Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy

żarówka rtęciowa 28 Sty 2007 12:14 17233 65
  • Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy

Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy

Przedstawiam tutaj moje kolejne dzieło.
    Jest nim uniwersalny, monofoniczny wzmacniacz tranzystorowy małej mocy, który może służyć do wzmocnienia dźwięku z odbiornika radiowego, przenośnego magnetofonu, odtwarzacza CD, odtwarzacza MP3, komputera, a po dodaniu przed wzmacniacza mikrofonowego może służyć również jako megafon.

Dzieło to powstało przez przypadek. Była nim awaria zasilacza w moim komputerze, który został wymieniony na nowy, zaś z zepsutego zasilacza została wykorzystana obudowa, która posłużyła do jego zbudowania.

Wzmacniacz ten zbudowałem sam dla własnych celów, służy on do napędzenia kolumny, którą wykonałem rok temu. Kolumna ta jest podłączona do radia Unitra Diora Dominik DMP 203, który służy jednocześnie jako wzmacniacz. Niestety, mała moc radia zmusiła mnie do zbudowania mocniejszego wzmacniacza na tranzystorach.

Wzmacniacz zbudowany jest na płycie podstawowej z tworzywa sztucznego, która pochodzi ze starej lodówki, na niej zamocowane są wszystkie jego elementy. Całość została zmontowana bez płytki drukowanej i pomimo tego dość solidnie się trzyma.

Zasilacz wzmacniacza został zbudowany z transformatora TS 20/3/676, czterech diod prostowniczych BYP401-100 połączonych w układzie mostka Graetza oraz sześciu kondensatorów (czterech elektrolitycznych 470uF 40V i dwóch stałych służących do tłumienia zakłóceń radioelektrycznych). Dodatkowo na wyjściu założony jest bezpiecznik 600mA, który jest umieszczony w oprawce w obudowie wzmacniacza.

Prosty wzmacniacz końcowy mocy zasilany jest napięciem pojedynczym o wartości 28V. Zbudowany jest na sześciu tranzystorach bipolarnych, zawiera tranzystory końcowe o tej samej polaryzacji i typu BDP283, które pochodzą z starego telewizora kolorowego Unitra. Tranzystory mocy przykręcone są do osobnych radiatorów, natomiast pozostałe elementy przylutowane są do tranzystorów mocy i innych elementów wzmacniacza.
    Wzmacniacz mimo małej mocy ma niezły wygar, zaś jego jakość dźwięku przewyższa znacznie układy TDA20xx.
    Niewielkie buczenie pochodzi z transformatora zasilającego.

Wszystkie prace, także mechaniczne, związane z jego budową wykonywałem sam, zaś większość części użytych do budowy pochodzi z demontażu. Przewód sieciowy, wtyczka i parę innych elementów, zostały kupione. Koszty budowy nie są duże i wynoszą ok. 20zł.

Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy Uniwersalny wzmacniacz tranzystorowy

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 28 Sty 2007 12:24
    dolar666
    Poziom 20  

Pomysła ciekawy ale syf starszny w środku i obudowa też nie najlepiej zrobiona.

• #3 28 Sty 2007 12:39
    Trabi
    Poziom 36  

Uuuuu.... jestem na NIE :( . Urządzenie oprócz tego, że działa powinno jakoś wyglądać, a to wcale nie wygląda - nawet połczenie "w pająku" można jakoś ładnie wykonać. Do tego obudowa.... Ech... więcej nie komentuję :(

• #4 28 Sty 2007 12:45
    Morg
    Poziom 12  

Najbrzydszy projekt jaki tutaj widziałem... Wykonanie woła o pomstę do nieba, moje pierwsze konstrukcje były lepsze a i tak wstydziłbym się je pokazać...

