Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz symetryczny- jak??

lukas_sa 29 Jan 2007 13:14 1810 7
    lukas_sa
    Level 16  
    witam,
    przymierzam się do budowy zsilacza z electronics-labu
    mam pytanie:
    czy da sie go prosto przerobic na zasilacz symetryczy??
    z góry dziękuję,
    Łukasz
    petrakwap
    Level 17  
    nie jest łatwo!,masz trafo z pojedynczym uzwojeniem wtórnym,wygodniej do
    symetrycznego zasilacza , z układem jak na schemacie = trafo 2 krotnie większą moc i dwa uzwojenia na takie samo napięcie i obciążenie,wtedy na
    wyjściu = dwóch takich samych zasilaczy z stabilizacją,łączysz plus jednego
    z minusem drugiego = i to jest masa!,stabilizatora symetrycznego = oraz w stosunku do tej masy,masz regulowane napięcia dodatnie i ujemne :)
    pozdrawiam
    piot
    lukas_sa
    Level 16  
    proszę nie zrozumieć mnie źle, z tego tematu jestem zupełnie zielony. Czy są takie trafa, na których jest od razu 3 wyjścia ,tzn.2 standard i masa? Bo jeżeli tak to sprawa załatwiona
    ostry_18
    Level 24  
    pewnie ze są. Kup np 2x26 lub 2x28 4A i wtedy w pełni bedziesz mógł wykorzystać możliwości trafa i zasilacza. a 28 zamiast 24 przyda ci się potem do osobnego zasilania op ampów przełacznia uzwojen itd itp. Sam poskładałem ten zasilacz z różnymi bajerami, po więcej info pisz na PW.
    lukas_sa
    Level 16  
    ostry_18-=> co to znaczy "2x26 lub 2x28" to liczba zwoi, voltów??

przeczytałem że najlepsze będzie trafo 5A
    ostry_18
    Level 24  
    to wolty. wiadomo że im więcej amperów tym lepiej. Bedziesz mógł sie nawet pokusic, i poskładać zasilacz w wersji do 5A. Zacząłeś juz to montować? Zgłos sie na PW, wyśle ci pare 'tipsów' co do zasilacza
    lukas_sa
    Level 16  
    ok thx za tipsy. "Bajerów" na razie nie mam zamiaru robić. Chce tylko żeby był to zasilacz symetryczny
    czyli jeżeli chce zasilacz symetryczny to mam poprosic w sklepie trafo... no właśnie jakie? 2x24V ma 4 wyjścia
    a ja ponawiam pytanie:Czy są takie trafa, na których jest od razu 3 wyjścia ,tzn.2 standard i masa? pomożcie bo już troche sie gubie
    lukas_sa
    Level 16  
    taki na 30V i 3 a mi w zupełności wystarczy