Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z regulacją napięcia

korzen402 30 Sty 2007 18:05 8215 5
  • #1 30 Sty 2007 18:05
    korzen402
    Poziom 12  

Witam.
    Przeczytałem wiele artykułów na temat prostowników ale nadal nie znalazłem takiego jaki by mnie zadowolił. Poszukuje schematu prostownika z regulacją napięcia i z samoczynnym rozłączeniem.
    Jezeli ktoś z kolegów ma coś takiego prosze o pomoc.
    Pozdrawiam.[/b]

1 5
  • #2 30 Sty 2007 19:24
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Prostownik z regulacją napięcia czy prądu ?

Tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2585297#2585297 masz schemat prostownika z płynną regulacją prądu w zakresie od 0 do 5A, odsiarczaniem, trybem manualnym i automatycznym napięcia do którego będzie ładowany akumulator. Schemat został przedrukowany z Radioelektronika.
    Wykonałem go jakieś 5 lat temu i nie żałuję.

--
    pozdrawiam

0
  • #3 31 Sty 2007 00:03
    korzen402
    Poziom 12  

Interesuje mnie prostownik z regulacją prądu z wyższą wydajnością prądową tak ok 15-20A

1
  • #4 31 Sty 2007 13:56
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Takie informacje trzeba było podać na początku !!!. Zmiana kilku elementów w tym prostowniku pozwala na regulację prądu w takim zakresie. Trzeba dobrać odpowiedni tyrystor, zmienić wartość kondensatora i oczywiście dołożyć odpowiedni transformator.

--
    pozdrawiam

0
  • #5 31 Sty 2007 19:32
    curtis
    Poziom 10  

Witam
    Czy Kolega Cyberdar miałby ochotę dodać więcej szczegółów odnośnie 'przeróbki" prostownika? Też jestem zainteresowany tym amperażem prądu ładowania.

1
  • #6 04 Lut 2007 10:21
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Pierwsza sprawa - oczywista to transformator. Następnie należy wymienić tyrystor na większy, najlepiej 25A. Cena to maksymalnie kilka złotych. Więc do ruiny domowego budżetu nie doprowadzi. Na pierwszym PDFie jest rezystor R17, który należy dobrać tak aby stosunek prądu ładowania do prądu wynosił 10:1. Procedura uruchamiania opisana jest w artykule.
    Zamiast T8 (BD281) radziłbym zastosować tranzystor w obudowie TO-3 i solidny radiator. To samo dotyczy tranzystora T9. Niewielkiej modyfikacji mogą wymagać rezystory R15 i R16 - w razie niemożności osiągnięcia odpowiedniego prądu rozładowania.
    Zamiast R18 o wartości 0.135Ω zastosowałem rezystor o wartości 0.1Ω i do odczytu prądu użyłem miernika opartego na starym układzie C520D. Na dzień dzisiejszy z racji niedostepności proponuję moduły na ICL7107 (LED). Drugi taki moduł został wykorzystany do pomiaru napięcia. Oczywiście na wyjściu należy zastosować dzielnik napięcia. Dodatkowo układ został wyposażony w przekaźnik sterowany z dodatkowego isostatu, który umożliwia sprawdzenie napięcia podłączonego ale nie ładowanego akumulatora.

--
    pozdrawiam

1
  Szukaj w 5mln produktów