Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

preamp z regulacją barwy - sterowany cyfrowo.

30 Sty 2007 21:57 2869 5
  • Poziom 10  
    Witam.
    Od dłuższego czasu zajmuje mnie budowa (przed)wzmacniacza audio. Znalazłem wiele projektów na wysokiej klasy tłumikach ( jak np: PGA2310, PGA2311), mam zamiar zrobić coś podobnego tylko dodatkowo zachciało mi się .... regulacji barwy dźwięku :) Jako regulator głośności mam LM1971, podobne możnaby użyć do basu i sopranu.
    I tu jest pies pogrzebany.
    Najlepszy pod względem prostoty i jakości byłby układ Baxandall'a, jednak lektura forum diyaudio utwierdziła mnie w przekonaniu że nie da się w nim użyć w.w. tłumików lub potencjometrów cyfrowych.
    Padł jednak inny pomysł; w skrócie:
    1 pociąć pasmo sygnału na tony niskie, wysokie, środkowe
    2 regulować niskie, wysokie
    3 zsumować oba z pasmem środkowym.

Tylko jak uzyskać precyzyjny podział pasma:
    Ktoś wymyślił żeby od wejściowego sygnału odjąć wyselekcjonowany bas i sopran, co powinno dać "środek".

I tutaj załączam swoją koncepcję:

preamp z regulacją barwy - sterowany cyfrowo.

Opis:
    na wejście przychodzi sygnał z selektora, jest przepuszczany przez filtr dolno i górnoprzepustowy ( nie wiem czy dać aktywny czy pasywny) . Sygnały z wyjść filtrów są kolejno odejmowane od wejściowego ( U1) aby uzyskać pasmo środkowe. U1B dodatkowo tłumi je ok 10dB. Sygnał z wyjścia filtra dolnoprzepustowego (R100, C100) podawany jest także na tłumik (tutaj: POT1). Jeśli tłumienia brak - bas ma amplitudę 10dB większą od pasma środkowego, co daje efekt podbicia. Jeśli zostanie stłumiony o 10 dB - podbicia brak, jeśli 20dB - osłabienie 10dB. Podobnie z sopranem. Na koniec wszystko jest sumowane przez U2 i dalej na regulator głośności itd (wzmaczniacz mocy, słuchawki)

Czy to ma prawo zadziałać? Czy też przerost formy nad treścią i skóra nie warta wyprawki? Co mi umknęło? Budować prototyp czy nie warto?

Dziękuję za opinie.
  • Poziom 10  
    Cześć
    Niestety nie ruszyłem tematu z braku czasu i scalaków pga. LM1972 spaliłem :(
  • Poziom 31  
    Witam

Czy nie prościej zastosować np. TDA7318 ? Układ umożliwia:

- podłączenie do czterech sygnałów wejściowych
    - regulację wzmocnienia
    - regulację głośności
    - regulację basów
    - regulację sopranów
    - tłumienie

Można do kompletu dołożyć TDA7317 uzyskując w ten sposób 5 dodatkowych stopni regulacji.
    Wsztstko sterowane poprzez magistralę I²C.

--
    pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam.
    A czy uklad Branxdala mozna zastosowac we wzmacniaczu o impedancji wejsciowej ok. 47kOm?
    Pozdrawiam.