Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

urządzenie wielofunkcyjne Sharp AM-900 zacina papier

eudajmonion 30 Jan 2007 22:28 4713 39
    eudajmonion
    Level 17  
    witam,
    od dziś jestem posiadaczem tego urządzenia. stara drukarka (HP laser 5L) zaczęła mi już brudzić oraz coraz słabiej drukować. nowa (jak dla mnie) bo z marca 2005r. regularnie zacina papier, zawsze w tym samym miejscu (obojętne czy wybrano drukowanie, skanowanie, czy kopiowanie)-jakieś 10cm za bębnem. nieważne czy papier jest w głównym podajniku czy wkładany przez boczny (bypass). wg instrukcji obsługi ściągniętej ze strony producenta ( http://www.sharpusa.com/files/cop_man_AM900guide.pdf ), przeczyściłem rolki - niestety nie pomogło.
    licznik wskazuje ilość wydrukowanych stron na 1040.
    w temacie jestem laikiem. proszę więc o wyrozumiałość.
  • Helpful post
    bugger
    Level 20  
    czeka cie niestety mozolna praca rozebrania drukarki na czesci, prawdopodobnie kiedys zacial sie papier i zostal wyrywany z drukarki po kawalku, pewnie gdzies zostal jakis odrobinek i to on powoduje zacinanie papieru, najczesciej w miejscach gdzie sa czujniki papieru i przy prowadnicach przy walkach podajacych, sprawdz dokladnie
    eudajmonion
    Level 17  
    zrobiłem tak jak pisałeś. rozebrałem ją na części i znalazłem kawałek (malutki) materiału z pianki (skąd on tam się wziął-tego nie wiem). posprawdzałem wałki, prowadnice-wyglądają ok. jak już złożyłem by uruchomić to nagle wyskoczył błąd, że skaner jest zablokowany (nie pomogło zwolnienie blokady). musiałem rozebrać i zobaczyć. po dodatkowych dwóch godzinach walki urządzenie wystartowało prawidłowo. nawet wydrukowało nie zacinając już papieru ani razu.
    teraz jest następny problem. drukuje, ale trochę krzywo. w podajniku można ustawić trzy różne długości papieru: LETTER, A4, LEGAL. kartki ładuję A4 i ustawiam podajnik na A4. nieważne jaką ustawie długość to zawsze pozostaje (w sumie) ok 0,5cm luzu z boku.
    marek216

Level 43  
    ustaw tak żeby luzu nie było - to skrzywienie bierze się z tego że papier podczas poboru ma gdzie się przesunąć
    eudajmonion
    Level 17  
    czytając instrukcję obsługi tego urządzenia na stronie 21/22 (link podany na początku) nie ma regulacji szerokości papieru - jest tylko regulacja długości kartek. przyglądałem się temu podajnikowi, ale też tam nic nie widzę, aby zlikwidować luz.
    bugger
    Level 20  
    sprawdz czy wszystkie czujniki maja "swiatlo" czyli dzialaja luzno te mechaniczne, a optyczne czy nie sa zabrudzone
    eudajmonion
    Level 17  
    bugger wrote:
    sprawdz czy wszystkie czujniki maja "swiatlo" czyli dzialaja luzno te mechaniczne, a optyczne czy nie sa zabrudzone

żmudne to było, ale chyba już wszystkie sprawdziłem i to w mierząc napięcia na nich w trakcie druku. wszystkie zwierały do masy w zależności od postępu papieru. że tak zapytam-czy jakiś czujnik odpowiada za "proste drukowanie"? nigdy się z czymś takim nie spotkałem.

dziś dokupiłem nareszcie 3 metrowy kabel USB by podpiąć ten kombajn. podpiąłem, ale xp nie wykrył w ogóle urządzenia (próbowałem przepinać portami i wyłączałem kompa-nie pomogło). w instrukcji wyczytałem, że to może być wina za długiego kabla-pożyczyłem więc od kolegi krótszy i...wykryło urządzenie (skaner i drukarkę), ale żadne nie zostało zainstalowane :(. niestety nie mam sterowników. na stronie producenta też nie udostępniają do tego modelu...
  • Helpful post
    SławekSS
    Level 23  
    poszukaj sterowników do AM400. To jest prawie to samo a w zasadzie to samo, tylko na Europe.
    bugger
    Level 20  
    w laserowych rozwiazaniach ( czasami ) stosuje sie na jednym walku dwa czujniki, jak jeden nie widzi papieru a drugi widzi, to podajnik zaczyna pobierwc z jednego naroznika kartke i ta juz idzie krzywo - stad moja sugestia co do czujnikow, nasowa mi sie jeszcze jedno, w podajniku gdy papier zaczyna byc pobierany sa mimosrodowe rolki z gumy lub plastyku z gumowa powierzchnia, powinny byc dwie, moze jedna jest tlusta lub zabrudzona lub wytarta i ta slizga sie po kartce przy podawaniu papieru i dlatego kartka wchodzi krzywo? zobacz prosze czy ten sam objaw jest przy podowaniu recznym kartki ( jezeli jest taka opcja ) lub uzyj do testu grubszego papieru ( np. 220 g/m ) czy bedzie to samo
    eudajmonion
    Level 17  
    SławekSS wrote:
    poszukaj sterowników do AM400. To jest prawie to samo a w zasadzie to samo, tylko na Europe.

