Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik indukcyjny a obroty

28 Sty 2007 20:41 3312 18
  • Poziom 24  
    Mam takie pytanie otóż: jest silnik 30KW trójfazowy indukcyjny dwu biegowy na drugim biegu(podwójna gwiazda) osiaga ok 3800 obrotów na min i teraz to pytanie czy po przez zastosowanie odpowiedniego falownika jest możliwe podnieść obroty tego silnika do ok 5000 obr/min (dokładnie 4200obr/min) bez znacznego (nie więcej niż 15%) spadku mocy i bez ingerencji w uzwojenie silnika. Jeżeli tak to jaki to falownik?
  • Poziom 15  
    "osiaga ok 3800 obrotów" chyba powinno być 2800obr/min.
  • Poziom 24  
    Tak osiąga 3800obr/min
  • Poziom 12  
    Proszę podać typ tego silnika i wszystkie dane z tabliczki znamionowej bo coś z tymi obrotami jest nie tak bo silnik indukcyjny 3faz- klatkowy przy 50 Hz nie może mieć obrotów większych niż 2880, może są to obroty dla 60 Hz.A jezeli chodzi o regulację obrotów falownikiem to można je jedynie zmniejszać a nie da się ich zwiększyć -mam w tym zakresie 35 lat praktyki.
  • Poziom 15  
    dla 60Hz prędkość wirowania pola max 3600 obr/min.
    też nie wiem skąd wzięło się 3800
  • Poziom 24  
    To jest dokładnie silnik od kutra (maszyna masarska) i jestem w 100 % pewien że ma około 3800 obr na minute w innych kutrach maja 3200obr/min w nowszych kutrach silniki maja obroty do 5000 i są sterowane po przez falownik płynnie. A obroty w kutrach muszą być zedu co najmniej 3 tysięcy a w szczególnych wypadkach 5 tyś i właśnie staram sie jakoś to zrealizować ale widzę że bez innego silnika nie da się tego zrealizować a w takim wypatku skórka nie warta wyprawki. A moze są jakieś w miare tanie sposoby zwiększenia obrotów takiego silnika.
    Jutro podam wszystkie parametry tego silnika.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Tak osiąga 3800obr/min

Z tego co wiem to przy naszej częstotliwości 50Hz max. prędkość obrotowa synchromiczna silnika klatkowego wynosi 3000 obr/min.
    Może kolega "mkubol" ma inne zasilanie miż my.

Dodano po 6 [minuty]:

Cytat:
    To jest dokładnie silnik od kutra (maszyna masarska) i jestem w 100 % pewien że ma około 3800 obr na minute w innych kutrach maja 3200obr/min w nowszych kutrach silniki maja obroty do 5000 i są sterowane po przez falownik płynnie. A obroty w kutrach muszą być zedu co najmniej 3 tysięcy a w szczególnych wypadkach 5 tyś i właśnie staram sie jakoś to zrealizować ale widzę że bez innego silnika nie da się tego zrealizować a w takim wypatku skórka nie warta wyprawki. A moze są jakieś w miare tanie sposoby zwiększenia obrotów takiego silnika.

Jesli kolega twierdzi że ma takie obroty to z pewnością nie jast to silnik klatkowy. Proszę podać dokładniejsze parametry silnika ewentualnie foto
  • Poziom 19  
    Witam
    Czy mógłbyś powiedzieć co to za kuter i czy przypadkiem niema na nim agregatu prądotwórczego , jeśli tak to jaka jest częstotliwość wyjściowa.
  • Poziom 13  
    Pomijając sprawę bardzo dziwnej prędkości silnika, to z falownika można oczywiście regulować powyżej częstotliwości 50Hz, ale jest to regulacja przy stałej mocy a więc ze wzrostem prędkoście spada dostępny na wale moment napędowy a więc silnik staje się "słabszy".
    Bardzo popularna aplikacja to napędzanie silnika w ruchu roboczym częstotliwością do 50Hz, a w ruchu jałowym nawet 100Hz (pod warunkiem, że producent silnika dopusza taką prędkość ze względów mechanicznych)
  • Moderator Elektrotechnika
    mkubol napisał:

