Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston AVSD88PL - błąd F04

mw.marynarz 29 Sty 2007 21:36 14456 22
  • #1 29 Sty 2007 21:36
    mw.marynarz
    Poziom 10  

Witam.
    Posiadam problem następującego rodzaju, a właściwie moi rodzice. Pralka Ariston AVSD88PL. Po udanym praniu, a następnie włączeniu pralki na wyświetlaczu pojawił się błąd F04. Objawy towarzyszące: pralka zdaje się załącza próbuje pobierać wodę, pompa od razu ja wypompowuje (z opisu rodziców). Na forum znalazłem przykładowe kody błędów prawdopodobnie od innego modelu:Link. Czy podane kody są prawdziwe dla mojego modelu?

Cytat:
    F04: Simultaneous empty and overflow (pressure switch stuck on empty). If the
    pressure switch contact is stuck on empty the washing machine loads water until
    reaching the overflow. The drain pump is automatically started by the contact on
    the overflow pressure switch.
    • Check the efficiency of J3 connector contacts on the card.
    • Check pressure switch status checking J3 wiring connector pins:
    - 2-4 ohm continuity - tub empty
    - 2-3 ohm continuity - full tub
    - 2-1 ohm continuity - tub overfilled, at least halfway up door glass
    • Check wiring of connector J3/pressure switch
    • Replace pressure switch
    • Replace card.

Czy waszym zdaniem to powinno wystarczyć objawy częściowo pokrywają się z opisanym przypadkiem? Czy ktoś miał podobny problem? Czy ktoś może poratować schematem elektrycznym w dowolnej postaci nawet bliźniaczego modelu. Jak zabrać się do pralki gdzie szukać J3 connector? Czy pressure switch?

Co mają na myśli pisząc? Replace card = wymianę modułu?
    Dziękuję i pozdrawiam (służę pomocą w Java).

0 22
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 29 Sty 2007 22:16
    libretto4
    Specjalista AGD

Witam!

Oczywiście do sprawdzenia hydrostat i złęcze przy nim. Alarm oznacza, że w pralce jest zbyt dużo wody. Przy nalewaniu na początku prania po uzyskaniu odpowiedniego (taki jak zawsze) poziomu powinno być słyszalne cyknięcie i zatrzymanie dopływu wody. jak było cyknięcie a woda dalej leci to jest coś nie tak.

nastepnie sprawdź, czy przy zatrzymaniu (pauza) na chwilę programu woda się zatrzymuje.
    Jak to nie pomoże to wtedy próbujemy innych sposobów.

PS hydrostat jest pod blatem górnym - brązowy lub biały krążek z wiązką przewodów i gumowym wężykiem, ale to tak profilaktycznie:idea:

0
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #3 30 Sty 2007 00:36
    PBK
    Specjalista AGD

1 sprawdzic czy koncówka weza spustowego nie jest nizej nic poziom wody w pralce
    2. sprawdzic dokładnie hydrostat ewentualnie przedmuchac jego weżyk
    3. sprawdzic elektrozawory
    4.sprawdzic jak mocno pieni sie proszek
    5. na koncu czep sie modułu
    albo posypała sie pamiec albo dostał zwory triak sterujący elektrozaworem
    6. wymien moduł z eepromem
    7. wymien hydrostat
    pojedz tak kolejno mam nadzieje ze nie dojdziesz to punktu 6 i 7 bo troche zajęczysz

pozdrawiam

0
  • #4 30 Sty 2007 10:37
    mw.marynarz
    Poziom 10  

Ok. Dzięki za reakcje. Tymczasowo łapcie po punkciku sprawdzę poradę i wtedy jeszcze coś przy punktujemy. Nie ma ktoś może fotek ww. lokalizacji? Może posiada ktoś serwisówkę na email proszę, mam dużo punktów do oddania gwarantowane 50 pkt, a może i więcej.

