Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR brak obrazu... SEG VCR7500

11 Wrz 2003 20:14 1833 13
  • Poziom 16  
    Witam
    Czy uszkodzenie głowic(y) video może być przyczyną całkowitego braku obrazu? Wzmacniacz wizyjny jest na LA7320. Obejrzałem przebiegi na wszystkich wyjściach z modułu wzmacniacza video przy głowicy i brak jest zupełnie przebiegów zmiennych poza jednym - prostokąt kilkadziesiąt Hz. Napięcie 5V jest. I nie wiem (bo nie mam doświadczenia) czy przyczyną są głowice wizyjne, czy LA7320 lub otoczenie.
    Kto pomoże?
    Pozdrowienia
  • Poziom 14  
    Napisałeś że nie ma obrazu. Jak możesz jaśniej napisać to się nie pogniewam i może coś doradzę. Napisz co jest na ekranie "śnieg" czy wogule jest ciemny obraz.Nara.Powodzenia.
  • Poziom 16  
    No dobra napiszę, choć pytałem tylko o uszkodzenie głowic...
    Obraz jest ciemny ze śniegiem (szumem jak w TV bez odbioru). Na pauzie obraz się rozjaśnia (śnieg pozostaje nadal). Po odłączeniu kabelka od wzmacniacza wizyjnego przy bębnie praktycznie nie zmienia się zawartość obrazu. Jak już napisałem brak jest przebiegów zmiennych na wyjściu wzmacniacza (jedynie prostokąt wybierający jedną z dwóch głowic). Synchro działa. Dźwięk jest.
    Dlatego obstawiam głowice lub wzmacniacz.
    Aha - obejrzałem przebiegi z głowic (po wzmocnieniu) na swoim vcr i mniej więcej wiem czego się spodziewać. Ale tego właśnie nie ma. KaPeWu? :)
    Grzesiek
  • Poziom 15  
    mam pytanko a moze by tak podmienic glowice lub ten uklad LA7320
  • Poziom 16  
    Hehe :D
    1) Nie mam zastępczej (właściwie żadnej!) głowicy (bębna)
    2) nie mam LA7320 (mieszkam w małym miasteczku i nie kupię "w sklepie za rogiem")
    8)
    No i dlatego pytam o jakiś trop. Jutro pomierzę scalaka (zdarłem datasheet).
  • Spec od TV
    Prosty sprawdzian: głowice wiz. czy reszta:
    przy włączonej funkcji PLAY dotknij głowic wiz. - jeżeli cośkolwiek się zmienia na obrazie, podstawiasz dysk wiz., jeśli nie - szukasz w obwodach przedwzm. video lub LOWER DRUM (może być uszkodzone trafo głowic).

Pozdr.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    amik9m napisał:

przy włączonej funkcji PLAY dotknij głowic wiz.

Jeżeli ktoś serio potraktuje tę poradę to mocno się zdziwi.
  • Spec od TV
    Mam to objaśnić?
    Tak dotknij wirujących! głowic wizyjnych - tak, jakbyś chciał je czyścić 'palcem'.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Już sam pomysł ingerencji w wirujące głowice jest pozbawiony profesjonalizmu nie mówiąc o potencjalnych naśladowcach i konsekwencjach z tego wynikających. Dla własnych eksperymentów można robić wszystko ale doradzać komuś trzeba sensownie i z poczuciem odpowiedzialności.
  • Spec od TV
    OK, pardon, nic nie mówiłem (ani, tym bardziej, nie pisałem), ale to działa (sprawdzone ileś tam razy) - pod warunkiem, że się ma 'lekką rękę'.
  • Poziom 16  
    GrzesieG napisał:

Obraz jest ciemny ze śniegiem (szumem jak w TV bez odbioru).

Oj, źle się wyraziłem :?
    Obrazu odtwarzanego wogóle nie ma. Jest po prostu czarny ekran z latającym śniegiem. W porównaniu do szumu w TV bez anteny, obraz jest dużo ciemniejszy a śnieg jest gęstszy i bardziej rozciągnięty poziomo. Zresztą mogę pstryknąć zdjęcie. Na pauzie obraz jaśnieje, ale nie ma żadnej treści obrazu.
    Przepraszam za zamieszanie.
  • Specjalista AGD
    Wygląda jednak na to, że wmacniacz wizyjny pracuje. Sądząc po typie scalaczka to jakiś "sanyowaty" model. Podaj jaki to konkretnie typ i producent- znacznie to rozjaśni sytuację i poszukiwania usterki.
  • Poziom 18  
    Dobra ,spokojnie ale kim jest pacjent???Firma,typ,model.Może to znowu zasilacz i elektrolity.
  • Poziom 16  
    Włączam dzisiaj i już jest inaczej - jak na poniższym zdjęciu (podzielony obraz w pionie). Po chwili obraz wskakuje normalnie i już jest prawie dobrze. Lataja tylko jakieś dropy.
    SEG model VCR-7500 (zasilacz na trafo sieciowym)
    Tak się zastanawiam i dochodzę do kolejnego wniosku, że to może być coś z synchronizacją głowic. Dlatego nie ma sygnału na wyjściu wzm. wizyjnego i dlatego obraz jest przesunięty.
    A pytałem ogólnie, bo nie chcę konkretnego rozwiązania tylko naprowadzenie na trop. :)

Limi: Chyba miałeś rację, przynajmniej częsciowo. Standardowo na początku pomierzyłem napięcia miernikiem. Ale nie sprawdziłem tętnień. A te okazały się duże w przypadku 30V i -30V. Reszta w porządku ("unreg" ma tętnienia 1Vpp ale to zrozumiałe)
    Teraz vcr od momentu włączenia daje prawie dobry obraz. Latają jeszcze poziome białe linie, lekko faluje kolor i lekko drga w pionie. Chwilowo sobie odpuściłem.