Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symetryczne zasilanie układów scalonych.

Shanleaf 26 Sty 2007 21:47 1119 3
  • #1 26 Sty 2007 21:47
    Shanleaf
    Poziom 17  

Planuje budowe aktywnego filtra dolnoprzepustowego (a w niedlugim czasie ukladow z uC AT89S52) na wzmacniaczach operacyjnych TL07x. Teoretycznie moglbym je zasilic korzystajac z popularnych 7815 i 7915, ale tym razem chce sprobowac czegos innego. Mianowicie mysle o zastosowaniu przetwornicy i inwertera (jesli zle cos nazwalem, prosze o poprawienie mnie). Chcialbym wykorzystac uklad ICL7660A, do uzyskania symetrycznego 12V. I tu nasuwa mi sie pytanie. Czy ten uklad bedzie mial wystarczajaca wydajnosc pradowa, by zasilic kit AVT 2449? ( http://www.sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2449.pdf ). Jesli nie, to czy moglbym prosic o polecenie mi jakiejs przetwornicy, prostej w zbudowaniu? Do zasilenia calosci wykorzystam trafo z dwoma uzwojeniami 12V (wiem, ze mozna spokojnie zrobic z tego zasilanie symetryczne, ale, jak juz pisalem wczesniej, chcialbym wykorzystac przetwornice i inwerter)

0 3
  • Pomocny post
    #2 26 Sty 2007 22:02
    danielkk
    Poziom 31  

po co sobie utruniac zycie i komplikowac ukłąd!!! popularne 7815 maja wydajnosc prędową ok 1,5A wiec wystarczy do tego kitu. a jesli chcesz zrobic cos trudnego lub o wyzszej skali trudnosci to poszukaj innego porzytecznego układu...

0
  • Pomocny post
    #3 26 Sty 2007 22:02
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Napięcie wyjściowe nie powinno przekarczać 10V !!!. Zobacz sobie charakterystyki układu. Przy prądzie około 20mA jaki przewiduję ma wyjściu nie uzyskasz napięcia wyjściowego większego jak około -6V.
    Nawet jeśli udałoby Ci się wycisnąć więcej (odsyłam do noty) to poziom tętnień będzie na tyle duży, że wszystko pewnie usłyszysz na wyjściu wzmacniacza. Jeśli układ ma być zasilany z sieci to nie ma co komplikować sprawy.

--
    pozdrawiam

0
  • #4 26 Sty 2007 22:12
    Shanleaf
    Poziom 17  

A wiec trudno. Niech beda te nieszczesne 78/89 : ( Ale gdyby ktos jednak mial schemat jakiejs fajnej przetwornicy, do takich zastosowan, to prosze o schemat.

0