Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy zegarek/budzik z pilotem

mirekk36 27 Sty 2007 19:04 101512 291
  • Nietypowy zegarek/budzik z pilotem
    Witam,

ponieważ mojemu synowi zepsuł się taki mały chiński zegarek budzik, a jak wiadomo chińszczyzna jak się zepsuje, pęknie itp - to ciężko naprawić, więc postanowiłem zrobić mu pod choinkę nieco inny i nietypowy zegarek - taki troszkę z bajerami i wodotryskami ;) ...

... jako mózgu w zegarku użyłem ATmega8, natomiast serce to popularny PCF8583, który jest podtrzymywany bateryjnie w czasie śpiączki bez napięcia... Zegarek pełni w zasadzie tylko rolę zegarka i budzika z możliwością prowadzenia nastawień z własnej klawiaturki, z pilota podczerwieni SONY, JVC lub RC5 a także można go połączyć przez RS232 z PCtem. To połączenie poza tym, że można z programu na PC poustawiać zegarek i alarmy, to co najważniejsze można synchronizować sobie czas z wzorcem czasu w necie ;) .... tak więc nie ma problemów z jego dokładnością (szczególnie jeśli chodzi o dokładne dobieranie kondensatorka przy PCFie).

Dosyć ważnym i użytecznym gadżetem szczególnie w przypadku mojego syna jest to, że drzemkę rano może włączać sobie bez wstawania do zegarka (leniuch) tylko praktycznie śpi z pilotem w łóżku i to nim przedłuża sobie drzemkę ;) .... (a poprzedni chiński zegareczek kładł czasem do łóżka żeby był blisko i tak go właśnie którejś burzliwej nocy połamał)

... oczywiście można sobie pilotem i klawiaturką regulować jasność świecenia wyświetlacza czy też podświetlenia obudowy...

... właśnie a najbardziej nietypowa jest obudowa - wykonana z kawałka plexi własnoręcznie wyginanej, więc wybaczcie, że czasem coś nie jest równo... a dodatkowo jest ona podświetlana za pomocą diody RGB. Zegarek ma dzięki temu wiele trybów podświetlania - można sobie zmieniać kolor obudowy ;) albo załączyć program dzięki któremu kolory płynnie się zmieniają we wszystkich odcieniach tęczy co daje bardzo ciekawy efekt jeśli chodzi o taki zegarek.

... jeszcze tylko dopracowuję program, ponieważ nie wszystkie moduły o których wspomniałem wyżej są że tak powiem spięte, ale teraz już wszystko zależy tylko od programu i wyobraźni programisty więc wszystko idzie zgodnie z planem i po kolei - gdy się pracuje w wolnych chwilach...

poniżej przedstawiam fotki, które pokazują podświetlenie w różnych trybach ;)

Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem
    tu taki na surowo i nie włączony:
    Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem Nietypowy zegarek/budzik z pilotem

Link

Panowie a może i Panie ;) .... oto ostatni screenshot z programu na PC. Ukończonego już programu:

a tu opis jakie spełnia funkcje:

- synchronizacja zegarka RGB z zegarkiem w komputerze
    - synchronizacja czasu w komputerze z wybranym internetowym serwerem czasu z listy (dzięki czemu program może służyć do synchronizacji czasu kompa nawet bez łączenia go z zegarkiem RGB)
    - ustawianie alarmu
    - ustawianie jasności wyświetlacza oraz podświetlenia obudowy
    - ustawianie wybranego koloru podświetlenia lub trybu płynnie zmieniających powoli się kolorów albo wyłączenie w ogóle podświetlenia
    - odbiór kodów z 3 rodzajów pilotów RC-5, JVC i SONY oraz ich wyświetlanie On-Line w programie
    - możliwość przydzielenia odpowiednim klawiszom pilota uruchamiania wybranych aplikacji windows lub wyłączanie komputera

ustawiane parametry zapisywane są w pamięci EEPROM procka dzięki czemu po skonfigurowaniu zegarka działa on później już cały czas w dany sposób bez podłączania do kompa

co ważne wszystkie parametry pokazywane są w programie cały czas na bieżąco nawet jeśli jesteśmy w trybie ręcznego (klawiaturka zegara) ustawiania godziny lub alarmu - czy regulacji jasności wyświetlacza - i odrazu wszystko widać w kompie

cały program do procka napisany został w asemblerze i zajmuje ok 90% pamięci danych. Natomiast program na PC napisany jest w Delphi7.
    Program na PC siedzi sobie ładnie w Trayu i nie przeszkadza w pracy - nie powoduje nawet minimalnego obciążenia procka jako program pracujący w tle (dzięki użyciu wątków)

tak więc teraz zabieram się za ostatnie poprawki schematów i elektroniki i wkrótce będzie można zamówić sobie płyteczki bo zrobię ich więcej.

