Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić działanie układu NE555?

Gladiator534 29 Jan 2007 15:21 2721 7
    Gladiator534
    Level 2  
    Jak sprawdzić, czy układ NE555 nie uległ przepaleniu, lub inaczej: czy po prostu działa?? Bo być może na początku jak składałem lampe plazmową coś się przepaliło i moze ten układ nie działać jak powinien.:?::?::?::?:
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    max_gg
    Level 26  
    Układ kosztuje grosze, więc chyba lepiej zakupić nowy...

A co do sprawdzenia - można złożyć generator i sprawdzić czy działa (na wyjściu podłączyć LED)...
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    petrakwap
    Level 17  
    Gladiator534 wrote:
    Jak sprawdzić, czy układ NE555 nie uległ przepaleniu, lub inaczej: czy po prostu działa?? Bo być może na początku jak składałem lampe plazmową coś się przepaliło i moze ten układ nie działać jak powinien.:?::?::?::?:

o ile dobrze pamiętam :) 3 noga to wyjcie NE555,jeśli masz możliwość? (bo ten generator = w układzie jest sterującym, tranzystorem mocy)obniżyć czestotliwość pracy do kilku Hz,rególując potencjometrem lub dołączając kond. do już istniejącego,miedzy + zasilania i 3 nogę dioda świecąca z oporem ograniczającym prąd świecenia,lub żaróweczka 12V 0.1A,i jeśli
    NE sprawny żaróweczka mruga!.Być może uszkodzeniu uległ tranzystor = pracuje z duzą szybkością = zależności od typu rdzenia trafo = 20 - 50KHz
    i jeśli nie był zabezpieczony przed powstającym wyniku wył. napięciem zwrotnym = nie przeżył szoku! :(
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Początkujący Serwisanci
    Gladiator534
    Level 2  
    To z tymi potencjometrami też nie działa, bo kręcę i nie ma żadnego efektu. A jeśli wszystko działałoby sprawnie, kręcąc potencjometrami powinienem usłyszeć inny "pisk" trafa, a tego niestety nie ma.
    petrakwap
    Level 17  
    Gladiator534 wrote:
    To z tymi potencjometrami też nie działa, bo kręcę i nie ma żadnego efektu. A jeśli wszystko działałoby sprawnie, kręcąc potencjometrami powinienem usłyszeć inny "pisk" trafa, a tego niestety nie ma.

oj chłopcze!,no jak działać skoro nie zlokalizowałeś uszkodzenia! ?,ja podałem Ci prostą metodę sprawdzenia 555,i zasugerowałem że!,może być uszkodzony tranzystor mocy!,Układów z lampą próżniową jest wiele,trzeba zrobić pomiary!,albo LM 555,albo tranzystora,mając omomierz i trochę doświadczenia (technikę pomiarów omomierzem znajdziesz i może tutaj na elektrodzie!).
    Ja włączyłem się tutaj tylko dlatego,bo padła odpowiedź kup!,jesli chcesz kupuj!
    lub pomyśl
    pozdrawiam :)
    i wyłączam się!
    User removed account
    User removed account  
    snajper509
    Level 11  
    Czy opłaca się tyle kombinacji z tym układem skoro on kosztuje tak niewiele. A jeżeli moge coś doradzić to dla pewności używaj podstawek pod układy. Wtedy na 100% będziesz miał pewność że układ jest sprawny.
    POZDRAWIAM