• #5 28 Sty 2007 13:31
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Niewidze w tym nic fajnego czym można się pochwalić, brak płytki pająk strasznie niestaranny, brak jakiej kolwiek estetyki moja ocena to 0/10

• #6 28 Sty 2007 14:22
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ten pająk to rzeczywiście rozpadnie się przy mocniejszym postawieniu wzmacniacza na ziemi, ale mimo wszystko gratulacje, bo złożenie wzmacniacza tranzystorowego bez płytki nie jest wcale łatwe. Większość tu komentujących nie złożyłaby nawet tda2030 na pająku.

• #7 28 Sty 2007 14:28
    moskwa_bds
    Poziom 10  

konstrukcja jak konstrukcja , lepszej bym nie zrobil ale ten pajak straszny pozdro

• #8 28 Sty 2007 14:50
    sebisol1234
    Poziom 13  

Tragedia wstydził bym się takie coś pokazywać
    :|

• #10 28 Sty 2007 15:02
    HakuS492
    Poziom 12  

No konstrukcja taka sobie, ale straszny nieład, u mnie we wzmaku jest w środku dużo kabli ale tutaj to masakra.
    Nie boisz się, że kabel od zasilania 230 V dotchnie obudowy:?:
    Uziemiłeś to jakoś:?:
    Ja bym jednak zrobił płytke może przez to, że lubie je robić.
    Sorry ale moja ocena 2/6 za to że gra!!
    Zapraszam do zakomentowania mojego wzmaka https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=679225 Będziesz mogł sie wyżyć :!: :D

• #11 28 Sty 2007 15:05
    wrona
    Poziom 11  

Trzeba jednak na plus zaliczyć: to działa, choć biorąc wygląd pod uwagę to swoisty cud. Mimo wszystko gratulacje dla wykonawcy w końcu wykorzystał co miał pod ręką, tak więc jego projekt można by dołączyć do stale powiększającej się liczby projektów ze śmietnika.

• #12 28 Sty 2007 15:26
    dymek
    Poziom 27  

ja skomentuje to tylko w jeden sposob coś lepszego ostatnio na śmietnik wywaliłem ehh odkad interesuje sie elektronika nie widziałem czegoś takiego. to jest gorsze nawet od subwoofera w pufie czy wzmacniacza w pudełku po butach. Schemat tez nie jest szczytewm marzeń.

• #13 28 Sty 2007 15:46
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Nie chce kolegi zniechecac do robienia ukladow, bo to prawda ze jak to dzial to istny CUD :D Jak bys wmontowal to wszystko w laminat i od spodu polaczyl kabelkam to bys dostal odemnie 5/6 ale jeszcze musial bys z zewnatrz popracowac nad tym panelem i wogole
    0+/6 + za checi

• #14 28 Sty 2007 16:16
    Tomek515
    Poziom 21  

Działać pewnie działa, ale niech ktoś o zdrowych zmysłach powie ze nie paskudne wykonanie... :|

• #15 28 Sty 2007 16:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 28 Sty 2007 17:03
    artek8787
    Poziom 11  

pomysł dosyć ciekawy,ale wykonanie masakryczne,do kitu,powinieneś to zrobić na płytce bo w środku (jeżeli tak moge powiedzieć) burdel tylko brakuje kółek:P

• #17 28 Sty 2007 17:57
    danielkk
    Poziom 31  

Kolego żarówka rtęciowa pokazując tą konstrukcje na forum w takim stanie w jakim ona teraz jest musiałes brac pod uwage ze nikt nie napisze o nij nic pozytywnego, i pewnie przykro ci jest czytac co pisza na forum!!!!

Ja proponuje zebys usiadł kiedys wieczorem zrobił dobry projekt płydki jakąs ładną obudowe i dopiero wtedy na Forum DIY!!!!!!

• #18 28 Sty 2007 18:21
    andrzej34
    Poziom 16  

witam, na fotce pali się jedna leda, a pozostałe kiedy?
    Pozdrówki

• #20 28 Sty 2007 19:23
    Miki_13
    Poziom 12  

Chyba przesadziliście z krytyką. Wzmacniacz rzeczywiście woła o pomstę do nieba, ale to miała być konstrukcja o niewielkim wkładzie pieniężnym. Pająk to straszny syf, ale wykonanie czegoś takiego to też sztuka :D.

