespołow).
 • Altium Designer Computer Controls
 • #95
  Zbyszek_64
  Level 23  
  Każdy może go sobie przerysować wszystko widać.Podam tylko znaczenia elementów:
  T1,T2,T3,T4,T7-BC 307 (może być inny dowolny o tej polaryzacji np.BC177)
  T5,T6 - BC 237(jw.)
  D1,D4,D3 -1N4148
  D2- zenera 6V8
  R1,R2,R3,R4,R9 -10kΩ
  R6,R8-20kΩ
  R5-1kΩ
  R7-2kΩ
  R10-100kΩ
  R11-510Ω
  PR-10kΩ
  C1-22µF/16V
  C2-100µF/25V
  Przekażnik z cewką na 12V-zastosowałem R15.ale mogą być np 2 połączone równolegle wtedy trzeba zmienić tranzystor T7 na BC 313 lub BD140
  Układ zastosowałem w astrze 1, ale można go zastosować w innych samochodach gdzie trzeba przęłączać przełącznik po wyłączeniu kluczyka.
  Diody D nie stosowałem. Poprostu w nocy przełączam przełącznik w kierunku świateł pozycyjnych ,aby mieć podświetlenie deski.Za to podczas jazdy w dzień nie świecą się żarówki podświetlania i jasno świeci wyświetlacz zegara.
  W polu z lini przerywanej jest układ gaszenia lampki ciśnienia oleju w samochodzie.Przełącznik Z to styki stacyjki po przekęceniu kluczyka.
  Punkty A,B,C,D,E to miejsca w które należy się wpiąć do instalacji samochodu.Połączenie A wykonałem w komorze silnika na przewodzie z czujnka ciśnienia.Punkt B musi mieć cały czas napięcie po przekręceniu kluczyka-wpiąć się trzeba pod przewody wychodzące ze stacyjki.
  Połączenia należy wykonać przez lutowanie przewodem LY 1,5 mm²
  Jeśli ktoś chce niech sprawdzi układ ,zaprojektuje płytkę ja na to pozwalam.Mam nadzieję że działania układu nie muszę tłumaczyć.Pozdrawiam
 • #96
  szycha144
  Level 2  
  Chciałem się z wami podzielic takim rozwiązaniem,a więc po włączeniu stacyjki i zapaleniu silnika i włączeniu 1 lub 2 biegu włączają sie światła
  do czasu aż wyłącze zapłon .Jest oczywiście wył.lato zima,i kontrolka ktura miga jeśli z jakiegoś powodu światła się niewłączą .Mam jeszcze włącznik ktury wyłącza mi światła po zaciągnięciu hamulca ręcznego,co wy nato?
 • #97
  qbexus
  Level 11  
  Panowie skrzyżowałem schemat BOLO300 z układem tyrystorowym dlaczego ?
  Układ tyrystorowy był strasznie nie stabilny nie dało się dobrać zenerki układ BOLO300 ma przekaźnik w pętlę który chciałbym ominąć . Wszystko śmigało spoko do czasu za montownia w samochodzie okazało się że tyrystor (taki mały w obudowie tranzystorka) jest niewiarygodnie wrażliwy na wysokie temperatury jak się rozgrzeje to próg załączania się znacznie obniżą nie rozumiem tego bo przecież to zenerka powinna ten próg ustalać ale jest inaczej. Może macie jakieś pomysły. A może ktoś zrobił taki układ który działa na wzrost napięcia ale jest stabilny i nie ma dodatkowego przekaźnika do pętli?
 • #98
  noel
  Level 11  
  macka7 wrote:
  Witam. Zwracam sie z małą prośbą, zamiast przechwalać się i poprawiać jeden drugiego, opracowalibyście jeden ale skuteczny "Automatyczny włącznik świateł" i narysowali schemat i każdy by był zadowolony i autor i ten kto to będzie robił. Zasady są proste: światła powinny się załączać gdy zacznie się ładowanie, wyłączać gdy zgasimy silnik, fabryczne sterowanie światłami działa niezależnie, czyli tak jakby nie było "AWS", światła będą działać jak będą spadki napięcia itp, itd

  Po prostu zakończcie drodzy panowie te rozważania jednym konkretnym rozwiązaniem

  Z góry dziekuję. Miłej współpracy.