już nie miałem nadziei, że znajdę w sieci, ale się udało. po zainstalowaniu i tak musiałem ręcznie znaleźć sterownik drukarki i zainstalować. tak samo robiłem ze skanerem (skanery i aparaty fotograficzne), ale po wybraniu ścieżki, gdzie znajduje się nazwa *.INF i przejściu dalej pojawia się okno, aby podłączyć urządzenie do jednego z portów LPT1, COM1 lub COM2 -dziwne, przecież jest pod USB. dałem na dalej i zakończ, lecz nie widzi tego skanera. drukarkę system widzi. a nawet można drukować. tyle tylko, że ...no właśnie-kolejne problemy.

1. to że drukuje krzywo (mniej lub bardziej) to już wiem(y).
    2. stronę testową wydrukowało poprawnie, ale inne dokumenty nieco ponad 2cm od dolnej krawędzi strony przestaje drukować. jeśli podam ręcznie kartkę to drukuje ją całą, choć też krzywo.
    3. kartka jest dziwnie bardziej wygięta (mały fałd) w 1/4 wysokości od góry)-również przy ręcznym podawaniu.
    4. jak się papier skończy w głównym podajniku to nie alarmuje-a chyba powinno-nie widzę tam czujnika.

bugger wrote:
    w laserowych rozwiazaniach ( czasami ) stosuje sie na jednym walku dwa czujniki, jak jeden nie widzi papieru a drugi widzi, to podajnik zaczyna pobierwc z jednego naroznika kartke i ta juz idzie krzywo - stad moja sugestia co do czujnikow, nasowa mi sie jeszcze jedno, w podajniku gdy papier zaczyna byc pobierany sa mimosrodowe rolki z gumy lub plastyku z gumowa powierzchnia, powinny byc dwie, moze jedna jest tlusta lub zabrudzona lub wytarta i ta slizga sie po kartce przy podawaniu papieru i dlatego kartka wchodzi krzywo? zobacz prosze czy ten sam objaw jest przy podowaniu recznym kartki ( jezeli jest taka opcja ) lub uzyj do testu grubszego papieru ( np. 220 g/m ) czy bedzie to samo

ta duża rolka gumowa zakreślona na czerwono jest tylko jedna i centralnie ustawiona (po boku ma plastikowe okręgi). widoczna na obrazku w realu poniżej. okrąg zakreślony na niebiesko to dwie rolki gumowe-do transportu papieru.
    wszystkie są jak nowe. dobre tarcie mają-nie ślizgają się.

grubszego papieru na razie nie mam (używam 80g/m2), ale postaram się coś wymyślić
    aha... zdarzyło się, że porwało zamiast jednej kartki z podajnika nawet kilka.
    SławekSS
    Level 23  
    Krzywo pobiera, bo ma luzy w kasecie na boki. Czujników nie ma w kasecie( sa później i jak tam kartka nie dojdzie w odpowiednim czasie, to krzyczy, ze brak papieru)

Masz wersje calową i przydałoby sie przestawic na wersje metryczną. Stad prawdopodobnie Twoje problemy.
    Nie powiem Ci w tej chwili czy jest tam mozliwośc przestawienia na wersje metryczną(europejska). ostatecznie mozna wymienic firmware od AM400.

