Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica świetlówki 15W.Poszukiwanie zamiennika bul6802.

30 Sty 2007 09:18 3431 6
  • Poziom 16  
    Witam mam problem z uruchomieniem zepsutej przetwornicy (elektronicznego startera świetlówki 15W). Oryginalne tranzystory bul 6802 uległy uszkodzeniu. W ich miejsce wstawiłem "większe" BUT11.
    Po 1 min pracy, tranzystory nagrzewają mi się znacznie i pracująca świetlówka zaczyna migać. Jakie tranzystory mogę tu spróbować zastosować zamiast oryginalnych?
  • Poziom 31  
    Witaj!
    Nie mogę znaleźć oznaczenia BUL6802 w żadnym katalogu. A może to są tylko BUL68 (parametry by pasowały)?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Jest to bul 6802 w obudowie jak bd 135. Google znajdują pdf-a z danymi tego tranzystora. Obecnie wstawiłem tranzystory z przetwornicy żarówki energooszczędnej 8W - bez oznaczenia w obudowach jak bc 237 i świetlówka działa już godzinkę, tranzystory lekko parzą (ok 70stC) Podejrzewam, że może być ważna max. częstotliwość pracy zamiennika.
    Dzięki za sugestie.
  • Poziom 39  
    Tranzystory nie spaliły się bez powodu. Poszukaj w układzie innej usterki - prawdopodobnie masz zwarcie międzyzwojowe w dławiku wyjściowym.
  • Poziom 16  
    Przyczyną usterki było uszkodzenie diody w mostku prostowniczym, bądź przepięcie - spuchnięty elektrolit za mostkiem.
  • Poziom 31  
    Skoro tranzystory są w mniejszych obudowach to są i mniejszej mocy, dlatego też tak mocno się grzeją. Ważna jest też częstotliwość maksymalna (czasy narastania i opadania zbocza sygnału).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych