Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt długie impulsy na wyjściu komparatora

30 Sty 2007 14:32 805 3
 • Poziom 11  
  Szczerze powiedziawszy nie byłem dokładnie przekonany, że ten temat akurat pasuje do tego działu, ale poniekąd układ, który złożyłem zajmuje się przetwarzaniem dźwięku dlatego tu wylądował.

  Mianowicie mam problem z przetwarzaniem impulsów pochodzących ze wzmacniacza na stany logiczne o podobnym czasie trwania. Koncepcja jest taka, że impuls ultradźwiękowy po przyjściu do odbiornika i odpowiednim wzmocnieniu, a następnie przycięciu podawany jest na wejście komparatora. Komparator odnosząc się do odpowiedniego napięcie referencyjnego bada ten impuls i wystawia na wyjściach 0 lub 1 (które potem przetwarzam już cyfrowo) i tu pojawia się problem... Układ nie działał dobrze i dlatego sprawdziłem oscyloskopem odpowiednie przebiegi, okazało się że stany logiczne na wyjściu komparatora z jakichś powodów w dziwny sposób się wydłużają (mimo tego że impulsu już nie ma) tak jak pokazuje rysunek:

  Zbyt długie impulsy na wyjściu komparatora
  Zbyt długie impulsy na wyjściu komparatora

  Podczas sprawdzania zauważyłem przypadkiem, że dotknięcie sondą oscyloskopu nóżki nr. 3 komparatora (wejścia impulsów) lub zwarcie go opuszką palca do masy powoduje, że układ natychmiast zaczyna działać poprawnie i czas trwania jedynki na wyjściu komparatora jest poprawny tzn. kończy się jeżeli napięcie spadnie poniżej nap. odniesienia...Próbowałem wymienić kondensator C4 na znacznie niższe pojemności, ale nie dawało to żadnego rezultatu, czy ktoś mógłby mi dać jakieś wskazówki co zrobić z tym fantem ?

  Użyty wzmacniacz i diody trochę inne niż na schemacie mianowicie: TL072 i 1N4148, reszta taka sama. Ewentualnie cały schemat układu tutaj http://osi.pl/~amnion/sonar/sonar.pdf

  Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie
 • Poziom 30  
  sproboj dac rownolegle z kondensatorem C4 rezystor :) 47k ohm ... moim zdaniem ten kondensator powoduje to przesunięcie o czas jego ładowania :)

  ps:jak napisał kolega twazny C4 nie ma jak sie rozładowac...
 • Poziom 26  
  Na schemacie jest błąd.
  C4 nie ma możliwości rozładowania (tylko prądem wejściowym polaryzacji komparatora, czyli znikomym). Wejście nieodwracające spolaryzuj rezystorem 47-100K do masy.
 • Poziom 11  
  Dzięki wielkie, rezystor 100K pomógł, wszystko teraz pięknie działa.

  Pozdrawiam