Przez chwilę po otwarciu i zamknięciu pralki pojawił się kod H20 ?
    "H20 is a fill timeout error (has not filled in the designated time) "
    Minął czas napełniania (nie napełniono w oczekiwanym czasie) czyli sterowanie żyje?Jakieś dodatkowe wnioski wam się nasuwają?
    Pozdrawiam Mariusz

0
  • Pomocny post
    #5 30 Sty 2007 12:25
    PBK
    Specjalista AGD

Wygląda na spaloną cewkę elektrozaworów są tam dwie zamień kostki zasilające miejscami zobaczysz czy pójdzie. Jeśli nawet odpali duże prawdopodobieństwo uszkodzenia triaka sterującego elektrozaworem i co za tym idzie doszło do przerwania obwodu jednej cewki, a więc do wymiany triak na module oraz 1 cewka elektrozaworu.

Natomiast jeśli chodzi o kod H20 pralka pokazuje brak wody czyli nie H20, a "h2o" (chemiczny symbol wody) czyli to nie kod usterki, a komunikat braku wody w pralce.

0
  • #6 30 Sty 2007 14:52
    mw.marynarz
    Poziom 10  

H2O - spotkałem się z 2 określeniami Jak zwykle dzięki za podpowiedź punkty już poleciały. Nie chcę wyjść na kompletnego ignoranta. Diagnozuję tę praleczkę zdalnie. Znaczy w domu ojciec walczy z pralką, może na weekend podskoczę wtedy zobaczę co i jak. Dlatego chciałbym uzyskać jak najbardziej szczegółowe info. Kiedyś zajmowałem się profesjonalnie elektroniką (sukcesy i upadki) była moim "sensem życia", więc może poradzę coś sam. Jeśli pomożecie.

Na tym etapie o ile mi wiadomo ojciec profilaktycznie przedmuchał wężyk hydrostatu. Stan pralki bez zmian. Mam pytanie na ile % może być to uszkodzenie pamięci o którym wspominano wyżej i nie obejdzie się bez wymiany modułu? Gdzie szukać tego triaka i tego właśnie elektrozaworu aby nie rozbebeszyć całej pralki. Mam serwisówkę ALS88XEU czy mogę się nią sugerować?

Jaki moduł jest odpowiedzialny za sterowanie elektrozaworem czy mógłby ktoś podać jego oznaczenie i szacunkowy koszt zakupu? Przypominam:

Ariston AVSD 88PL *(80 30 303 0000)
    Z góry dzięki

0
  • Pomocny post
    #7 30 Sty 2007 16:09
    PBK
    Specjalista AGD

Słuchaj, że to moduł padł 70% jak troche znasz elektronikę na pewno dasz sobie rade ze zdiagnozowaniem jaki to triak. Moduł jest tylko 1 i mieści się na dole z tyłu pralki przykręcony do tylnej ścianki, a elektrozawory z 2 cewkami znajdziesz na górze zaprowadzi cię do nich wodny wąż dolotowy. Wspomniany elektrozawór zaczyna się tam gdzie kończy się ten wąż. Prościej nie mogłem ci tego opisać
    powodzenia w naprawie.
    pzdr

0
  • Pomocny post
    #8 30 Sty 2007 17:14
    eeban
    Specjalista AGD

Po polsku sprawdź obwód hydrostatu >>>, a eeprom zostaw w spokoju...

0
  • #9 31 Sty 2007 20:58
    mw.marynarz
    Poziom 10  

Witam ze wstępnych oględzin (zdalnych).

Coś w module elektrycznym bez (taki jest opis w serwisówce) na dole z tyłu pralki pionowa płytka, dodatkowo przysmalona na czarno emalia. Pralką udało nabrać się wody przypuszczam, że po zamianie wtyków elektrozaworów. To tak gdyby ktoś w przyszłości śledził temat. Teraz tylko trzymać kciuki czy to triak, czy coś więcej w module.
    Pozdrawiam i dziękuję.

0
  • #10 25 Sty 2008 23:25
    mw.marynarz
    Poziom 10  

Przepraszam ze odzywam się po tak długim czasie.

Problem z pralką polegał na tym, iż w module w okolicy kondensatora napięcia ~ przepaliły się ścieżki . Nie obyło się bez wylutowania elementów aby ukazała się owa usterka. Płytka przepalona była prawie na wylot spalenizna została wydłubana a dziura (dosłownie) załatana izolatorem, ścieżki naprawione. Bez wylutowania elementów moduł wyglądał jak nowy.