Z wygladu i opisu z instrukcji wyglada to na AM400 w wersji amerykańskiej.

w poniedziałek jak znajde czas, to spróbuje popatrzec co i jak tam jest, bo mam taka na stole
    eudajmonion
    Level 17  
    SławekSS wrote:
    Krzywo pobiera, bo ma luzy w kasecie na boki...

owszem luzu jest 6mm. zapomniałem dodać na wstępie, że przypłynęła do mnie z USA od kumpla. od samego początku był w niej zacięty papier, który właśnie jest o 6mm szerszy i 19mm krótszy (LETTER). ale da się też ustawić podajnik na A4-czyżby w stanach kartka A4 była szersza niż u nas?

czytając Twoją wypowiedź, coś mi nagle przyszło do głowy, żeby przestawić w drukarce "papier size" z LETTER na LEGAL (dłuższy niż A4)-drukuje do końca (nie ucina) :D -to nawet jest już logiczne. nie ma niestety ustawienia na A4-dziwne to dla mnie skoro w podajniku można... a z drugiej strony to z komputera powinien dostawać info, że ma być drukowane na A4-a widocznie nie dostaje.

jak drukuję pierwszy raz to musi upłynąć jakieś 15sek (silniki ciągle pracują), aby zabrało kartkę-też mnie to zastanawia dlaczego tak długo, skoro w starej laserowej było znacznie szybciej. myślę, że piec (chyba dobrze napisałem) musi się nagrzewać, aż tyle.
    do zasilenia tego urządzenia służy mi trafo 200W (230/110)-zdziwiłem się za pierwszym razem, że bezpiecznika nie wywaliło (kombajn pobiera max 5,8A prądu, czyli ok. 690W mocy).
    SławekSS
    Level 23  
    to , że fizycznie możesz ustawic i włozyc papier a$ do podajnika, to o niczym nie swiadczy(ten sam "odlew" plastiku jest na cały świat).

Urządzenie musi mieć wpisane jaki faktycznie posiada papier. To, ze nie ma wyboru A4, to wszystko jest ok, bo oprogramowanie jest na ameryke, gdzie obowiazuje standard calowy(Legal. Letter itp). W USA nie uzywa sie papieru A4(nie wiem, czy oni wiedzą , że taki format istnieje, tak jak mało kto u nas wie i rozróżnia formaty calowe)
    Quote:
    nie ma niestety ustawienia na A4-dziwne to dla mnie skoro w podajniku można... a z drugiej strony to z komputera powinien dostawać info, że ma być drukowane na A4-a widocznie nie dostaje.
    mnie nie dziwi, tak jak wczesniej napisałem-wersja amerykańska. Tak samo z kompa nie dostanie info, ze ma być A4, bo oprogramowanie drukarki nie rozumie co to jest A4(dla niej taki format nie istnieje)
    Quote:
    jak drukuję pierwszy raz to musi upłynąć jakieś 15sek (silniki ciągle pracują), aby zabrało kartkę-też mnie to zastanawia dlaczego tak długo, skoro w starej laserowej było znacznie szybciej. myślę, że piec (chyba dobrze napisałem) musi się nagrzewać, aż tyle.

nie, piec tak długo sie nie nagrzewa, ale podczas pierwszego wydruku testuje sie cała maszyna(scaner, drukarka i wszystkie podzespoły) dlatego tak długo trwa.
    Quote:
    do zasilenia tego urządzenia służy mi trafo 200W
    stanowczo za mało. 500W to minimum, a jeszcze lepiej aby było w zapasie.
    Quote:
    (230/110)
    i tu jest nastepny problem. Ten fax(bo należy do grupy faksów, nie drukarek i kserokopiarek), powinien byc zasilany napięciem 120V i odpowiedniej mocy.
    eudajmonion
    Level 17  
    SławekSS - rozwiałeś moje wątpliwości

próbowałem dziś przytrzymać papier ręką w podajniku, ale fax i tak sobie bierze jak chce-chyba ten podajnik musi być na wymiar szerokości A4.

przy ręcznym podawaniu papieru (po częściowym włożeniu urządzenie samo podciągnie papier) również krzywo zadrukuje. czasem uda się w miarę prosto, ale sytuacja jest mało powtarzalna i nieprzewidywalna.
    SławekSS
    Level 23  
    Spróbuj wkleic (nie na stałe) kawałek plastiku przy prowadnicy(od tej strony co jest ta czerwona pozioma kreska) o grubosci ok 6mm.
    Jak obiecałem , jutro popatrze jak to wyglada w AM400, Tyle juz tego robiłem, a nigdy na to nie zwróciłem uwagi :D
  • Helpful post
    SławekSS
    Level 23  
    ok. popatrzyłem.
    Jesli chodzi o prowadnice papieru, to możesz kupić takie do A4(obydwie sa przykrecone na śrubki.

Jesli chodzi o firmware, to nie ma szans. Trzeba by było wymienic całą płyte główną(nie polecam ze wzgledu na koszt).

