Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notebook SONY - egzotyczny problem - szukam wsparcia

tomassek 29 Sty 2007 00:51 786 3
  • #1 29 Sty 2007 00:51
    tomassek
    Poziom 15  

Witam

Posiadam notebooka z ktorym mam nie lada problem (SONY, 16", pentium 4mobilny, 2x256MB ram,combo itp) - mianowicie nie da sie na nim zainstalowac windowsa xp mimo ze jest to dedykowany system dla niego (licencja i sterowniki - te wydane tylko pod windows 2000 oraz XP).
    Sprawa objawia sie tak, ze zaraz po wlozeniu plytki do napedu wyskakuje napis instalatora "trwa wyszukiwanie urzadzen potrzebnych do instalacji" i komputerek zamiera. NIe przechodzi juz do zadnego nastepnego ekranu w stylu niebieskiego zakladania partycji, licencji etc.

Sprawa jest o tyle dziwna, ze windows 2000 zachowuje sie identycznie.
    Zrobilem maly test, zainstalowalem win98 - udalo sie i system ruszyl, znalazlem nawet driverki do muzyki, lecz cala reszta nie ma wsparcia dla win98 i nigdzie nie da sie zdobyc driverkow np do radeona mobility 7500.

Poszedlem o krok dalej - odpalilem z krazka cd linuxa w wersji knoppix - rowniez sie udalo, wykryl wszystkie sterowniki, odpalil grafike i karte sieciowa. Wszystko zagralo i zabuczalo.

Pojawil sie inny problem - jezeli nie bawie sie komputerkiem to moze chodzic caly dzien i nic z nim nie jest. Jezeli zaczne pracowac w knopixie to po 10min buszowania w internecie komputer sie zawiesza. Jezeli go wylacze i chce wlaczyc to nie chce odpalic - swieca diody lecz nie wskakuje obraz. Polezy przez jakis czas i sprawa sie powtarza - jak nie dotykam to smiga sam z siebie bez problemu, jak zaczne go meczyc to po jakims czasie zgon :(.
    Podmienialem juz procesorek, pamieci ram, twardy dysk na inne sztuki i za kazdym razem jest to samo. Wszystko inne funkcje dzialaja, czyli muzyka gra siec chodzi, ekran w wysokiej rozdzielczosci tez, komputer laduje baterie i z niej pozniej pracuje. Ogolnie nie mam sie do czego przyczepic.
    No i tu pada moje pytanie - spotkal sie ktos z tak dziwnym problemem ? Moze jakies sugestie w ktorym miejscu zaczac dlubac ? Podejzewam ze plyta glowna jest do bani, mam uszkodzona druga identyczna ale od czego zaczac - hotair i grzac jak leci czy przyjac jakas strategie ?
    Z gory dzieki za zainteresowanie tym dlugim tekstem i jakies wsparcie duchowe :)
    Pozdrawiam Tomi :D

• #2 29 Sty 2007 02:05
    fred117
    Poziom 21  

Witam....
    Co do samego linuxa...
    jezeli nie jest to jedna z najnowszych odslon owego OSa to z przykroscia informuje iz nie ma on obslugi ACPI czyli jakiekolwiek proby zarzadzania energia podczas pracy (nawet wlaczenie wentylatora) moga prowadzic do zawiechy...
    Byc moze gdy go odstawisz mniejsze zuzycie energi nie powoduje "proby" wl/wyl czegos....

Co do instalowania win 2k/XP
    Poszukaj w BIOSie ochrony antywirusowej i wylacz ja...
    Instalator czesto jest uznawany za wirusa z racji "mieszania" w partycjach (nawet podczas odczytu)...

Pozdrawiam...

• #3 29 Sty 2007 06:52
    wolf1
    Poziom 15  

Witam, moze moge ci pomóc wiec,miałem identyczny przypadek z siemens i lg co pomogło? windows z poprawka druga bo z pierwsza też zamierały ,a druga deska ratunku dosc ryzykowna aktualizacja biosu! na 99% pomoga ci te rady ,pozdrawiam

• #4 29 Sty 2007 11:16
    tomassek
    Poziom 15  

O widze ze ktos sie zainteresowal :)

Pospiesznie odpowiadam, ze knopixa mialem w wersji 4.02 czy jakis taki napewno 4. Odnosnie systemu to lecialem instalacja z plytki zawierajacej SP2 zarowno w wersji home jak i pro. Posiadam rowniez specjalna plytke do fujitsu siemens, ktora ma kilka sterownikow dodanych (glownie do SATA) ale to tez nic nie dalo, zreszta sprzet nie posiada SATA.
    Aktualnie zasysam knopixa w wersji 5. Zobacze co dalej.
    PS Wentylatorki tez kreca jak powinny. Bios juz zaktualizowalem jakis czas temu i niestety nic to nie dalo. Ochrony antywirusowej raczej nie ma jak to w wiekszosci notebookow - sprawdze wieczorem jeszcze raz na wszelki wypadek i jezeli bedzie to cos napisze.
    Pozdrowionka.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson