Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak ładowania, a kontrolka ładowania nie świeci - Avensis.

Warlock8 28 Jan 2007 13:32 32766 12
lampy.pl
 • #1
  Warlock8
  Level 10  
  Witam i proszę o podpowiedź bardziej doświadczonych bywalców forum. Mam następujący problem. Jeżdzę Toyotą Avensis 2.0D4D 2001. Stojąc w korku zauważyłem, że trochę przygasło mi podświetlenie zegarów. Dodałem gazu - nieco rozbłysło, ale nie jednostajnie silniejszym światłem, tylko zaczęło migotac: jaśniej - ciemniej. Odpuszczam gaz - przygasa i tak w kółko. Kilka godzin później zauważyłem, że podświetlenie przygasło jeszcze bardziej, podobnie jak i światła. Niedługo potem zaświeciła się kontrolka od ABS, potem od poduszek, potem od ręcznego, potem wyłączyły się zegary (cały czas nie zaświeciła się kontrolka ładowania!). Podczas powrotu po wjechaniu w dziurę, na ok 1-2 sekundy wszystko wracało do normy tzn. gasły kontrolki abs i poduszek i zegary były normalnie podświetlone. Dojechałem. Zmierzyłem: brak ładowania, napięcie akumulatora 7,5V. Następnego dnia podładowałem akumulator i odpaliłem. Zmierzyłem ładowanie: 13,9V. Pojechałem do elektryka. Brak ładowania, napięcie aku: 12,3. Elektryk orzekł: regulator napięcia i powoli kończą się szczotki alternatora. Zawiozłem alternator do punktu gdzie został zregenerowany (wymieniony na zregenerowany). Odebrałem, sprawdzono przy mnie, dostałem pisemną gwarancję. Zawiozłem do elektryka - zamontował. Odpalił i... brak ładowania, nie świeci się kontrolka ładowania (nie świeci również po przekręceniu kluczyka do pozycji startowej - przed rozruchem, podczas gdy inne: abs, poduszki itd.świecą)! Co to może byc? Proszę o pomoc!!!
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  Warlock8
  Level 10  
  A czy taka powolna śmierc może dawac objaw w postaci braku ładowania (odczyt na mierniku 12,3V zamiast ponad 14V)?
 • #4
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jaki koniec akumulatora?
  przecież kontrolka nie zapala w ogóle.
  sprawdzić żarówkę (chociaż nie wiem jak tam wzbudzenie robione)
 • #5
  and61
  Level 26  
  goldwinger wrote:
  sprawdzić żarówkę (chociaż nie wiem jak tak wzbudzenie robione)

  dokładnie , sprawdź jak radzi goldwinger
  a jesli podejrzewasz akumulator to sprawdź gęstośc elektrolitu areometrem lub specjalnym przyrządem prąd rozruchu tu masz link do tych przyrządów
  http://www.autonarzedzia.com.pl/strony/6.php
 • #6
  hasiek
  Level 15  
  Jeśli przed regeneracją kontrolka ładowania akumulatora świeciła a po regeneracji nie świeci to albo elektryk montujący alternator coś namieszał albo regeneracja źle zrobiona. Sprawdź obwód kontrolki ładowania jeśli jest OK to reklamacja alternatora. Uszkodzenia akumulatora nie wykluczałbym objawy przed regeneracją alternatora mogą na to wskazywać (ale nie muszą). Miałem taki przypadek w piątek w samochodzie w czasie jazdy nagle ginęło ładowanie i padał akumulator. Po naładowaniu wszystko było OK przez dwa trzy dni po czym była powtórka z rozrywki. Klient miał wymienić akumulator zobaczymy co z tego wyjdzie.
 • #7
  Warlock8
  Level 10  
  Quote:
  Jeśli przed regeneracją kontrolka ładowania akumulatora świeciła a po regeneracji nie świeci

  Ostatni raz kontrolka ładowania świeciła gdy odpalałem autko przed wystąpieniem tych wszystkich problemów. Gdy już się pojawiły, to ani przed regeneracją ani po - nie świeci (co trochę mnie zdziwiło, bo przecież brak ładowania powinien objawic się świeceniem tej właśnie kontrolki - nie wiem jednak o czym to właściwie może świadczyc - poza, rzecz jasna, możliwością przepalenia samej żaróweczki kontrolki).
 • #8
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Warlock8 wrote:
  przecież brak ładowania powinien objawic się świeceniem tej właśnie kontrolki - nie wiem jednak o czym to właściwie może świadczyc - poza, rzecz jasna, możliwością przepalenia samej żaróweczki kontrolki).

  a jak nie świeci po włączeni zapłonu to też nie będzie ładowania, a poza spaloną żarówką może być po prostu przerwa w jej obwodzie co należy sprawdzić
 • #9
  Warlock8
  Level 10  
  Quote:
  poza spaloną żarówką może być po prostu przerwa w jej obwodzie

  Zapewne żarówka mogła się spalic podczas nieprawidłowej pracy alternatora przed regeneracją, ale czy spalona żarówka lub przerwa w jej obwodzie może spowodowac brak ładowania?
  Czy w tej sytuacji jest sens robic diagnostykę przez podpięcie do komputera z programem diagnostycznym - czy to może ułatwic wykrycie usterki?
 • #10
  Jan Nojszewski
  Level 18  
  Zewrzyj do masy przewód przy alternatorze od kontrolki-powinna świecić. Jeżeli nie to masz przyczynę, żarówka lub obwód doprowadzający.Jeżeli nie wiesz który to przewód, to włącz do masy przez kontrolkę np. 21Watt.
 • #11
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Warlock8 wrote:
  ale czy spalona żarówka lub przerwa w jej obwodzie może spowodowac brak ładowania?

  no przecież napisałem że tak
 • #12
  bickerss1
  Level 2  
  prwdopodobnie brak napiiecia na alternatorze sprawdz glowne bezpieczniki obok akumulatora ' lub brak napiecia zaplonowego w kostce alt.
 • #13
  Warlock8
  Level 10  
  Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wykazali chęć pomocy - a szczególne dla tych, którzy postawili trafną diagnozę :D
  A oto przyczyna: alternator był rzeczywiście uszkodzony i jego regeneracja była potrzebna. Jednakże oprócz tego nastąpiło przerwanie przewodu doprowadzającego zasilanie do alternatora, czego elektryk montujący alternator stwierdzić nie umiał(???)
  Po wymianie przewodu wszystko działa prawidłowo.
  Niniejszym temat uważam za zamknięty i raz jeszcze dziękuję.