  Nadal uważam iż najprostsze rozwiązanie są najskuteczniejsze.

  https://obrazki.elektroda.pl/67_1177850940.jpg

  Chyba już nie ma samochodów z prądnicami które to mogły mieć spadki napięcia i znikanie świateł a z resztą im więcej elementów układu tym większa szansa awarii.
 • #99
  Marian B
  Level 37  
  Dziwię się dlaczego wszyscy chcą na nowo odkryć Amerykę. W każdym nowszym samochodzie zawsze podczas rozruchu silnika są odłączane wszystkie zbędne odbiorniki, w tym i światła z wyjątkiem pozycyjnych (bezpieczeństwo). Nic prostszego, jak wykorzystać ten fakt w automatycznym włączniku, tak jak to pokazałem w tytułowym poście, i
  można to zrealizować tylko za pomocą przekażnika (jednego lub dwóch), bez żadnej zbędnej elektroniki.
  W przypadku starszych samochodów, gdzie niema odłączania zbędnych odbiorników w czasie rozruchu, można to odłączanie zrealizować za pomocą dodatkowego przekażnika współpracującego z rozrusznikiem, i taki układ pokazałem nieco niżej.

  Wymyślanie skomplikowanych układów pozwalających zaoszczędzić ułamek Wata energii, przez jedną lub nawet pół sekundy (zanim przekażnik wyłączy światła), jest nieporozumieniem. Zły stan akumulatora nigdy nie występuje nagle, z reguły o tym wiadomo nawet kilka miesięcy przed tym, zanim odmówi kręcenia rozrusznika, i taki fakt świadczy tylko o niedbalstwie kierowcy.

  Automatyczne włączniki z wykorzystaniem tylko przekażników są bardzo pewne w działaniu, były stosowane od dawna, i są nadal stosowane przez wiele firm samochodowych, a to dla tego, że ich praca polega na dublowaniu zwykłego wyłącznika świateł, i nie wprowadza zbędnej komplikacji układowej.

  Nikt nie zwrócił uwagi na dwa bardzo ważne fakty:

  1) akumulator ma bardzo dużą bezwładność, i napięcie na nim nie spada natychmiast z wartości 14V do 12V po wyłączeniu ładowania. Czasami trwa to nawet około pół minuty

  2) silnik samochodu potrafi nieoczekiwanie się zatrzymać i trzeba go szybko (natychmiast) uruchomić, np. na skrzyżowaniu.

  Wszystkie układy wykorzystujące diodę Zenera z zasady będą pracować nie stabilnie, gdyż trzeba diodą Zenera trafić w bardzo wąskie okno, o szerokości mniej niż 2V, a na dodatek może zmieniać się napięcie w zależności od obciążenia, temperatury, obrotów.
  Przy natychmiastowym rozruchu po nieoczekiwanym zatrzymaniu silnika, przeważnie będzie tak, że będzie to rozruch przy włączonych światłach. Poza tym jest podtrzymanie na tyrystorze, lub stykiem przekażnika, i trzeba koniecznie wyłączyć zapłon, lub wykorzystać styk odłączający zbędne odbiorniki (w tym światła) wczasie rozruchu. A jeżeli wykorzystuje się taki styk, to po co te wszystkie kombinacje układowe?.

  Jeżeli już koniecznie się chce ominąć to krótkotrwałe włączenie świateł, dobrym, jeżeli nie jedynym, skutecznym rozwiązaniem będzie prostowanie napięcia zmiennego z alternatora za pomocą dodatkowego prostownika. Wtedy mamy bardzo szerokie okno 0÷14V, dioda Zenera np. 12V będzie skuteczna.

  Wszystkie układy czasowe będą też dobre tylko wtedy, gdy czas będzie liczony od chwili wyłączenia rozrusznika, a nie od chwili włączenia zapłonu (znowu ten cholerny styk odłączający zbędne odbiorniki). Trzeba pamiętać, że jeżdzi się też w nocy, i kilku sekundowa zwłoka w włączeniu świateł jest nie dopuszczalna, szczególnie podzas rozruchu po nieoczekiwanym zatrzymaniu silnika.

