Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowy zegarek/budzik z pilotem

mirekk36 09 Mar 2011 08:47 102871 291
Computer Controls
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Jak zerkniesz na mój zegar to zobaczysz że to pająk ale robiony zgodnie ze schematem. Mirek podsyłał mi 2 softy i zmiana w nich polegała na podłączeniu wyświetlacza. Fakt że przypominam sobie że miałem problemy takie jakie ty opisujesz ale pojawiły się one w momencie zastosowania 5 cm wyświetlaczy, nie wiem dlaczego ale tak było, po zmianie wyświetlaczy na mniejsze problem zniknął. Schemat wziąłem z któregoś z postów ale nie z pierwszej strony, klawiatura działała od razu. W wolnej chwili zerknę na twój plik i go zweryfikuję.
  • Computer Controls
    maxdamage
    Level 11  
    Witam. Właśnie ja zastosowałem wyświetlacze 57 mm na 8-10v ale zasiliłem je ze stabilizatora 9V. To nie powinno być problemem ponieważ jest to po za procesorem, po za ULN2803. ULN2803 daje tylko minus a te 9V jest tylko na tranzystorach sterująch cyframi .ULN i tranzystory to układy wykonawcze sterowane przez procesor, to czy to będą tranzystory czy np: przekaźniki to dla procka jest obojętne, bo procesor nie posiada info zwrotnego co się dzieje z sygnałem sterującym. A piszę tak bo zawodowo zajmuję się windami. Sterowniki w windach też sterują układami wykonawczymi na przekaźnikach, stycznikach, triakach i tranzystorach i wszystko jest OK. Wyświetlacze piętrowe sterowane są np. ULN2803 i po szynie CANBUS i procek nie wie co za wyjściem swoim ma podłączone. Owszem gdy jest brana informacja o stanie styków danego wyjścia to wtedy tak, wie że np. ma sklejone styki czy przerwa. Ze według mnie to wielkość nie ma znaczenia do poprawnej pracy zegara.
    To jest moje zdanie może się mylę.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Uważałem dokładnie tak ja Ty i byłem wielce zdziwiony że to nie działa ( mirek też był )
    Nie wiem dlaczego ale dokładnie tak było, że na tych dużych działać nie chciało, może częstotliwość multipleksowania jest tak duża że czas wygasania diody w wyświetlaczu jest zbyt długi ( wiem, durne przemyślenia ale nie potrafiłem się doczepić do czegoś innego ). Po zmianie na mniejsze wyświetlacze problem znikł, więc tak pozostało. Zerknij na mój zegar.
    Zresztą dlatego powstały 2 wersje softu bo nie wiedziałem co się dzieje i zwalałem na problem z podłączeniem.
    maxdamage
    Level 11  
    Witam
    Wreszcie rozgryzłem wyprowadzenia segmentów wyświetlaczy, podaję numery portów Atmegi8 ( nie brać pod uwagę wejść i wyjść ULN2803) a więc:

nóżka 9 segment B
    nóżka 10 segment A
    nóżka 14 segment DP
    nóżka 15 segment G
    nóżka 16 segment F
    nóżka 17 segment E
    nóżka 18 segment D
    nóżka 19 segment C

Do ULN2803 można podłączyć dowolnie by była zachowana zasada wejście - wyjście
    czyli np: nóżka 1 wejście segmentu a nóżka 18 wyjście tegoż segmentu.
    Opis dotyczy zamieszczonego wsadu do zegarka.
    Pozdrawiam
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    I działa ci na dużych wyświetlaczach ?
    maxdamage
    Level 11  
    Nie działa na wyświetlaczach 57 mm tylko zrobiłem PCB na 1calowych.
    Klawiatura nie działa, a tak reszta jest OK. Już nie wiem co z tą klawiaturą PCF 8574 sprawny.
  • Computer Controls
    maxdamage
    Level 11  
    Witam. Czy może mi ktoś powiedzieć czy linie adresowe PCF8574 ma tak samo podłączone jak na schemacie i czy ma ktoś możliwość zgrania wsadu z procka z działającą klawiaturą.
    mirekk36
    Level 42  
    Panowie klawiatura może nie działać z prostego powodu, bo są dwie wersje układu PCF8574

1. PCF8574
    2. PCF8574A

różnią się one adresem sprzętowym SLAVE

trzeba więc mieć tę odpowiednią. Ja niestety już nie pamiętam jakiej wersji użyłem - ale ktoś kto ma taki działający zegarek - niech sprawdzi i podpowie tu na forum - to szybko się wyjaśni która wersja ma być zastosowana.

