Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pływający offset na wyjściu preampa

29 Sty 2007 08:54 1416 5
 • Poziom 12  
  Witam,
  Mam taki oto problem - na wyjściu preampa (2xecc82) układ z aktywnym obc. mam pływający offset +40-20mV (po kondensatorze wyjściowym). Jak badam oscyloskopem to np. sinusojda mi jeździ na ekranie w górę i w dół, wolniutko, pełen okres ok. 4s. Zasilanie anodowe mam na podwajaczu napięcia i z tego co się zorientowałem to tam najprawdopodobniej powstają te oscylacje. Nap. anodowe wolniutko oscyluje - amplituda kilkadziesiąt mV. W pierwszym ruchu planuje wymienić kondensatory podwajacza napięcia. Macie jakiś inny pomysł jak to wyeliminować?
 • Poziom 18  
  wieksza filtracja anodowego?
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  To dziwne oscylacje. Częstotliwość infradźwiękowa wynikająca bardziej ze zdudnienia niż ze złej filtracji w zasilaczu. Ale czego z czym???

  Kondensatorów nie wymieniałbym. To nie zasilacz impulsowy.
  Tu kondensatory wytrzymują dłużej (ładowane napięciem o sinusoidalnym przebiegu).

  A jak włączasz sondę oscyloskopu na pomiar napięcia anodowego to czy tam nie ma tych oscylacji?

  Dodano po 5 [minuty]:

  A może w Twojej fazie pracuje jakiś falownik?
  Wtedy 50Hz falownika z ok. 50Hz sieci mogłoby spowodować zdudnienia modulujące amplitudę napięcia sieci.
  Piszesz o miliwoltach.

  Sprawdziłbym to budując prosty układ złożony z mostka Graetza z filtrem obciążonego jakąś rezystancją.
  Obwiednia napięcia upewniłaby mnie czy owe oscylacje pochodzą z sieci.
 • Poziom 12  
  No tak właśnie jest. Oscyluje nap. anodowe. Ja się zastanawiam czy to nie jest tak, że pojemności kondensatorów podwajacza są nieco różne i w dodatku może trochę za małe co powoduje, że dochodzi do takich oscylacji (potencjały na przemian na tych kondach ulegają zmianie)?

  Zrobię jak pisałeś zbadam oscyloskopem prosty zasilacz. Jednak jak mierzę nap z generatora, po wyjściu z cyfrowego potencjometru (PGA2311), który jest w tym pre, to wszystko jest stabilne.
  pzdr
 • Poziom 24  
  Falowanie to gererowane jest przez układ zasilanie anodowe - jego obciążenie czyli preamp. Zasilanie z zewnatrz nie ma tu nic do rzeczy.
  O częstotliwosci falowania (i o samej podatności na te oscylacje) decyduje stała czasowa filtracji napięcia anodowego. Praktycznie należy
  poeksperymentować z rezystorem szeregowym w filtrze RC napięcia anodowego oraz z kondensatorami filtrującymi. Ponieważ zastosowany jest podwajacz napięcia, zasilacz anodowy ma większą impedancję od klasycznego i to sprzyja takim zachowaniom. Drastycznym rozwiązaniem może byc ograniczenie dolnego pasma preampa. Np nie od 2 Hz a od 20Hz.