Kilka dni temu pralka ponownie uległa uszkodzeniu dokładnie w rok po poprzednim.
    W chwili obecnej objawy są takie iż pralka jest dosłownie głucha i ciemna zatrzymała się w trakcie prania i to był jej koniec. Kiedy bedę wiedział więcej dodam nowy wątek.

Wielkie dzięki za podpowiedzi były bardzo przydatne.

0
  • Pomocny post
    #12 26 Sty 2008 17:20
    eeban
    Specjalista AGD

PBK napisał:
    wymien moduł

ale który są dwa ?

sprawdź modół górny wyświetlacz

0
  • #13 28 Mar 2008 13:43
    mw.marynarz
    Poziom 10  

Witam.

Przepalony (dokładnie pojawiła się przerwa) rezystor 1 Kohm oznaczony jako L...coś tam ? , dodatkowo wymieniony został w obwodzie układ TNY264P.

Pralka załącza się jednak przy otwartych drzwiczkach można wybierać ustawienia (to chyba nie jest normalne zachowanie dla tej pralki). Brak charakterystycznego stuknięcia po starcie programu.

Dodatkowo odłączyłem złączki: drzwiczki, hydrostat, elektrozawory stan pralki bez zmian. Wyświetlacz świeci można wybrać program ustawić temperaturę, wirowanie, teoretycznie wystartować z programem (start i cisza). W obecnej chwili nie mam pomysłów (czy to już koniec tego modułu?, tak jak straszą), ewentualnie może jakaś niestabilność układu zasilającego, powoduje zakłócenia.

Pozdrawiam i dziękuję.

0
  • #14 02 Lis 2011 19:05
    Tomek 1551
    Poziom 9  

Witam, mam podobny problem na ariston margerita 2000 al88x mianowicie ostatnio mama włączyła pralkę i zostawiła, doszła do połowy prania i poszedł dym okazało się że przepaliło płytkę w układzie sterowania dwie zworki jedna na wyjście do pompy druga na jedną ze szczotek silnika (połączone razem na płytce) po połączeniu ścieżek i wstawieniu nowych zworek pralka się załącza nabiera wodę normalnie pierze do momentu wypuszczania wody wtedy wyrzuci 2 razy po trochę i później cały czas pompuje a dioda miga 4 razy (F04 kod)

przepatrzyłem węże wyczyściłem pompę, hydrostat, zawory są ok przekaźniki na z modułu wlutowałem i sprawdziłem wszystkie ok, mam triaki ale inne nie wiem czy podmieniać bo się nóżkami różnią oraz układ darlingtona też dokupiłem ale jeszcze jest stary... Jak wy radzicie co to może być bo nie wydaje mi się żeby pomogła wymiana darlingtona i triaków??

0
  • #15 16 Kwi 2012 20:54
    plusaw
    Poziom 11  

Witam, właśnie siedzę nad rozkręconą pralką.
    Problem wygląda następująco: Po wybraniu dowolnego programu pralka załącza się normalnie. Nabiera wodę, trochę kręci i wydaje się, że wszystko jest OK. Ale to tylko początek. Po minucie lub dwóch (dla programu szybkiego nr7 to prawie dokładnie 1,5 min) pralka nagle zaczyna wypuszczać wodę, słychać jakby pompę pracującą i jednocześnie lampka miga 2x z przerwami, a programator obraca się bez końca i nie daje się zatrzymać. Wody tak do końca nie wypuści, nie wiem dlaczego. Po wyłączeniu z guzika, bo zwykły reset tu nie pomaga, bo programator cały czas kręci, i odczekaniu minutki na to, aby drzwi się odblokowały, można ponownie włączyć pralkę i np. przestawić programator na spuszczenie wody, odwirowanie itp. aby wyjąć pranie z pralki. Dłuższe programy niestety kończą się tym, co na początku opisałem.
    Szczotki wymieniłem jakieś 2 lata temu (pralka ma ok 10 lat), i to była pierwsza i jedyna wymiana szczotek. Poprawiłem wtyczki na silniku i filtrze p/zalóceniowym - tym na kablu zasilającym. Po tych czynnościach dalej bez zmian.
    Proszę o poradę, gdzie i jak mam szukać rozwiązania problemu.