Witam
    A przypadkiem nie jest tam silnik komutatorowy?I poza tym ta moc 30kW chyba przesadziłeś.
  • Poziom 15  
    Moze kolega mkubol pisze o prędkości obrotowej noży, która nie musi być taka sama jak silnika, stosuje sie przecież przekładnie. Miałem trochę do czynienia z kutrami i w większości z nich do napędu noży używa się maszyn prądu stałego.

Topolski Mirosław napisał:
    A przypadkiem nie jest tam silnik komutatorowy?I poza tym ta moc 30kW chyba przesadziłeś.

30 kW to bardzo mało jak na kuter.
  • Poziom 12  
    Witam!!
    Silnik indukcyjny klatkowy nie może wirować szybciej niż jakieś 2880obr/min wynika to z tego że prędkość pola magnetycznego wynosi 3000 a uwzględnić należy poślizg elektryczny jeśli jest to maszyna prądu stałego to co innego.
    Podaj dane z tabliczki znamionowej silnika.
    Pozdrawiam

Dodano po 12 [minuty]:

Jeśli chcesz stosować silnik indukcyjny zastosuj przekładnię i odpowiednio zwiększ jego moc aby moc na wale napędowym maszyny nie była za mała
  • Poziom 24  
    Silnik jest trójfazowy indukcyjny (nie ma żadnego połączenie galwanicznego z wirnikiem) Połączenie trójkąt /gwiazda/podwójna gwiazda. dane z tabliczki
    29 KW 360/400V
    3280 obr/min
    cos 0,80 stopni
    Kuter 180 litrów Kilia.
  • Poziom 22  
    na tabliczczce znamionowej nie ma żadnych danych o częstotliwości np. 60 Hz. ???
  • Poziom 41  
    Witam.
    3280 to dużo mniej niż 3800 obr/min.
    Takie obroty możliwe są do osiągnięcia przez silnik ind. zasilany z sieci 60 Hz.
    Prawdopodobne że jest to wyrób amerykański lub pochodzący z kraju o takiej częstotliwości sieci.
    Pozdrawiam

Falownikiem możesz go spokojnie "rozkręcić" do Twoich 4200, ale moment na wale spadnie powyżej 15 %.
    Jeżeli obroty mają być stałe to dużo tańszym rozwiązaniem będzie przekładnia.
  • Poziom 24  
    Przekładni już próbowałem jest za duży spadek mocy noże po prostu stają. A jakim falownikiem moge to zrobić poprosze o konkretny przykład.
  • Poziom 41  
    mkubol napisał:
    Przekładni już próbowałem jest za duży spadek mocy noże po prostu stają. A jakim falownikiem moge to zrobić poprosze o konkretny przykład.

Witam.
    Przykładów można podać kilka, ale i tak spadek momentu na wale będzie powyżej 15%.
    Przecież Ty chcesz zwiększyć prędkość obrotową aż o 30 %.
    Zwiększyć się da, ale nie ma nic za darmo. Konstrukcja falownika nie pozwala na uzyskanie większych napięć niż znamionowe, dlatego powyżej 50 Hz stosunek U/f zostaje zachwiany (napięcie już nie wzrasta, natomiast częstotliwość tak) w związku z tym strumień mag. który do 50 Hz utrzymywał się na jednakowym poziomie, powyżej tej częstotliwości będzie malał, a wraz z nim moment (siła) na wale.

Pozostaje tylko kupno silnika o większej mocy i albo przekładnia albo falownik.

Falownik dobierasz odnośnie mocy i napięć zasilania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Dzieki Panowie za pomoc. Narazie zostawiam tą sprawe (pojawiły się inne zajecia) ale jak będzie chwila czasu to zakupie odpowiednio Falownik i sprawdze całość.
  • Użytkownik usunął konto