Oprogramowania(sterowniki itp) nie ma w necie, bo jest dosc znaczne (ok.60MB), pozatym w skład oprogramowania wchodzi program Sharpdesk który jest licencjonowany(z tego tez powodu brak oprogramowania).

Głebiej nie patrzyłem, bo musze najpierw naprawić.

Czujników w "kasecie" nie ma. Pierwszy na drodze papieru jest dopiero za rolką registra. zacina Ci bo masz za długi lub za krótki papier.
    Spróbuj przyciąc papier A4 do formatu pasujacego do faxu i porobic troche kopii.
    eudajmonion
    Level 17  
    dziękuję z góry za poświęcony mi czas.

masz może jakieś namiary, gdzie mógłbym zakupić takie prowadnice? czy to są jakieś specjalne czy muszą być do tego modelu?

przestawiłem w faxie na legal i drukuje całą stronę oraz się "strzela", że "paper mismatched" -mnie to już nie przeszkadza i obejdzie się bez firmware'a.

na razie mam problem z uruchomieniem skanera bo nie mogę sterowników zainstalować tych które ściągnąłem. z drugiej strony
    oryginalne oprogramowanie może do mnie dotrze, jeśli jeszcze nie zostało wyrzucone.

SławekSS wrote:
    ..zacina Ci bo masz za długi lub za krótki papier.
    Spróbuj przyciąc papier A4 do formatu pasujacego do faxu i porobic troche kopii.

mnie już od dłuższego czasu nie zacina (wyżej pisałem, że sobie poradziłem)
    SławekSS
    Level 23  
    Quote:
    masz może jakieś namiary, gdzie mógłbym zakupić takie prowadnice?
    to kupisz w kazdym serwisie Sharp'a.

Quote:
    na razie mam problem z uruchomieniem skanera bo nie mogę sterowników zainstalować tych które ściągnąłem. z drugiej strony
    oryginalne oprogramowanie może do mnie dotrze, jeśli jeszcze nie zostało wyrzucone.
    Mysle, ze bedzie niezbedne, dlatego, ze zawiera tez sterowniki dla portu USB.
    Ogólnie urzadzenie ma kilka sterowników zawartych w jednym . Instalacja ich i podłaczenie dopiero urzadzenia do portu pozwoli systemowi odnaleźć urzadzenie i zainstalowanie wszystkich sterowników w odpowiedniej kolejności.
    eudajmonion
    Level 17  
    jutro zadzwonię do serwisu w okolicy i zapytam co mają do AM-400

jeszcze jedno: jak kaseta poda papier do druku to reszta kartek zamiast wrócić z powrotem do podajnika na swoje miejsce-zostaje u góry (tuż pod centralną dużą rolką)-co później objawia się porwaniem kilku arkuszy zamiast jednego.
    przypominam sobie, że kolega (poprzedni właściciel tego faxu) też narzekał na ten problem.
    bugger
    Level 20  
    kaseta podaje kartki podnoszac je "plytka" ktora dociska je do rolki pobierajacej ale to pewnie wiesz, konstrukcja tego jest prozaiczna, z jednej strony wisi na ramieniu podnoszacym owa plytke, z drugiej storny na czyms co powinno przypominac zawiasy, sprawdz czy gdzies nie jest cos zabrudzone, lub czy plytka nieociera o obudowe, powinna "latac" luzno
    eudajmonion
    Level 17  
    dzwoniłem. nie mają w tej chwili na stanie tego typu części, ale kazali przyjechać z urządzeniem i wtedy zamówią co będzie potrzebne.
    chyba pozostaje mi jechać do nich w takim razie.

bugger wrote:
    kaseta podaje kartki podnoszac je "plytka" ktora dociska je do rolki pobierajacej ale to pewnie wiesz, konstrukcja tego jest prozaiczna, z jednej strony wisi na ramieniu podnoszacym owa plytke, z drugiej storny na czyms co powinno przypominac zawiasy, sprawdz czy gdzies nie jest cos zabrudzone, lub czy plytka nieociera o obudowe, powinna "latac" luzno

kasetę rozkręciłem na dwie części, wyczyściłem co się dało i poskładałem z powrotem.

po włożeniu kartek do podajnika:

po pierwszym wydruku reszta kartek nie wraca z powrotem do kasety:

SławekSS
    Level 23  
    Quote:
    chyba pozostaje mi jechać do nich w takim razie.
    nie jedź, podam Ci nr części, po co masz dzwigać :)
    Quote:
    jeszcze jedno: jak kaseta poda papier do druku to reszta kartek zamiast wrócić z powrotem do podajnika na swoje miejsce-zostaje u góry (tuż pod centralną dużą rolką)-co później objawia się porwaniem kilku arkuszy zamiast jednego.
    przypominam sobie, że kolega (poprzedni właściciel tego faxu) też narzekał na ten problem.

