Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy zegarek/budzik z pilotem

mirekk36 01 Cze 2008 13:57 100051 291
  • #241 01 Cze 2008 13:57
    ImPuLs
    Poziom 22  

odnośnie tych MAX6953 - pierwsze egzemplarze jakie miałem to otrzymane jako sample z MAXIMA - wysłali mi bez problemu

jeżeli potrzebne są np. dwa do zastosowania w zegarze (obsługa 8 znaków) to polecam ten sposób zamówienia

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #242 01 Cze 2008 14:04
    valdi2003
    Poziom 15  

Witam!
    Ja też zmagałem się z tym tematem użyte elementy to odbiornik DCF z Conrada,sygnał na wyjściu z odbiornika bez negacji,nadajnik Telecontrolli 433.92MHz i koder MC145026 to po stronie nadajnika.Odbiornik Telecontrolli 433.92MHz dekoder MC145028 i tranzystor NPN i niestety fiasko.Zastanawia mnie,czy dając bezpośrednio na wejście nadajnika sygnał DCF,bez dodatkowych elementów i to samo w odbiorniku zestaw taki by zadziałał.Szukałem w internecie takich rozwiązań lecz na takie się nie natknąłem myślę że nikt jeszcze ni eksperymentował z takim przekazem.
    Pozdrawiam

• Sklep HeluKabel
  • #243 01 Cze 2008 14:22
    spektra
    Poziom 18  

Właśnie w swojej niewiedzy myślałem, że da się przetransmitować sygnał DCF bezpośrednio. Bez żadnych dekoderów. Sytuacja wygląda następująco. Sygnał transmitowany jest co sekundę - wyjście dcf-a podaję na wejście nadajnika - zakres 0-4V .Na wyjściu odbiornika pojawiają się imulsy co sekundę lecz długość trwania jedynki i zera jest taki sam. I chyba nie da się nic z tym zrobić. Nie wiem czy za pomocą tych układzików da się ten sygnał trzetransmitować. I tu pytanie do forumowiczów.

Czy ktoś próbował przetransmitować sygnał DCF bezpośrednio. odpowiednio 100ms i 900 ms oraz 200ms i 800ms.

Pozdrawiam

• #244 10 Cze 2008 07:50
    ImPuLs
    Poziom 22  

a nie można przed nadajnikiem wstawić prostego generatorka np. na bramkach który wytwarzałby sygnał kilkuset Hz i z wyjścia DCF kluczować przez bramkę ten sygnał w taki sposób że jedynka na wyj. z DCF dawałaby sygnał do TX, a zero dawałoby przerwę w sygnale.

W takim układzie na 100% na wyjściu pojawiałyby się te ciągi impulsów które należało by tylko delikatnie zcałkować i wg mnie powinno chodzić bez problemu.

• #245 10 Cze 2008 10:05
    spektra
    Poziom 18  

Witam.

W bascomie jest specjalna dyrektywa za pomocą której jest dekodowany sygnał z DCF-a. Odczyt jedynki i zera to dekodowanie długości trwania impulsów, 100ms i 900 ms oraz 200ms i 800ms. Poza tym brak impulsu przez sekundę jest rozpoznawalne przez tą dyrektywę jako impuls synchronizacji i rozpoczęcia odbioru następnej ramki. Więc prawdopodobnie nic z tego niebędzie. Pomysł zasługuje na sprawdzenie.
    Zastanawiam się jakby wyglądała transmisja gdyby sygnałem z DCF-a bramkować generator np. 100kHz. Pomysł wart sprawdzenia. Do tego byłby potrzebny oscyloskop, a takiego nie posiadam.

Pozdrawiam.

• #246 12 Cze 2008 20:54
    ImPuLs
    Poziom 22  

Odnośnie komend Bascom'a to się zgadza w 100%.
    Problem w tym że moduł TX->RX nie przeniesie sygnału stałoprądowego, bo takim jest dla niego sygnał z odbiornika DCF. Częstotliwość 1HZ jest za małą żeby sygnał został przesłany przez moduły.
    Moduł nadajnika wykrywa zbocza w sygnale z DCF i stąd na jego wyjściu pojawiają się krótkie impulsy.
    Moduły przesyłają prawidłowo sygnał RS więc że nie potrzeba aż 100kHz częstotliwości. W zupełności powinno wystarczyć ok. 1kHz, ale jak będzie więcej to nic nie zaszkodzi.
    Odpowiednio do tej częstotliwości należy tylko dobrać elementy RC w układzie całkującym na wyjściu z odbiornika.

