Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja mocy na diodzie a działanie transformatora?

krzysiek21 27 Sty 2007 15:08 1050 3
 • #1 27 Sty 2007 15:08
  krzysiek21
  Poziom 10  

  Witam

  Chciałem kupić taką lutownice http://www.tme.pl/lutownica-grzalkowa-30w-ac230v-solomon/arts/pl/b04/pensol_sr968b.html i zastosować do tego prostą redukcje mocy stosując diodę szeregowo. Normalnie chodziłaby na 1/2 mocy po wcisnieciu przycisku monostabilnego (zwarcie końcówek diody) działa na max. Czy taką regulację moge też zastosować do lutownicy transformatorowej? Jak taki prostownik jednopolówkowy wpływa na działanie transformatora, czy go nie uszkodzę?

  Pozdrawiam

 • Pomocny post
  #2 27 Sty 2007 15:23
  Jerzy Węglorz
  Poziom 38  

  Można tak zrobić tylko w przypadku lutownicy, gdzie grzałkę zasilasz z sieci (czyli w takiej, do jakiej odsyłasz). Sprawdź, czy czasem w tej lutownicy już wcześniej nie wsadzono diody, bo wtedy dodanie jeszcze jednej diody nie miało by sensu: w kierunku zgodnym przyjmie na siebie tylko ok. 1V spadku napiecia, a w kierunku przeciwnym - lutownica przestanie działać.
  W lutownicach transformatorowych nie można dać diody przed transformatorem, bo wtedy przez transformator płynie składowa stała prądu tętniącego, która powoduje magnesowanie i nasycanie magnetyczne rdzenia, spada przenikalność, rośnie prąd jałowy i w rezultacie możesz szybko spalić transformator.
  Również stosowanie pojedynczej diody po transformatorze nie jest wskazane, z tych samych powodów, choć dla transformatorów o mocy pojedynczych watów czasem stosuje się prostowanie jednopołówkowe, licząc się z kiepską sprawnością takiego układu.

 • #3 27 Sty 2007 15:36
  krzysiek21
  Poziom 10  

  Czyli tak jak przypuszczałem :) Rozumiem że regulator na tyrystorze (zwykły ściemniacz) z tych samych powodów nie powinien byc stosowany z lutownicą transformatorową?
  Dziękuje za odpowiedź

 • Pomocny post
  #4 27 Sty 2007 16:05
  Jerzy Węglorz
  Poziom 38  

  Również regulator tyrystorowy nie powinien pracować po stronie pierwotnej transformatora, tym razem powód jest trochę inny: bardzo odkształcony przebieg, który powstaje podczas włączania tyrystora (lub triaka) poza "zarem" zawiera bardzo dużo harmonicznych, które znacznie bardziej "idą na straty", niz poczciwe 50Hz, skutkiem czego trafo grzeje się znacznie mocniej i też może się wykopcić, nawet bez obciążenia mocą nominalną.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME