Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka , Gorenje , WA 1341 uciążliwa usterka

kartek 26 Sty 2007 23:01 3224 4
  • #1 26 Sty 2007 23:01
    kartek
    Poziom 2  

Od kilku dni męczy mnie pralka Gorenje WA 1341.
    Objawy usterki są takie :

Raz podczas prania, gdy ma już nabraną poprawną ilość wody po około 20 min. zaczyna dobierać wody i praktycznie gdyby jej nie wyłączyć to by chyba przelała. Sprawdziłem wężyk i komorę powietrzną hydrostatu są czyste. Hydrostat przełącza styki .

Następny program zrobi dobrze, w kolejnym np. zatrzyma się programator i stoi, a innym razem potrafi programator( mechaniczny) przelecieć w 30 sek cały program bez załączania silnika. ( w pralce jest programator mechaniczny i moduł elektroniczny ) - silnik pracuje poprawnie ma rewers i wiruje.
    Nie potrafię skojarzyć czy hydrostat do wymiany czy programator.
    W większości przypadków ilość wody jest poprawna tyko ze trzy razy jak ją obserwowałem zaczęła po jakimś czasie dopuszczać wodę . Czy elektrozaworem od wody steruje tylko hydrostat czy ma na to wpływ również programator np. źle ustawione styki programatora dopuszczają wodę? (to chyba jest ustawione szeregowo?)
    Pralka ma 6 lat dwa lata temu wymieniany był programator mechaniczny po podobnych ( niepowtarzalnych usterkach) myślałem , że trafił się felerny programator raz , a tu wygląda że po dwóch latach kolejna wymiana. Czy możecie coś mi poradzić ?

Starałem się dokładnie opisać usterkę, nic podobnego nie znalazłem na forum.
    Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

0 4
  • #2 27 Sty 2007 02:04
    PBK
    Specjalista AGD

przewróc ja na plecy
    zdemontuj czarna gumowa karbowana rurę łączącą zbiornik i filtr pompki
    wyczysc to dokładnie zwracając szczególna uwage na plastikowy kubek z 2 króćcami do których wciśnięte sa węzyki hydrostatów

rozbierz to wszystko przepłucz bieżącą wodą uwalniając owe części z osadu
    zmontuj

pozdrawiam

0
  • #3 27 Sty 2007 12:44
    kartek
    Poziom 2  

Może ktoś mi powiedzieć gdzie na Śląsku naprawić programator do pralki (mechaniczny).

Konkretnie chodzi o pralkę Gorenje WA 1341.

Z góry dziękuję za pomoc.

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

0
  • #4 27 Sty 2007 20:20
    kartek
    Poziom 2  

PBK napisał:
    przewróc ja na plecy
    zdemontuj czarna gumowa karbowana rurę łączącą zbiornik i filtr pompki
    wyczysc to dokładnie zwracając szczególna uwage na plastikowy kubek z 2 króćcami do których wciśnięte sa węzyki hydrostatów

Wszystko sprawdziłem jeszcze raz . Jest czyste to nie to.

Dodano po 21 [minuty]:

Nie mogąc się doczekać żadnej innej podpowiedzi , zainspirowany przeczytanymi postami zdemontowałem programator.
    Sprawdziłem go dokładnie po rozebraniu ( to nie takie skomplikowane, akurat w przypadku tej pralki).
    Styki, zębatki silnika i plastikowe koła samego programatora były OK.
    Ale płytka czołowa która podaje impulsy do modułu elektronicznego miała "rozmazane, rozciągnięte" styki te w okręgu po których przemieszcza się plastikowe koło z dwoma ( w tym przypadku ) stykami ślizgowymi zwierającymi poszczególne segmenty.
    Poprostu cyna lub srebro ze ścieżek na płytce styki ruchome przeniosły na płytkę i tam gdzie miała być przerwa było zwarcie.
    To tłumaczyłoby tak przypadkowe zachowanie pralki opisane wyżej.
    Po wyczyszczeniu ścieżek złożyłem programator. I robię próby. To na razie teoria, ale jeśli się potwierdzi to dołączę zdjęcia naprawianego elementu.

Już dwa prania przeszły bez problemu.

Za parę dni napiszę o efektach.

0
  • #5 28 Sty 2007 10:44
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Cześć
    Wymień wężyki od hydrostatów ,Kup w sklepie motoryzacyjnym wężyk o takiej średnicy.Orginalne potrafią się sklejać i raz działa dobrze raz nie.

0