• #247 12 Cze 2008 21:30
    spektra
    Poziom 18  

Witam.
    Wydaje mi się że im większa częstotliwość tym większe prowdopodobieństwo odczytu przez dyrektywę bascoma. Muszę to sprawdzić. Mam dwa moduły swojego zegara. Na jednym spróbuję wygenerować falę od 1kHz i długości trwania impulsu 100 i 200 ms i zobaczę co będzie na wyjściu odbiornika w drugim module.

Pozdrawiam

• #248 16 Cze 2008 17:42
    arus85lbn
    Poziom 11  

Czy ktos zna dobry sposob na zginanie plyty plexi w domowych warunkach?

• #249 16 Cze 2008 19:00
    mirekk36
    Poziom 42  

arus85lbn -> no przecież opisywałem jak to w domowych warunkach powyginałem sobie tę plexi.

Narzędzia:

Opalarka elektryczna

Materiały:

przycięte Plexi

Wykonanie:

złapać plexi w jakieś imadło lub zacisk stolarski okładając np jakimiś sklejkami czy deseczkami prawie do miejsca zginania. Następnie opalarką delikatnie dmuchając podgrzewać równomiernie - wzdłuż miejsce zgięcia. Uwaga! nie za blisko i nie za szybko, żeby bąble nie powstały. Po kilku minutach podgrzewania z jednej i drugiej strony - można już ręką ładnie wygiąć wg uznania.

wszystko

• #250 13 Lip 2008 01:51
    Hubert Wrótniak
    Poziom 10  

Czy ktoś ma może wzory płytek do tego zegarka??:D

• #251 13 Lip 2008 17:06
    spektra
    Poziom 18  

Witam.
    Odnośnie mojego zegareczka mogę przesłać każdemu projekt w protelu jak również bascomowy program do obsługi.

Pozdrawiam

• #252 28 Lip 2008 17:04
    witm1212
    Poziom 10  

Witam,
    właśnie prześledziłem cały wątek bo również planuję podobną konstrukcję ale na wyświetlaczach 56mm, zasilanie jest powyżej 5V. Planuję użyć driverów firmy Macroblock z serii MBIxxxx.

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/11244

(Polecam te układy), wypróbowałem je przy konstrukcji propeller clocka i choć nie dokończyłem układu z powodów mechanicznych to same drivery sprawdzają się wyśmienicie ( procedura wysłania 32 bitów danych w ASM to około 350 cykli zegara) a nie wiem jeszcze czy nie da się szybciej z wykorzystaniem sprzętowego SPI (początkuję w programowaniu).
    Poszukuję także rozwiązań dotyczących komunikacji między róznymi modułami (planuję sieć termometrów i nie tylko - w budynku jednorodzinnym) w związku z tym mam pytanko : co koledzy sądzą o takich modułach:
    http://tme.pl/modul-bluetooth-hci-uart-class-2/arts/pl/a04/btm-112.html
    http://tme.pl/miniaturowy-tranceiver-rf-102-7...8mhz-fsk-spi-dip/arts/pl/a04/rfm12b_868d.html
    oraz jak rozwiązać transmisję po RS485?

Do mojego zegara chcę dodać pomiar temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, sterowanie pilotem i może oddtwarzanie muzyki z karty SD, komunikacja z termometrami i PC poprzez BT .
    pozdrawiam

• #253 04 Sty 2009 14:59
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

A oto moje wypociny. Długo to trwało i nie obyło się bez problemów ale działa. Można się czepiać wykonania ale nie miałem za dużo czasu i narzędzi żeby to porządnie wykonać, zresztą po wielu kłopotach dążyłem żeby to było już w końcu użyteczne a nie ładne. Teraz pracuje nad innym projektem który już długo kompletuje.
    Mam jeszcze problem ze sterowanie pilotem ale na razie nie będę zawracał gitary autorowi projektu ze względu, że zastosowałem inny czujnik podczerwieni i to może być przyczyną. Efekt mam taki, że jak użyje pilota to wyświetlacz mruga ale nic się nie dzieje z zegarkiem, soft na pc też nie odbiera kodów.