Tak, kartki powinny wpaść spowrotem do kasety, ale jak tak zostaja to wyglada na to, ze zdarty jest separator pod ta gumową rolką i tymi dwoma białymi kółkami.
    eudajmonion
    Level 17  
    jak wygląda taki separator?
    czy to któryś z tych na zdjęciu poniżej?

czy może był tutaj i się urwał? po drugiej stronie wyraźnie też widać jakby było coś urwane.

dzięki SławekSS za numery elementów podajnika
    SławekSS
    Level 23  
    tak chodzi o ten separator co jest na pierwszym zdjeciu, ale najpierw obetnij nozykiem te cóś co zaznaczyłes na drugim zdjęciu. Podejrzewam, ze to bedzie przyczyna Twych problemów. Ta kaseta podnosząc sie do góry zahacza tym kawałkiem nie usunietego odlewu.

zrób jeszcze zdjecie tego elementu(tej kasety) co na pierwszym zdjęciu, ale od góry , tak aby było widac te prowadnice.
    bugger
    Level 20  
    zobacz tez czy po pobraniu kartki tacka wraca na swoja pozycje czy nie, bedzie wiadomo czy to dokladnie to czego szukamy
    eudajmonion
    Level 17  
    servisman powiedział dziś, że ciężko będzie taką kasetę zamówić (pod A4) a jeśli by i się udało to może to przekroczyć wartość tego urządzenia. pocieszające jest to, że proponował tak jak SławekSS podkleić, ale z obu stron kawałki plastyku tak by uzyskać zachowaną szerokość A4.
    powiedział też, że normalnym jest, aby reszta arkuszy spoczywała na separatorze (to kawałek korka)-czyli, że ma niby nie wracać do kasety...dla mnie trochę dziwne.

dopiero jutro wieczorem będę mógł wykonać następujące czynności o których napisaliście z powodu chwilowego braku czasu.
    jutro postaram się napisać jak to przebiegło oraz wysłać zdjęcia.
    SławekSS
    Level 23  
    mozesz też wywiercic otworki w tych ogranicznikach w kształcie fasolek i blizej przykrecic.
    Quote:
    powiedział też, że normalnym jest, aby reszta arkuszy spoczywała na separatorze (to kawałek korka)-czyli, że ma niby nie wracać do kasety...dla mnie trochę dziwne.
    wszystko by sie zgadzało, gdyby ta "kaseta" nie opadała na dół po kazdym pobraniu papieru.
    Dzis cwiczyłem taka maszyne(AM400) i specjalnie patryzłem jak pobiera papier. Za kazdym razem wszystkie kartki opadały na dół. nie zdarzyło sie aby któras została tak jak to zostaje u Ciebie.

Niestety maszyne zabrali(zrobiona) i w tej chwili nie mam gdzie popatrzec na inne rzeczy na żywo.
    eudajmonion
    Level 17  
    pilnikiem wyszlifowałem to coś to wyglądało na urwanie-lecz to nie miało o co zawadzać-jest we wnęce jak widać na zdjęciach.
    jutro dopiero złożę kasetę i sprawdzę. ale jeszcze poczekam (są takie zaczepy, które lada moment mogą pęknąć-dlatego chcę zminimalizować składanie/rozkładanie).

:arrow:bugger
    kaseta zawsze powracała na swoje miejsce a kartki wszystkie zostawały wciągnięte na separator zamiast tej jednej.

dwie części kasety razem

element zaznaczony na czerwono to gumka-została wyczyszczona przedtem jeszcze, wygląda na nową

dolna kaseta
    SławekSS
    Level 23  
    chciało Ci sie to az tak rozbierac :?:

A jaki przebieg ma ten fax :?:
    eudajmonion
    Level 17  
    SławekSS wrote:
    chciało Ci sie to az tak rozbierac :?:

A jaki przebieg ma ten fax :?:

owszem chciało. nie jest tego dużo, raptem 4 śruby od spodu-5min.

przebieg wg licznika to ok. 1050 (może ciut więcej bo nie patrzyłem na niego kilka dni a też próbuje drukować). jak pisałem wyżej data produkcji to marzec 2005 a kiedy potem został zakupiony to ciężko powiedzieć. toner jest nowy.