• #21 28 Sty 2007 20:01
    andrzej34
    Poziom 16  

miernik na fotce to podgląd wysterowania?
    prosimy o fotkę kolumny

• #22 28 Sty 2007 20:04
    ALTON
    Poziom 38  

"Wzmacniacz mimo małej mocy ma niezły wygar, zaś jego
    jakość dźwięku przewyższa znacznie układy TDA20xx." tutaj BARDZO bym się kłucił... Wykonanie bardzo słabe natomiast sam pomysł dobry.

• #23 28 Sty 2007 20:05
    Koleszek1
    Poziom 11  

Horror! Strasznie przypomina mi elektronikę radziecką sprzed 30 lat. W OTV Rubin kondensatory wysokiego napięcia przykręcane były blachowkrętami do drewnianej obudowy... Chyba przykład, jak nie należy robić...

• #24 28 Sty 2007 20:43
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    według mnie ta konstrukcja jest wykonana starannie (ŻART) wszystko w środku poukładane (ŻART) wszystkie "zaslepki bardzo równo przyklejone (ŻART)
    Ocena: 0+/ za sklepanie czegoś co może i gra.
    P.S. do jedynej rzeczy do ktorej nie mozna sie przyczepic to jakość lutów.

• #25 28 Sty 2007 20:51
    SAKRAMENTO
    Poziom 1  

ciekawe bardzo ciekawe. co kierowało Tobą jak tworzyłes ten wzmacniacz? złośc na kogoś? może pajączek ktory tworzył tą pajeczynkę nie bardzo wiedział co robi? efekt niezły :D pozdrawiam

• #26 28 Sty 2007 22:01
    Duch__
    Poziom 31  

Jak osoba która ma tyle postów i tylu osobą pomogła może zrobić coś takiego?? Ja bym się wstydził coś takiego dać tylko zostawił bym to dla siebie...

• #27 28 Sty 2007 22:07
    danielkk
    Poziom 31  

przestancie juz pisac te wasze durne posty i uwagi ktore i tak nic nie zmienia. zapychacie tylko forum waszymi docinkami!!!!!!!!

• #28 28 Sty 2007 22:09
    nagi gosc
    Poziom 10  

Jeśli koledze żarówka rtęciowa chodziło o to żeby zapadła ta dyskusja to mu sie udało :D

• #29 28 Sty 2007 22:14
    danielkk
    Poziom 31  

widze ze na tym forum Ci co dopiero sa poczatkujacy to maja duzo do powiedzenia a Ci co sa powyzej np 15 poziomu to mimo wszystko staraja sie nie krytykowac tego projekty!!!! pozyjemy zobaczymy jak Ci nasi początkujacy urzytkowncy zaczna na forum pokazywac swoje projekty zobaczymy jak wam sie to uda!!!??

• #30 28 Sty 2007 23:33
    redart
    Poziom 23  

Takich konstrukcji to ze świecą szukać. I moim skromnym zdaniem najlepiej zostawić ten wzmacniacz w miejscu, gdzie i z kagankiem (oświaty) nikt go nie znajdzie.

Tak na marginesie: jeśli ktoś tu sądzi, że miarą wiedzy, doświadczenia i umiejętności uczestników forum jest wskaźnik poziomu, to się chyba trochę pogubił. Być może ci co mają 18 poziom (to przecież więcej niż wskazane graniczne 15) myślą zupełnie inaczej (rozsądniej?) niż ci z 1 czy 14 pkt'ami. Bo przecież wykazali się bardziej na tej stronie, więc im się należy i z pewnością są to goście co mają temat elektroniki w jednym palcu. A ci z 'dołów' skali to zwykłe leszcze i lamerstwo. Wrzucenie tu 5 złożonych kitów i napisanie setki z okładem postów daje te upragnione kreski na wskaźniku poziomu, ale wcale nie oznacza znajomości elektroniki.
    Pzdr, więcej rozsądku i tolerancji.

Szukaj w 5mln produktów