Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator szczelinowy pytanie..

28 Sty 2007 20:25 983 3
  • Poziom 9  
    witam,
    chcę przeprowadzić symulację zmian prądu w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym w zależności od zmian wielkości szczeliny w transformatorze szczelinowym. Chciałbym zapytać jakich wyników powinienem się spodziewać? Rozumiem, że zmniejszenie wielkości szczeliny powinien powodować zmniejszenie wartości prądu przepływającego przez uzwojenia?
    pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych
  • Poziom 43  
    Witam,
    -RoMan- napisał:

taaa... tylko gdzie tam widać w tym "liczyku" wpływ szczeliny w transformatorze przetwornicy Fly - Back?
    Tego to ja dopatrzeć się nie mogę.
    Wobec tego, post chyba do raportowania, jako nie na temat... :D

witkowski_r napisał:
    witam,
    chcę przeprowadzić symulację zmian prądu w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym w zależności od zmian wielkości szczeliny w transformatorze szczelinowym. Chciałbym zapytać jakich wyników powinienem się spodziewać?

Tylko opisz dokładniej w jakim to transformatorze, ponieważ generalnie, to w zwykłych transformatorach dąży się do jak najmniejszej reluktancji magnetowodu.
    Natomiast wprowadzenie szczeliny powietrznej do obwodu magnetowodu znacznie zwiększa wartość rzeczonej reluktancji.
    W schemacie zastępczym transformatora indukcyjność główna jest odwrotnie proporcjonalna do reluktancji (przy tej samej ilości zwojów uzwojenia pierwotnego), a więc jej zmiejszenie będzie skutkowało zmianami wszystkich z tym związanych (z indukcyjnością główną) parametrów transformatora.
    To w ogólnym skrócie, bez znajomości konkretnego zastosowania takiego transformatora.

Pozdrawiam