Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o sterowanie silnika krokowego

28 Sty 2007 12:53 1368 2
  • Poziom 10  
    Witam!
    Zrobilem sterowanik do silnika krokowego dzialajacy w nastepujacy sposob.
    Silnik obraca sie o okreslony kat nast pozostaje w spoczynku przez jakis okres czasu np 10s potem znowu obraca sie o ten sam kat tylko do tylu znowu przerwa 10s i potem do przodu i tak w kolko. bez ingerencji czlowieka Zrobilem to ogolnie mowiac na CMOSach . pare ukladow sie nazbieralo :) (4028, 4030,4040, 4013, Ne 555 itp )Silnik jest 5 przewodowy i zasilane sa zawsze 2 fazy w moim przypadku bo lepiej jest wykorzystana moc silnika

Moje pytanie:
    Czy mozna wykorzystac jakis mikrokontroler (lub cos o innej nazwie:)) zeby zaprogamowac taki uklad najlepiej z kompa wyjac kosc wlozyc na plytke i zeby sterownik dzial tak bez komputera.

Nie znam sie wcale na tego typu ukladach ale planuje sie cos dowiedziec:) Bardzo bym prosil np o podanie jakie uklady by mogly spelnic ta funkcje , czy sa latwo dostepne w jakim przedziale cennowym i jaki rodzaj programatora to nich wykorzystac zeby z komputera zaprogramowac uklad

Zalezy mi na samym mozgu tego urzadzenia domyslam ze element sterujacy silnikiem i tak bylby potrzebny z racji pradu (np 2803 tak mam teraz bo pobor pradu na faze jest ok 0,45A) i ew moze jakis generator zeby zegar symulowal no chyba ze ten zegar jaki uklad ma juz wbudowany i pozaprograowanu bedzie chodzil

Dziekuje za kazda informacje
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 39  
    przecież pisałem o tym że nie ma z tym żadnego problemu , mikrokontroler np 89c2051 ( 89s2051) , ATtiny 2313 driver ULN 2803
    programator dla wersji (s) i ATtiny STK 200
    tak prosty program napiszesz bez problemu w Bascomie
    koszt całego sterownika ok 10 zł + koszt PCB
    podstawy programowania poznasz tu Bascom
    są również oferty zestawów startowych z programatorem
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Wielkie dzieki sprubuje to zrobic w bardziej cywilizowany sposob moze sobie poradze wielkie dzieki:)