-----------------------------------------------------------------

dodaję już chyba ostatni w zasadzie ukończony etap pisania softu na potrzeby zegarka. Tym razem widać screenshot z okienka gdzie możemy w programie na PC przyporządkowywać klawiszom pilota odpowienie akcje.

Czyli np:
    - uruchamianie jakichś programów, choćby media player czy WinAmp
    - zmniejszanie lub zwiększanie głośności muzyki
    - jeszcze chcę tylko dorobić współpracę z WinAmpem albo zrobię własnego playerka dzięki czemu będzie można pilotem sterować muzyką z kompa - wybieranie utworków, play, stop next itp ;)
    - wyłączanie kompa lub jego restart

- może jeszcze coś mi przyjdzie do głowy? ;)

pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mirekk36
    Poziom 42  
    Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
    mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

Specjalizuje się w: programowanie: avr c, delphi pc, android
    mirekk36 napisał 9195 postów o ocenie 2228, pomógł 964 razy. Mieszka w mieście Szczecin. Jest z nami od 2006 roku.
  • TermopastyTermopasty
    ciapciok
    Poziom 20  
    mirekk36:

Ile kosztowało wykonanie PCB ?

Pozdrawiam
    mirekk36
    Poziom 42  
    zamawiałem akurat większą ilość różnych płytek do różnych urządzeń - były składane na jednej kliszy więc tak pojedyńczo to ciężko mi teraz określić ale coś około 10-15zł za szt.

Ale teraz chcę wypróbować to źródło odnośnie zamawiania płytek - są chyba jeszcze nieco tańsi niż ci u których teraz robiłem a mam nadzieję że dotrzymują terminów bo ja niestety na te płytki wyjątkowo długo czekałem chyba miesiąc jak nie trochę więcej ( a miało być max 2 tygodnie ) ....

teraz tu spróbuję zamawiać ;)
    http://www.merkar.pl/cennik.html
    mr.box
    Poziom 15  
    Witam...
    Nie mogę się napatrzeć.......jak ja bym chciał się nauczyć programować mikroprocesory...ale wracając do tematu...to jest konstrukcja 10/5, coś pięknego, wielo-funcyjnego, i ogólnie ''full-wypas''

Pozdrawiam...

PS. A melodyjki jako budzik da się ustawić
    martrox
    Poziom 12  
    Witam!
    wg. mnie projekt bomba, a najbardziej spodobała mi się obudowa. mówisz że użyłeś ,,PLWEXi,, gdzi można takie coś kupić?

Dodano po 3 [minuty]:

powinieneś to opatentować jest pięknie i estetycznie wykonany cały projekt
    i zato jakże funkcjonalny i wygodny z oiltem.
  • TermopastyTermopasty
    KrzyChules
    Poziom 12  
    piękne :) daje 6/6 i jeszcze jedno: podświetlenie zmienia się płynnie ?
    jacusia20
    Poziom 10  
    Normalnie brak mi słów. SUPER :-))
    KKostuHH
    Poziom 10  
    gratulacje! piekny zegareczek [zazdroszcze twojemu synowi :]
    mirekk36
    Poziom 42  
    mr.box -> niestety - melodyjek tu nie ma, musiałbym użyć jakiegoś procka z większą pamięcią np ATmega16 albo 32 .... może w następnej wersji o tym pomyślę ;)

martrox -> takie plexi kupiłem w castoramie - grubość 5mm

KrzyChules -> tak w jednym z trybów zmienia się ono powoli przechodząc przez kolory tęczy

