Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z regulacją napięcia

30 Sty 2007 18:05 8932 5
 • Poziom 12  
  Witam.
  Przeczytałem wiele artykułów na temat prostowników ale nadal nie znalazłem takiego jaki by mnie zadowolił. Poszukuje schematu prostownika z regulacją napięcia i z samoczynnym rozłączeniem.
  Jezeli ktoś z kolegów ma coś takiego prosze o pomoc.
  Pozdrawiam.[/b]
 • Poziom 31  
  Witam

  Prostownik z regulacją napięcia czy prądu ?

  Tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2585297#2585297 masz schemat prostownika z płynną regulacją prądu w zakresie od 0 do 5A, odsiarczaniem, trybem manualnym i automatycznym napięcia do którego będzie ładowany akumulator. Schemat został przedrukowany z Radioelektronika.
  Wykonałem go jakieś 5 lat temu i nie żałuję.

  --
  pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Interesuje mnie prostownik z regulacją prądu z wyższą wydajnością prądową tak ok 15-20A
 • Poziom 31  
  Witam

  Takie informacje trzeba było podać na początku !!!. Zmiana kilku elementów w tym prostowniku pozwala na regulację prądu w takim zakresie. Trzeba dobrać odpowiedni tyrystor, zmienić wartość kondensatora i oczywiście dołożyć odpowiedni transformator.

  --
  pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Witam
  Czy Kolega Cyberdar miałby ochotę dodać więcej szczegółów odnośnie 'przeróbki" prostownika? Też jestem zainteresowany tym amperażem prądu ładowania.
 • Poziom 31  
  Witam

  Pierwsza sprawa - oczywista to transformator. Następnie należy wymienić tyrystor na większy, najlepiej 25A. Cena to maksymalnie kilka złotych. Więc do ruiny domowego budżetu nie doprowadzi. Na pierwszym PDFie jest rezystor R17, który należy dobrać tak aby stosunek prądu ładowania do prądu wynosił 10:1. Procedura uruchamiania opisana jest w artykule.
  Zamiast T8 (BD281) radziłbym zastosować tranzystor w obudowie TO-3 i solidny radiator. To samo dotyczy tranzystora T9. Niewielkiej modyfikacji mogą wymagać rezystory R15 i R16 - w razie niemożności osiągnięcia odpowiedniego prądu rozładowania.
  Zamiast R18 o wartości 0.135Ω zastosowałem rezystor o wartości 0.1Ω i do odczytu prądu użyłem miernika opartego na starym układzie C520D. Na dzień dzisiejszy z racji niedostepności proponuję moduły na ICL7107 (LED). Drugi taki moduł został wykorzystany do pomiaru napięcia. Oczywiście na wyjściu należy zastosować dzielnik napięcia. Dodatkowo układ został wyposażony w przekaźnik sterowany z dodatkowego isostatu, który umożliwia sprawdzenie napięcia podłączonego ale nie ładowanego akumulatora.

  --
  pozdrawiam