1
  • #17 17 Kwi 2012 09:24
    plusaw
    Poziom 11  

Jaką rezystancję powinna mieć grzałka? Czy może w inny sposób się sprawdza grzałki? Tak po chłopsku: odpinam grzałkę i przykładam omomierz, tak? Jakie wskazanie powinno być, a jaki świadczy o uszkodzeniu?
    I wyprzedzę temat: jak dobrać się do płytki. Wcześniej było napisane, że zdarza się mechaniczne uszkodzenie albo elementów na płytce, albo ścieżek. To gdzie jest płytka i jak się do niej dostać?
    Dzięki za odpowiedź.

0
  • Pomocny post
    #18 17 Kwi 2012 10:00
    zhudomel
    Specjalista AGD

plusaw napisał:
    odpinam grzałkę i przykładam omomierz, tak?
    Tak, ale trzeba go podłączyć pod styki grzałki (przyłożenie nic nie da). I oczywiście pomiar upływności na max zakresie (200M) między styk grzałki a jej obudowę.

0
  • #19 17 Kwi 2012 10:10
    plusaw
    Poziom 11  

Dzięki zhudomel!
    Powiedz, proszę, jeśli to nie pomoże (grzałka dobra), to co dalej. Pytam, bo teraz jestem w pracy, a wczoraj, jak się zabrałem za pralkę, to nikogo nie było, co by chciał pomóc, więc i dzisiaj może być podobnie, nikogo nie będzie.
    Jak z tą płytką, jak ją znaleźć, i jak wyjąć?

0
  • #20 18 Kwi 2012 12:29
    plusaw
    Poziom 11  

Witam, pralka naprawiona własnoręcznie!
    Teraz wyjaśnię co i jak:
    1. Sprawdziłem grzałkę (~31Ω) oraz upływność grzałki (~22kΩ) i element wkręcony do grzałki (pewnie do pomiaru temperatury wewnątrz bębna) - więc OK
    2. Przedmuchałem wszystkie wężyki, które się udało odłączyć - OK
    3. Sprawdziłem szczotki w silniku (~1,5cm) - OK
    4. Przeczyściłem filtr odpływowy - OK
    5. Dobrałem się do płytki i tu był problem. W jednym miejscu były osmolone styki prawdopodobnie od jakiegoś stycznika lub czegoś podobnego (czarny prostopadłościanik z 4 lub 6 nóżkami). Dwa obok siebie elementy od strony druku miały wiszące nóżki. Jedną udało się z powrotem dolutować, do drugiej dolutowałem drucik i ten przylutowałem do innego miejsca tej samej ścieżki.
    Złożyłem wszystko i wykonałem pranie próbne z pustym bębnem, a później z powodzeniem wyprałem jakieś ścierki.
    Zatem sukces laika!

Dziękuję Wszystkim, a w szczególności zhudomel'owi.

PS. Jak obrobię zdjęcia, to wstawię fotkę płytki z uszkodzonym miejscem.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #21 18 Kwi 2012 22:36
    zhudomel
    Specjalista AGD

plusaw napisał:
    upływność grzałki (~22kΩ)
    To bardzo duża upływność; ma być nieskończoność.

0
  • #22 25 Kwi 2012 17:43
    plusaw
    Poziom 11  

To może źle zmierzyłem... Teraz spróbuję dodać zdjęcia dla potomnych, ale nie wiem, czy mi się uda. Uszkodzone miejsce oraz elementy, które nie były przylutowane.
    Pralka Ariston AVSD88PL - błąd F04Pralka Ariston AVSD88PL - błąd F04
    Płytka drukowana od strony elementów i druku.
    Pralka Ariston AVSD88PL - błąd F04 Pralka Ariston AVSD88PL - błąd F04
    Pozdrawiam
    WP

0
  Szukaj w 5mln produktów