... dziękuję za jak dotąd pozytywne oceny

pozdrawiam
    piorun0
    Poziom 20  
    Fajny bajer,a czy da się wyłączyć podświetlenie??bo chyba w nocy trochę jasno jest w pokoju,chyba że zastosować automatyczną regulację podświetlenia obudowy.
    yogib
    Poziom 12  
    Bardzo profesjonalnie i pomysłowo wykonana konstrukcja. Też myślałem o wykonaniu podobnej obudowy tylko dla zegarka binarnego. Czy możesz zdradzić jakieś szczegóły oprogramowania dotyczące synchronizacji przez Internet?
    mirekk36
    Poziom 42  
    piorun0 -> tak oczywiście podświetlenie można wyłączyć albo można regulować płynnie jego natężenie - żeby właśnie w nocy nie było "żarówy"

yogib -> jeśli chodzi o synchronizację to zrobiłem programik w Delphi który pobiera czas z serwerów SMTP np task.gda.pl i gdy wyczuje , że podłączony jest ten zegarek przez RS232 to co np godzinkę ustawia go wg czasu z tego serwera - to wszystko
    Dar.El
    Poziom 40  
    Witam
    Piękny zegareczek i bardzo funkcjonalny. Jesteś w stanie udostępnić płytki i program? Też bym zrobił coś takiego dla swoich dzieci. Ocena 6/6
    mirekk36
    Poziom 42  
    płytki mają małe błędy dlatego widać tam takie połączenia kablem taśmowym ;) bo musiałem obejść jakoś te drobne błędy - ale będę chciał to wszystko poprawić - i wykonać jeszcze raz bo już mnie rodzinka atakuje o takie prezenty dla dzieci ;) .... co do programu to całość jeszcze dopracowuję tak naprawdę (korzystając m.inn z różnorodnych makr ;) ... ) ... ale jak skończę to wszystko to spokojnie mogę udostępnić - pewnie ;)

pozdrawiam
    Dar.El
    Poziom 40  
    Chcę wszystkim powiedzieć że mirekk36 programuje w asemblerze, zobaczcie jak dużo można zmieścić w małym ATMega8. Jak chcesz mogę zaprojektować płytki w technologii SMD, praktycznie wszystko zmieściłoby się za wyświetlaczami. I jeszcze dorzuciłbym pomiar temperatury.
    jacol0
    Poziom 10  
    Witam
    Ja tez zrobiłem sobie zegarek w pleksi juz z miesiąc temu jest dość podobny do tego, ale ten jest znacznie lepszy od mojego :| mój nie ma tyle bajerów (ogólnie mój w ogóle nie ma, poza niebieskim podświetleniem).
    Tylko pogratulować :D
    6/6 fajnie że ma synchronizację przez RS'a :D
    mirekk36
    Poziom 42  
    też zrobiłem pomiar temperatury na DS18B20 ale zabrakło mi narazie koncepcji żeby połączyć płynnie wszystko programowo tak aby nie było mrugania na wyświetlaczu. Tzn gdy robił mi się odczyt z DSa a wstrzymywałem wtedy przerwania inne poza Timerem0 który służył do odmierzania czasu dla 1Wire to mi to się gryzło. Tzn najpierw wszystko sobie zaprojektowałem elektronicznie i wymyśliłem ogólnie program a teraz męczę się żeby zmieścić te wszystkie bajery współpracujące płynnie razem ze sobą w tym procku - narazie występują jeszcze jakieś drobne błędy ale powoli je eliminuję ;) tzn brak mi już Timerów ;) albo muszę to jeszcze inaczej przemyśleć żeby wszystkie moduły współgrały razem. Bo każdy z osobna - kolory, podświetlanie na programowych wyjściach PWM , multipleksowanie wyświetlaczy, UART, odbiornik IR itp to wszystko działa ok ;).... ale jak mówię teraz pracuję cały czas nad optymalizacją kodu i troszkę mi to zajmie zapewne bo robię to tylko w chwilach wolnych poza pracą ;)
    kamyczek
    Poziom 35  
    Ładnie zrobione szkoda, że wyświetlacze nie rgb. Mogły by sie zmieniać wraz z podświetlaniem było by całkiem ciekawie. Miło że w końcu coś innego niż strzelające pudełeczka , itp. Poziom niektórych projektów jest zastraszająco mizerny. Może jeszcze kilka informacji w czym pisany program dlaczego taki procesor i takie rozwiązanie ...
    VC
    Poziom 21  
    Coś pięknego. Dobrze że jeszcze ktoś zegarki robi niż po raz ęty... wzmacniacz na TDA.
    Możesz dać jeszcze filmik jak się zmienia podświetlenie, bo o czymś takim wspominałeś.
    Na 10 dam 10+ .
    wojtek.k4
    Poziom 2  
    no no musze pochwalić bardzo estetyczniy, na pewno zwróci uwagę każdego kto do Ciebie przyjdzie :) (zapraszaj wieczorem lepiej wygląda oświetlony)
    mirekk36
    Poziom 42  
    kamyczek -> no fakt wyświetlacze RGB to byłby fajny pomysł - nie pomyślałem o tym ale też nie spotkałem się wcześniej w zasięgu ręki z takimi więc może dlatego - ale na przyszłość dobry pomysł. Procesor gdy wymyślałem układ to pdał wybór na ATmega8 ale to moje początki tak naprawdę z tymi prockami więc na dzisiaj gdy piszę soft do tego dałbym większy np ATmega32 lub większy .... bo w tym już mi się ciasno robi z tym co mam - a piszę program dla procka tylko w asemblerze

