Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa ...jako mój pierwszy układ HV

mpelektronik 31 Sty 2007 18:12 11957 84
    mirekk36
    Poziom 42  
    kolega lechoo jak widać się bardzo dużo udziela bo świadczy o tym przecież chyba liczba osób jakim pomógł tu na elektrodzie i super. Powiem więcej niedawno bardzo zainteresowało mnie zrobienie przetwornicy do zasilania świetówek z 12V a kolega lechoo jest chyba autorem nawet jakiegoś takiego ciekawego rozwiązania tu na elektrodzie i dużo czytałem jego ciekawe posty i pomysły w tym temacie .... ale .... ale właśnie sam szybko doszedłem do wniosku, że po kiego gwinta robić mi taką przetwornicę skoro w selgrosie za 47zł zakupiłem coś podobnego i to jeszcze kurczę z dodatkowymi bajerami bo włączanie z pilota hyhyhy - no przesada. Tak więc i w przypadku twoich projektów szanowny kolego lechoo inni mogliby powiedzieć, że są mało opłacalne i lepiej kupić gotowca. A jednak ty dopracowywałeś swój projekt i dopieszczałeś i przyznaję, że fajnie wyszedł. Uważam jednak, że różni ludzie mają różne zapotrzebowania a co więcej tacy początkujący mogąc widzieć jak można się rozwijać a jak nie należy - po niektórych projektach w DYI. Faktem też jest, że nie widziałem - ale może poprostu nie znalazłem - żadnych kolegi projektów w DYI - może ze względu na to specyficzne podejście do początkujących - ale hmmm chyba nie ma co im - mi również - odbierać radochy chociażby samym faktem pochwalenia się swoim dokonaniem ;) ... a jak ktoś się chwali a zrobił to byle jak to i tak zbiera same cięgi w tym dziale. Poza tym nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze a szczególnie satysfakcję i tym bardziej, że każdy jeszcze różni się w swojej ocenie tego przeliczania - chyba dobrze że nie jesteśmy wszyscy tacy sami i nie robimy tego samego prawda? ;)

reasumując
    Cytat:
    Kolega z postu powyżej zdecydowanie przesadził.

sam kolega włożył tzw kij w mrowisko a teraz się dziwi, że mu mrówki na ręce wchodzą ;)

pozdrawiam
  • IGE-XAO
    lechoo
    Poziom 39  
    Hehe powinienem okazać skruchę...
    Aby nie było znowu gadania że nic nie robię (robiłem...) - podaję linki do kilku moich projektów, tak się jakoś złożyło, że nie trafiły do DIY:
    -> http://www.elektroda.net/nauka/dyplomowe/dyplomowe.html - pozycje 11, 12, 21
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic131425.html
    wspomniana przez Kolegę powyżej przetwornica do świetlówki:
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic564241.html
    Dj_Milek
    Poziom 17  
    NIE CHCIAŁ bym martwić autora tej lampeczki ale płytkę ma zrobioną odwrotnie w odbiciu lustrzanym he he troche mnie to zdziwiło zwarzywszy na to że lampa działa. Mógł by mi to ktoś wytłumaczyć?? poniżej zdjecie ze zobrazowanym błędem:

• IGE-XAO
    mpelektronik
    Poziom 12  
    heh.....kapłem sie dopiero jak przyszło mi mentować elementy.....ale dałem rady....tylko mały problem miałem z połączeniem ne555 ale pomógł mi w tym schemat ideowy