• #254 04 Sty 2009 15:45
    mirekk36
    Poziom 42  

A ja uważam, że wyszło cacuszko w twoim wykonaniu. Eeeeh zawsze zazdroszczę takiej ślicznej obróbki plexi - tzn z tego co pamiętam to chyba kolega pozamawiał gotowe powycinane kawałki - ale efekt jest świetny.

hmmm odnośnie IR - jeśli piszesz, że w czasie nadawania pilotem mrugają wyświetlacze to znaczy, że coś odbiera i czujnik IR chyba nie jest zły. Piszesz też, że do PC też nie odbiera kodów - ale czy wszystkie inne funkcje działają przez łącze RS232?

tak się zastanawiam co może być nie tak z tym IR - ale przypomnij jakiego czy jakich pilotów próbowałeś ???

• #255 04 Sty 2009 17:29
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Jeśli chodzi o plexi to są jakieś kawałki które znalazłem u siebie w piwnicy, pociąłem u siebie w firmie na ukośnicy potem użyłem pilnika, papieru ściernego i pasty blendamet ( do ząbków ). Następnie nawierciłem na brzegach i na gwintowałem.
    Poszczególne płytki poskręcane są śrubkami fi 3, a środek trzyma się na ścisk.
    Mirku66 jestem tym gościem który miał problem z dużymi wyświetlaczami. Zakupiłem w końcu mniejsze i uważam że fajniej wyszło i bez problemów.
    Piloty jakie testowałem to wszystkie jakie miałem pod ręką czyli jakieś DVD, Tuner sat, TV Samsung oraz pilot uniwersalny z ustawionym na pewno kodem RC5.

Inne funkcje przez RS działają bez problemu.
    Podaj jaki masz TV to sobie go wprogramuje do mojego uniwersala i sprawdzę.

• #256 04 Sty 2009 18:06
    mirekk36
    Poziom 42  

Skoro nie zamawiałeś gotowych płytek plexi to teraz "musisz" ;) mi jeszcze zdradzić co kryje się pod pojęciem

Cytat:
    "pociąłem u siebie w firmie na ukośnicy"
    - to jakaś specjalna piła była do takiego tworzywa, że się nie topiło itp?

odnośnie standardów IR w jakich działa mój wsad - to jeszcze raz przypomnę.

1. RC5 (Philips)
    2. SONY
    3. JVC

proponuję weź kawałek procka, odbiornika IR i jakiejś płytki uniwersalnej i z poziomu Bascoma sprawdź czy działa ci ten twój pilot RC5 - bo z tymi ustawieniami w pilotach uniwersalnych to bywa różnie. Mój ówczesny algorytm w asm dla RC5 działał dokładnie tak samo jak ten w Bascomie - więc miałem 100% porównanie. A poza tym sprawdzałem na kilku pilotach SONY od różnych sprzętów od TV, CAM, VCR, MINIDISC itp - i z każdym Soniakiem działało. Jeśli chodzi o JVC - to tylko miałem i testowałem 2 różne piloty od TV.

Na pewno nie zadziała ten mój wsad z pilotami typu Samsung - a nie wiadomo mi też jaki standard mają twoje DVD czy TVSAT - a przecież każde może mieć całkowicie inny jeszcze standard.

• #257 04 Sty 2009 20:43
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Ukośnica to zwykła piła na stojaku z możliwością ustawiania kąta cięcia. Do tego założona jest tarcza widiowa i obroty około 6000 tyś. Pleksa tnie się normalnie na matowo reszta to ręczna robota.
    Co do pilotów to sprawdzę i dam znać.

• #258 17 Maj 2009 21:06
    przemo2704
    Poziom 10  

Witam
    Mam pytanie, w jaki sposób synchronizować PCF8583 impulsami 1PPS (jeden impuls na sekundę) które podawane są z DCF lub GPS. Mam takie zadanie na pracę dyplomową. Całość napisałem w Bascom, zegar działa i spóżnia się sekundę na dobę. Taktowany musi być sygnałem 1PPS i żadnym innym. Próbowałem już różnych sposobów zegar reagował na impulsy ale niekiedy czas zmieniał się bez powodu.Być może to przez zakłócenia z sieci.
    Proszę o jakie kolwiek pomysły i porady, będę bardzo wdzięczny.