VC -> jak tylko wszystko ukończę jeśli chodzi o dopracowanie programu i zdobędę kamerkę dobrą to postaram się wrzucić jakiś filmik

wojtek.k4 -> tak tak zdecydowanie pełnię efektów widać już w półmroku czy lekko zacienionym pomieszczeniu. Bo w pełnym słońcu - hmmm "troszkę" gorzej
    iq84
    Poziom 13  
    Bardzo ładna konstrukcja :)) super wykonanie i funkcjonalność:), jeden drobiazg jaki bym do tego dołożyl to wygaszacz zera ( 00:00 na 0:00) :)a tak po za tym wszystko ok :). 6/6;)
    mirekk36
    Poziom 42  
    iq84 -> zrobiłem to wygaszanie ale potem wydawało mi się, że lepiej jest jednak gdy jest to zero nie znaczące .... hmmm ale może to ty masz rację? właśnie jak tozrobiłem i patrzyłem to zacząłem się szybko zastanawiać jak to jest na innych wyświetlaczach w popularnym sprzęcie ;) ale nie mogłem sobie przypomnieć ;)
    grzesiek_re
    Poziom 14  
    witam
    Na wstepnie gratuluje wspaniałego projektu. mam pytanko odnośnie w jaki sposób wyginałeś plexe?
    pozdrawiam
    mirekk36
    Poziom 42  
    grzesiek_re -> no właśnie gęcie plexi to był dla mnie dramat - ile ja forów przeszukałem odnośnie obróbki plexi ... ale w końcu na podstawie zebranych informacji zrobiłem tak: kupiłem sobie jakąś najtańszą zwykłą opalarkę, następnie umieściłem plexi pomiędzy dwiema deseczkami i opalarką - poruszając ją wzdłuż miejsca zgięcia tuż przy tych deseczkach - z jednej i z drugiej strony - podgrzewałem ją równomiernie aż stała się w tym miejscu miękka. Wtedy gdy była poziomo to sama zaczęła opadać - ja tylko troszkę pomogłem żeby uzyskać w miarę równą krawędź ale i tak super idealnie mi się to jeszcze nie udało. Jednak trening czyni mistrza. Ważna wskazówka to to aby najpierw poćwiczyć to podgrzewanie na próbnym kwałku plexi żeby wyczuć kiedy można ją przegrzać. Bo niestety gdy się zbyt blisko dmucha to wprawdzie plexi też mięknie ale zaczynają się w niej bąbelki robić.... jednak tak ogólnie - to nie jest takie trudne
    kris1966
    Poziom 17  
    Mirek ,wkładasz pleksi między deseczki a nad linią gięcia rozciągasz drut oporowy i do zasilacza.
    Piękny efekt twojego zegarka!
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Nam się podoba :P a powiedz jaka reakcja syna :P?? Konstrukcja dopracowana :P 10/10 tylko podziwiać i uczyć się od mistrzów :P
    mirekk36
    Poziom 42  
    kris1966 -> no właśnie - może mi kolega dokładniej powie coś na temat tego drutu oporowego. Skąd go wziąć, jaki ma być (parametry) i z jakiego napięcia i jakim prądem go potraktować. Wiem, że ludzie w ten sposób robią już profesjonalne maszynki do wyginania plexi - ale kurczę ja nie wiem jak to właśnie zacząć - jeśli chodzi o ten prosty drut ;) - więc liczę na podpowiedź

... -> wkrótce jak już wszystko dopracuję to wrzucę schemat , płytki (w eagle) i kod wynikowy do procka wraz z programem do PCta. Ale proponuję poczekać jeszcze na uporządkowanie przeze mnie jeszcze tego wszystkiego - muszę jeszcze troszkę to dopracować

Cinek_as -> do mistrza to mi jeszcze daleko - a jeśli chodzi o reakcję syna to oczywiście była niezła ;) i to mnie bardzo ucieszyło
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    Witam

extra naprawde swietny efekt pogratulowac dieciom takiego tatuska

P.S. przydał by sie schemacik

Pozdrawiam