Dodano po 37 [minuty]:

elementy są połączone właściwie:D

Dodano po 3 [minuty]:

a ne555 odgiąłem mu po prostu nóżki w drugą strone:) wiem że tak nie wolno ale nie miałem zamiaru znowu wytrawiać płytki zwłaszcza że skoczył sie mi chlorek żelaza juz;/
    Dj_Milek
    Poziom 17  
    he he no no spoko ważne że działa. Też kiedyś zrobiłem odwrotnie płytke tyle że tam było strasznie dużo elemętów wiec bardziej opłacało sie zrobić nową płytkę.
    mam pytanko:
    1. bardzo grzeje sie tranzystor??
    mpelektronik
    Poziom 12  
    grzeje sie....ale ten radiator co mam całkowicie wystarcza...bede musiał wymienić mostek prostowniczy na większy bo ten sie czasami bardziej grzeje niz sam tranzystor....:]zwłaszcza przy drabinie jakubowa wcześniej zanim włożyłem cały układ do obudowy IRF po 10 min pracy leciutko sie nagrzewał choć nie było wentylatora!!!.....a teraz musze wyłączać co 5 min żeby dać mu odpocząć...chociaż wentylator pracuje;/
    Rudolf2
    Poziom 16  
    Witam. Czy z tylu obudowy (lub w innym miejscu) sa otwory wentylacyjne ? Bo za wentylatorem z tych zdjec stwierdzam ze otworow brak. Moze warto by bylo chociazby naweircic otwory za wentylatorem ?
    mpelektronik
    Poziom 12  
    oczywiście że są otwory.....na jednym zdjęciu są widoczne ale słabo....troche by to głupie było żeby dać wentylator a nie dać odpływu powietrza:] ale bede musiał to jeszcze zmienić...ponieważ dziurki słabo odprowadzają powietrze. mam zamiar całkowicie wyciąć miejsce gdzie są teraz dziurki. Tylko pierwsze potrzebuje znaleźć odpowiednią osłone na wentylator, aby to jakoś wyglądało:)

Dodano po 1 [minuty]:

tak dokładniej to widać je na zdjęciu 0003. widać tylko kilka, ale zapewniam ze jest ich tam dużo więcej....
    tomgart
    Poziom 25  
    zrób też otwory do nawiewu, sam wywiew nic Ci nie da
    mpelektronik
    Poziom 12  
    otwory do nawiewu są od spodu:]a sama obudowa jest na małych nóżkach:] więc napewno powietrza nie zabraknie:D
    mateusz885
    Poziom 23  
    a do takiej lampy mozna dotykać sie paluszkami czy niebardzo :D? (chodzi mi o samą żarówkę ;> )
    tomgart
    Poziom 25  
    Wręcz trzeba - wtedy wyładowania w lampie są jeszcze lepsze, choć w zalezności jakie jest przyłożone napięcie do lampy i jakima się "kontakt" z ziemią można poczuć mrowienie. Ale przy czestotliwościach pracy generatora WN rzedu kiloherców, ze względu na zjawisko nakórkowości nie jest to groźne. Pierwsze dotknięcie polecam wykonać "grzbietem dłoni"
    mpelektronik
    Poziom 12  
    moją lampe można dotykać bez żadnych obaw...chyba że ktos ma problemy z sercem to odradzam. Czasami jak sie palec przytrzyma długo w jednym miejscu to może cie lekko poparzyć;/
    Kramer16
    Poziom 14  
    Witam
    No miałem już jedną scenę wypaliło mi dziurę w spodniach, i raz oczepił się kabel od kaloryfera i chciałem go podłączyć i ktoś lampę włączył fajne uczucie :). Pamiętam jeszcze jak podłączyłem pierwszy raz swoją lampę pod lampkę stara to kabel się nagrzewał i w ciemności było widać jak wąż świetlny.