  Chyba całkowitym nieporozumieniem jest wymyślanie układów na 7 lub 8 tranzystorach. Po co te wszystkie komplikacje, kiedy sprawę można załatwić jednym, ewentualnie dwoma przekażnikami.
 • #100
  Zbyszek_64
  Level 23  
  Napiszę po co jest 7 czy 8 tranzystorów w moim układzie:
  T1,T2 -klucz napięcia
  T3-układ czasowy
  T4,T5 - układ "zatrzaskowy"
  T6 i T7 -wzmacniacz
  One są naprawdę potrzebne i nie ma tu mowy o żadnej komlikacji.
  Jeśli chodzi o zwłokę w nocy to z praktyki wiadomo że nie jedzie się autem zaraz po uruchomieniu silnika , a w razie awari układu można przejść na załączanie klasyczne bez zastanawiania się co się mogło stać.Ja osobiście nie widzę tu żadnego nieporozumienia a tym bardziej że układ jak napisałem wyżej działa bez zarzutu.
  Musiałem to napisać , ale Panowie każdy ma prawo wyboru.Pozdrawiam
 • #101
  qbexus
  Level 11  
  Zamieszczam schemat układu o którym piszę parę postów wcześniej.
  Automatyczne włączanie świateł mijania i drogowych.
  Proszę jakiegoś profi usera o poradę co jest nie tak że znaczący wpływ na próg załączenia ma wzrost temperatury tyrystora. To znaczy jak w samochodzie układ się rozgrzał od temp powietrza to światła zapalały się już przy 12v. Drogą prób (podgrzewanie suszarką) doszedłem do tego że odpowiedzialny za to jest tyrystor. Dla niektórych użytkowników tego forum to banalna sprawa może ktoś się pochyli nad tym problemem i coś doradzi będę wdzięczny.
 • #102
  Marian B
  Level 37  
  qbexus, to jest to, co napisałem wyżej: bardzo wąskie okienko, wktóre trzeba trafić diodą Zenera, oraz pływające napięcie akumulatora. Jeżeli chodzi o termiczne sprawy, to warto poprostu zmienić tyrystor na większy, i powinno być dobrze.
 • #103
  qbexus
  Level 11  
  z trafieniem w okienko nie ma problemy pr załatwia świetnie sprawę zastanawia mnie jedynie dlaczego temp. ma wplyw na zalaczanie przecież to dioda ma odcinac a tyr. tylko zalaczac mysle że coś tu źle połączyłem.
 • #104
  Marian B
  Level 37  
  Bramka tyrystora, to złącze PN, i w celu załączenia tyrystora musi przez to złącze popłynąć jakiś prąd. Prąd płynący przez złącze pn silnie zależy od temperatury, i to wszystko. Jeżeli piszesz, że w układzie jest zastosowany mały tyrystorek, to takie tyrystorki są bardzo czułe na impuls wyzwalający. Rozwiązaniem problemu będzie zastosowanie większego tyrysora (mocy). Aby wyzwolić taki tyrystor trzeba doprowadzić "zdecydowany" impuls, o większym prądzie.
 • #105
  qbexus
  Level 11  
  niestety większy tyrystor w obudowie jak tranzystor mocy też się tak zachowuje. Może jednak z tym schematem jest coś nie halo ?
 • #106
  Marian B
  Level 37  
  Wygląda na to, że tranzystor "zbyt dobrze przewodzi". Warto popróbować dołożyć bezpośrednio pomiędzy bazę a emiter rezystor 1÷2kΩ, napewno zmniejszy to czułość układu.
 • #107
  qbexus
  Level 11  
  hehe cos czuje ze ten schemat niezle pogibalem bo nawet jak zewre kolektor z emiterem to uklad nadal dziala jak dzialal a miedzy baza a emiterem sa przeciez 2 rezystory
 • #108
  elek555
  Level 37  
  Tyrystor nie robi łaski i nie pracuje w "okienku". Natomiast daje takie efekty jak pisałeś, gdy mu się zamieni nogi :). Potrafi wtedy nawet się "skończyć" /gdy prąd anodowy wpuści mu się w bramkę/. Wszystko zależy wtedy od oporności cewki przekaźnika, która bywa niewielka w wersjach motoryzacyjnych. Normalnie powinien być chłodny i pracować jednoznacznie.
 • #109
  qbexus
  Level 11  
  nogi nie są pozamieniane a temperatura pochodzi z otoczenia a nie z pracy tyrystora. Pod maską czy wewnątrz auta o tej porze roku jest trochę ciepło :)