• #259 07 Paź 2009 10:33
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

A ja mam inną prośbę. Czy ktoś ma działające oprogramowanie do tego zegarka ?
    Mikrek niestety go już nie ma i zapodział mu się kod programu na pc.
    Prosił bym o podesłanie.

• #260 07 Paź 2009 11:34
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

sorki za zwłokę - ale jak pisałem w mailu - program ten był gdzieś mocno pogrzebany w moich najgłębszych archiwach. Udało mi się jednak go w końcu odnaleźć (tzn jego kod źródłowy) ale co najważniejsze udało się wyeliminować ten błąd o którym wspominałeś. Zamieszczam więc ten program w całości poniżej i można z niego korzystać for FREE już po wsze czasy ;)

pozdrawiam Mirek

• #261 05 Lis 2009 13:27
    mirekk36
    Poziom 42  

I jak tam? programik działa nadal poprawnie ? czy jeszcze coś się może przykrego dzieje?

Pytam, ponieważ źródła trafią do najgłębszego archiwum co może oznaczać, że za jakiś czas będą już niedostępne ;)

• #262 06 Lis 2009 09:33
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

W wekend jeszcze działał, także wielkie dzięki Tobie za sofcik i za projekt. W zasadzie ciężko się obyć bez tego zegarka. Szkoda tylko że jak chcę go rano wyciszyć to się zmienia kombinacja podświetlenia obudowy ale to pikuś.

• #264 21 Lut 2011 22:07
    maxdamage
    Poziom 11  

Jeśli ktoś posiada wsad do tego zegarka baardzo proszę o podesłanie.
    Z góry dziękuję.

• #265 22 Lut 2011 08:30
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Ja mam ale dopiero na jutro mogę przytaszczyć, o ile autor projektu nie będzie miał nic przeciw.

• #266 22 Lut 2011 09:10
    mirekk36
    Poziom 42  

Nie mam nic przeciwko ;) .... ja już dawno nie mam nic co związane z tym projektem.

• #268 05 Mar 2011 23:50
    maxdamage
    Poziom 11  

Czy ma ktoś drugą wersję wsadu do tego zegara?
    Jeśli tak to bardzo proszę o info.
    Pozdrawiam

• #269 07 Mar 2011 08:14
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Z tego co mi wiadomo to wersja wsadu różniła się tylko kolejnością podłączenia wyświetlacza do procka, jak ci głupieje to zamień kolejnością i będzie OKI.

• #270 07 Mar 2011 17:25
    maxdamage
    Poziom 11  

Witam wszystkich.
    Zmontowałem ten zegar i dwa dni sprawdzam wszystko i nic. To znaczy:
    1. Nie działa mi klawiatura, a są tylko dwie linie do procka SDA i SCA a PCF8583 działa dobrze mogę ustawić czas po podłączeniu do kompa.
    2. Po podłączeniu zasilania zapalają się po kolei segmenty A G D a następnie same zera na wszystkich wyświetlaczach, ( nie mam pojęcia czy tak ma być z tymi segmentami) a w program komunikuje się z zegarem bo zegar rusza od zera, po zmianie minuty w programie nie ma zmiany na wyświetlaczu, ale po aktualizacji czasu zapalają się wszystkie segmenty tylko że część segmentów jest trochę ciemniejsza.
    3. Ustawienia budzika w programie działają bo na zegarze o ustalonej godzinie wyświetlana jest animacja, którą widziałem na filmiku.
    4. Zrobiłem trzy płytki pcb czyli główna na której umieściłem ULN2803, wyświetlacza, oraz klawiatury. Sprawdzałem pcb wyświetlaczy sterując ręcznie tranzystory anod i podając GND na segmenty i jest wszystko OK.
    Mam trochę mętlik z podłączeniami tego uln2803.
    Ja podłączyłem tak:
    14 atm8 do 1 ULN segm H 18
    15 do 2 G 17
    16 do 3 F 16
    17 do 4 E 15
    18 do 5 D 14
    19 do 6 C 13
    9 do 7 B 12
    10 do 8 A 11
    Czy to podłączenie jest poprawne?
    I jeszcze to I2C od zegarka do atmegi działa a od atmegi do klawiatury nie
    Linie są podciągnięte do +5v przez 4,7K. Zrobiłem dwie płytki klawiatury jedną na PCF8574 smd a drugą na Pcf8574 w dilu i to samo.
    Podsyłam pcb w Eagle 5,6 proszę o sprawdzenie