Pozdrawiam
    mpelektronik
    Poziom 12  
    ma ktoś jakieś dodatki do lampy plazmowej???? takie jak "śmigło" drabina jakubowa itp??
    tomgart
    Poziom 25  
    Zrób silnik elektrostatyczny z płyty od CD-ROMu. Na stronie EdW bodajże z listopada są zdjęcia jak go zrobić
    mpelektronik
    Poziom 12  
    możesz podać jakiś link do tego?????niestety nie mam jak zdobyć tego nr
    tomgart
    Poziom 25  
    Tuttaj są fotki. Opisu nie ma stronie ale myślę że zdjęcia są przejrzyste. Silnik wymaga lekkiego popchnięcia przy starcie.
    Ponadto istnieje wiele wersji takiegi silnika, poszukaj w google "electrostatic motor" ;lub "silnik elektrostatyczny". Do jego budowy można wykorzystać praktycznie wszsytko :).
    Dj_Milek
    Poziom 17  
    Mam pytanie odnośnie trafa podwyższającego napięcie. Nie wiem które wyjście z uzwojenia wtórnego mam podłączyć do żarówki a które do uziemienia. Wydaje mi sie że jednym z nich bedzie ten kabel który wychodzi z boku uzwojenia.

mpelektronik
    Poziom 12  
    ten co wychodzi na środku, raczej bedzie do żarówki......a do uziemienia????któryś z pozostałych:) nie mam pojęcia.....sprawdź może omomierzem który ma największą rezystancje względem tego środkowego kabla i ten bedzie do uziemienia
    Raffy
    Poziom 11  
    Hej
    mpelektronik czy doszedłeś o co chodzi z tą lampą że zaczełą działac po tym jak stuknełeś w obudowe??
    ja mam taki sam problem wiatraczek sie kreci ale napiecia na wyjsciu nie ma...
    wymieniłem Scalaka na nowego to było, podłączyłem trafka WN żarówke, uziemienie do kaloryfera i Nic, odłączam to wrzystko sprawdzam napiecie na wyjsciu płytki i NIC (chyba spalił sie znowu scalak?) O co chodzi ??
    acha minus z płytki też trzeba poprowadzić do uziemienia>??? w którym miejscu
    mam nadzieje że wmiare zrozumiale to opisałem
    P.S czy ważny jest sposób nawijania kabla na trafka??

Pozdro
    mpelektronik
    Poziom 12  
    ciekawi mnie jak są zrobione te paski na tej płycie......

Dodano po 5 [minuty]:

a więc tak.....chyba cos mi nie łączyło z NE555 więc sprawdź to....kilka razy miałem ten problem, podociskałem elementy i już działa....sprawdź luty. A z tym minusem z płytki jest tak... do płytki dochodzi prąd zmienny który jest prostowany przez mostek prostowniczy który daje + i - minus wraca spowrote do trafa zasilającego więc nie potrzebne jest uziemienie.... a co do nawijania trafka to musi być poprostu 10 zwoi przy napięciu wejściowym(na układ czyli z wyjścia trafa) koło 12-16V później możesz uszkodzić trafo WN. jeśli masz powyżej 18V to zmniejsz zwoje na uzwojenie pierwotnym
    Dj_Milek
    Poziom 17  
    Coś mi sie zdaje że nie masz racji ponieważ jeżeli masz zamiast 12V 18V to nie możesz zmniejszać liczby zwoiów na uzwojeniu pierwotnym bo nie dość że dochodzi do niego wyższe napiecie to jeszcze dodatkowo zwiekszysz napiecie na wyjściu uzwojenia wtórnego.

Proste obliczenia:

Mamy powiedzmy Z1=10 zwoiów na pierwotnym i Z2=100 na wtórnym, oraz na pierwotnym mamy napiecie U1=12V.

Ze wzoru wyjdzie nam że napiecie U2=(12Vx100Zw)/10Zw U2=120V

A gdyby sie robiło tak jak Ty chcesz to by wyszło tak:

U2=(18Vx100Zw)/8Zw U2=225V

Jeśli sie myle to mnie poprawcie :P

Pozdrawiam
    Dj_Milek

mpelektronik napisał:

a więc tak.....chyba cos mi nie łączyło z NE555 więc sprawdź to...kilka razy miałem ten problem, podociskałem elementy i już działa...sprawdź luty. A z tym minusem z płytki jest tak... do płytki dochodzi prąd zmienny który jest prostowany przez mostek prostowniczy który daje + i - minus wraca spowrote do trafa zasilającego więc nie potrzebne jest uziemienie.... a co do nawijania trafka to musi być po prostu 10 zwoi przy napięciu wejściowym(na układ czyli z wyjścia trafa) koło 12-16V później możesz uszkodzić trafo WN. jeśli masz powyżej 18V to zmniejsz zwoje na uzwojenie pierwotnym
    mpelektronik
    Poziom 12  
    heh........to zrób tak.....skoro jesteś pewien tego co piszesz to podłącz swój układ pod 28V i daj 10 zwoi
    zobaczymy kto ma racje:D

Dodano po 3 [minuty]:

w ten sposób sie pozbyłem jednego trafa....poprostu przewody sie stopiły;p

Dodano po 1 [minuty]:

być może masz racje co do teori ale ja to sprawdziłem w praktyce.....
    Dj_Milek
    Poziom 17  
    Dlaczego wpadasz w skarajność wiadomo że nikt nie podłączy Ci tego układu pod 28V chodzi tylko o to że zmniejszanie zwoiów jest bez sąsu ponieważ dodatkowo zwiekszasz napiecie na wtórnym

mpelektronik napisał:
    heh........to zrób tak.....skoro jesteś pewien tego co piszesz to podłącz swój układ pod 28V i daj 10 zwoi
    zobaczymy kto ma racje:D

Dodano po 3 [minuty]:

w ten sposób sie pozbyłem jednego trafa...po prostu przewody sie stopiły;p

Dodano po 2 [minuty]:

Ja swojej lampy jeszcze nie skończyłem wiec w wersji praktycznej sie nie bede już wypowiadał ale co do teori to mam racje w 100% i troche tego nie moge zrozumieć. Mam proźbe, mógłby to ktoś wyjaśnic jak to z tymi zwojami ma być??
    mpelektronik
    Poziom 12  
    ja podłączyłem kiedyś pod 28V ponieważ nie posiadałem innego trafa:] a z tymi zwojami to po prostu nawijasz 10 zwoi i masz:D

Dodano po 1 [minuty]:

z tego co wiem to najlepiej drut izolowany
    tomgart
    Poziom 25  
    A po której stronie trafa przewody Ci się stopiły?

Dodano po 4 [minuty]:

Do Raffy. Nię tędy droga jęśli idzie o uruchamianie urządzeń elektronicznych - złożyć wszystko do kupy i włączyć. Sprawdź najpierw czy Ci działa generator na NE555 a dopiero potem sprawdzaj czy kluczuje Ci tranzystor.
    mpelektronik
    Poziom 12  
    na uzwojeniu wtórnym.....jedno sie przepaliło na lucie a drugie w srodku ze jak pociągłem za drucik to mi został w rece;/
    tomgart
    Poziom 25  
    No i zgadza się, jeżeli podwyższyłeś napięcie na pierwotnym ponad 2 razy ( z 12 do 28V) to dwukrotnie wzrosło Ci też na wtórnym.A między dajmy nato 11kV a 22 kV to jest spora różnica. Dlatego przy wyższym napięciu zasilającym trzeba dowinąć zwojów, aby zmniejszyć przekładnie trafo.
    Dj_Milek
    Poziom 17  
    tomgart napisał:
    No i zgadza się, jeżeli podwyższyłeś napięcie na pierwotnym ponad 2 razy ( z 12 do 28V) to dwukrotnie wzrosło Ci też na wtórnym.A między dajmy nato 11kV a 22 kV to jest spora różnica. Dlatego przy wyższym napięciu zasilającym trzeba dowinąć zwojów, aby zmniejszyć przekładnie trafo.

Hmmmm a wiec miałem racje :twisted:

Mam pytanko czy zna ktoś jakiś sklep w warszawie gdzie można kupić bańki wypełnione różnymi gazami?? Zwiekszyło by to efektowność lampy