Ta druga nigdy nie zadziała niestety z tym wsadem ponieważ ten adres nie podlega konfiguracji np z poziomu programu w PC.
    spektra
    Level 18  
    Witam.
    Zasyłam projekt swojego zegareczka na atmega 32 z dcf77. Niestety nie posiadam schematu, projektowałem płytki z głowy. Projekt płytki w protelu 99, kod w bascomie. Obsługa wyświetlacza na MAX 7219. Pomiar temperatury też jest. Dwie płytki wyświetlacza. Typowe rezystory podciągające.
    maxdamage
    Level 11  
    Witam.
    Chciałem poinformować aby działała klawiatura należy zastosować PCF8574AP dill lub
    PCF8574AT smd. Niebawem zamieszczę właściwy spis elementów, płytki drukowane oraz rozwiązanie do współpracy zegara z dowolnymi wyświetlaczami np: SA23-21 EWA (57mm wysokości na 9v)
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Dzisiaj rano sprawdziłem ten PCF ma na końcu AP
    maxdamage
    Level 11  
    Witam wszystkich którzy nie mają PCB do tego zegara. Zaprojektowałem 2 wersje PCB, jedna wersja to płytka klawiatury od góry do której za pomocą goldpin są podpięte płytki klawiatury i zegara a druga wersja to dwie płytki połączone goldpin tzw. kanapka z klawiaturą pod wyświetlaczami. Po zmontowaniu płytek i wgraniu dostępnego wsadu zegar odpala za pierwszym razem. Płytki można wykonać metodą termotransferu. Nie oznaczyłem rezystorów do diody led ponieważ każdy zapewne użyje innych niż ja. Płytki zrobione programem Eagle 5.6. W załączniku plik projektu.
    Piotr160292
    Level 38  
    Witam, na jakie napięcie są wsadzone tutaj kondensatory?
    mirekk36
    Level 42  
    Piotr160292 wrote:
    Witam, na jakie napięcie są wsadzone tutaj kondensatory?

Tylko ten przed stabilizatorem powinien być na nieco wyższe napięcie czyli np 16-30V

a wszystkie w układzie przecież działają na 5V więc mogą być nawet takie elektrolity jeśli już na 6,3V ;)
    Piotr160292
    Level 38  
    Mam jeszcze jedno pytanie, co to jest za układ po prawej stronie atmegi? Na pcb jest oznaczony jako E$10... Szukałem go na schemacie i jakoś nie mogę się go dopatrzeć.... :/
    Piotr160292
    Level 38  
    Dzięki maxdamage. No to teraz już mogę pomału zbierać części i zabrać się za składanie tego cacuszka... :D
    maxdamage
    Level 11  
    Piotr160292 wrote:
    Dzięki maxdamage. No to teraz już mogę pomału zbierać części i zabrać się za składanie tego cacuszka... :D

Pamiętaj by wszystkie połączenia dolnej warstwy pcb były połączone z górną warstwą w odpowiednich miejscach. Podstawki musisz mieć precyzyjne by można było dojść lutownicą. Po poprawnym montażu zegar odpala natychmiast. RS 232 do kompa musi być podłączony poprawnie. W przewodzie rs232 to piny 2, 3 i 5 masa
    kuba2509
    Level 14  
    maxdamage wrote:
    Witam wszystkich którzy nie mają PCB do tego zegara. Zaprojektowałem 2 wersje PCB, jedna wersja to płytka klawiatury od góry do której za pomocą goldpin są podpięte płytki klawiatury i zegara a druga wersja to dwie płytki połączone goldpin tzw. kanapka z klawiaturą pod wyświetlaczami. Po zmontowaniu płytek i wgraniu dostępnego wsadu zegar odpala za pierwszym razem. Płytki można wykonać metodą termotransferu. Nie oznaczyłem rezystorów do diody led ponieważ każdy zapewne użyje innych niż ja. Płytki zrobione programem Eagle 5.6. W załączniku plik projektu.

Wielkie dzięki za zaprojektowanie płytek ale masz na zestawie dwu płytkowym zwarcie zasilania przy dolnej nodze rezystora ES 88 i dioda D2 ma pomyloną polaryzacje,nie wiem nic na temat płytki wyświetlacza bo robiłem swoją.Popraw to żeby inni się nie motali.Pozdrawiam
    Kuba2509
    kuba2509
    Level 14  
    maxdamage wrote:

Witam ponieważ autor płytek się nie odezwał sprawdziłem płytkę(zestaw dwu płytkowy) wyświetlacza i niestety znowu błąd swicze nie mają połączenia z masą,nie mają prawa działać.
    Doceniam wkład kolegi (zaprojektowanie PCB) ale stwierdzenie " Po zmontowaniu płytek i wgraniu dostępnego wsadu zegar odpala za pierwszym razem" jest niestety nieprawdą ten zegar bez poprawek o których napisałem nie ma prawa działać. Pozdrawiam Kuba2509 (mam nadzieję że ktoś z tego skorzysta)
    maxdamage
    Level 11  
    Witam.
    A więc odpowiadam. Tak masz rację w jednej płytce brak połączenia swiczy do masy. Rezystor o którym piszesz jest podłączony do masy i tak ma być to nie jest zwarcie. A jeśli chodzi o diodę to chodzi tylko o rozstaw pinów. Ja zawsze używam schematu ideowego do montażu elementów. Jeśli to jest problem dla Ciebie to poprawiłem płytki. Pozdrawiam