 • #110
  elek555
  Level 37  
  Stworzyłeś mimo wszystko układ pod tytułem "jak zmniejszyć i nie wykorzystać prądu zenera za pomocą diody zenera". Przecież i ja i kazz pisaliśmy jak ma być
 • #111
  qbexus
  Level 11  
  niestety uklad o ktorym pisaliscie jest kompletnie nie stabilny i ni jak nie idzie do niego dobrac diody
 • #112
  elek555
  Level 37  
  A jaki dałeś rezystor z diodą i jak go policzyłeś? Bo coś kręcisz z tą niestabilnością. Układ który narysowałeś nie będzie dobrze działał bo nie ma prawa. Przecież przy zwykłym prądzie bramki 10mA spadek nawet na rezystorze 2k7 wynosiłby 27V. To jak i z czego chcesz uzyskać efekt zenera na diodzie 13V? A jeśli nie chcesz to po co ją włączyłeś. Zamiast narzekać na kłopoty z jej doborem napisz dla jej obwodu II prawo Kirchoffa, podstaw dane i wyjdzie samo. Jeśli przyjmiesz 1mA to masz 2,7V+13+0,7=16,4V! czy spotkałes takie napięcie w samochodzie z instalacją 12V? Albo czy masz taki tyrystor? Więc skąd oczekiwanie działania a co więcej- stabilnego?
  Weż prąd bramki swojego z datascheet, /lub zmierz/ i policz. Wzorek Ci dałem. Pozdrawiam.
 • #114
  elek555
  Level 37  
  Za słabe przekaźniki /zwykłe chińskie nie przeznaczone do zastosowań motoryzacyjnych/ Szybko zaczynają się sklejać na obwodzie świateł mijania. Powinno być minimum 20A a jest zwykły na 10A.
 • #115
  BECKER
  Level 11  
  No tak, ale przecież on ma sterować dopiero właściwymi przekaźnikami świateł. Przecież włącznik świateł (do którego podłącza się ten układ) też nie ma aż tak dużej obciążalności styków...
 • #116
  elek555
  Level 37  
  Przekaźniki i wyłączniki motoryzacyjne muszą spełniać szereg dodatkowych wymagań by były niezawodne i uzyskały atesty. Jak napisano wcześniej, wiele marek nie stosuje w ogóle przekaźników świateł ale stosowany wówczas wyłącznik posiada parametry znacznie wyższe od zwykłych przekaźników. O niezawodności decydują tu wyższe wymagania w zakresie odporności na wilgoć, kurz, utlenianie, drgania, temperaturę czy spadki napięć. Ponieważ mają decydować o bezpieczeństwie ruchu - nie wolno ich zastępować tanimi podzespołami dla hobbystów. Podobnie jak nie wolno kleić klocków hamulcowych klejem do tapet czy łatać poduszek powietrznych! Jeśli już decydujemy się na samodzielną przeróbkę instalacji to zróbmy to dobrze , na lepszym choć droższym przekaźniku. Tu nie ścigamy się z cenami z Allegro, tylko usiłujemy stworzyć wspólnie dobrą konstrukcję.
 • #117
  grochowa
  Level 13  
  Przepraszam bardzo, czy nikt nie ma schematu który pozwalał by regulować opóźnienie załączenia np. przekaźnika? oczywiście pod 12V.
 • #118
  qbexus
  Level 11  
  Niestety okazuje się że problem przerasta większość zaawansowanych userów.
 • #119
  Marian B
  Level 37  
  Nie warto odkrywać Ameryki na nowo, a warto czytać dokładnie co piszą na forum. Zrób to, co jest napisane w pierwszym poście, a będziesz zadowolony. O przyczynach niestabilności układów podobnych do Twojego też pisałem trochę wyżej, też warto to było uważnie przeczytać.
 • #120
  stator
  Level 12  
  Osobiście zastosowałem układ pokazany poniżej. Ma takie funkcje:
  1. po przekręceniu stacyjki, włączają się tylko światła pozycyjne.
  2. dopóki nie zgaśnie kontrolka oleju, światła się nie zapalą.
  3. kręcenie rozrusznikiem nie pozwala na włączenie świateł mijania, nawet gdy zgaśnie kontrolka oleju.
  4. po uruchomieniu, nawet gdyby silnik zgasł przez przypadek, światła nadal się świecą do czasu wyłączenia stacyjki, lub do ponownego kręcenia rozrusznikiem,
  Układzik działa w Vectrze, Polonezie i Lanosie. Bez zastrzeżeń.