Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak działają cegi dietza???

Yoni83 30 Jan 2007 22:33 21423 5
Testo
 • #1
  Yoni83
  Level 12  
  Problem jak w temacie ......ale jeszcze nie zgłębiony tak do końca. Padło takie pytanie kiedyś na laborce i co to dużo mówić poległem....,dlatego zwracam sie do forumowiczów o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
  pozdrówki ;)
 • Testo
 • #2
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  w cęgach Dietza wykorzystane jest Prawo Przepływ André Marie Ampère'a, zobacz, np. tam:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Amp%C3%A8re'a

  Pozdrawiam

  P.S. Podana linka do Wikipedii jest prawidłowa, jednak ja nie widzę jej jako aktywnej... to chyba wina elektrodowego serwera.
 • Testo
 • #3
  Aleksander_01
  Level 42  
  Witam.
  Prąd płynący przez przewód wytwarza pole magnetyczne.
  Wartość tego pola zależy od wartości prądu.
  Zmienne pole mag. wytwarza (indukuje) prąd w przewodzie.
  Wystarczy tylko zmierzyć ten prąd (wyindukowany), i po problemie.

  Do pomiaru prądu stałego potrzeba jeszcze zastosować czujnik Halla.
  Z tego właśnie powodu mierniki cęowe mierzące prąd DC są dużo droższe od mierzących tylko AC.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Klasyczne kleszcze Ditza (spotyka się też pisownię: Dietza) to jest rodzaj amperomierza prądu zmiennego z przekładnikiem prądowym, którego obwód magnetyczny może być otwierany dla wprowadzenia do okna przewodu, w którym mierzy się prąd.
  Jako przekładnik prądowy działa: przewód z prądem mierzonym (jako uzwojenie pierwotne przekładnika), otwierany obwód magnetyczny (magnetowód), zbudowany z blach z materiału magnetycznie miękkiego, oraz uzwojenie wtórne - cewka o dużej liczbie zwojów, umieszczona na nieotwieranej części magnetowodu.
  Zasada pracy przyrządu jest taka: prąd mierzony, płynący w pojedynczym przewodzie powoduje, że przewód jest otoczony wyindukowanym polem magnetycznym. To pole jest "łapane" przez magnetowód, na którym jest umieszczona cewka - jest to uzwojenie wtórne przekładnika. Prąd wyindukowany w cewce jest doprowadzony do amperomierza, który jest wyskalowany w/g pradu w uzwojeniu pierwotnym (czyli w przewodzie przechodzącym przez okno). Podczas pomiaru magnetowód musi być zamkniety.
  W ten sposób można zmierzyć prąd w przewodzie bez rozcinania go i bez naruszania izolacji.
  W kablach 2-żyłowych do pomiaru trzeba wyodrębnić 1 żyłę, gdyż pola magnetyczne obydwu żył się kompensuja i przyrząd nie wskaże nic (albo różnicę prądów w żyłach).
  Istnieją podobne konstrukcje dla pomiaru prądów stałych, ale ponieważ prądu stałego nie można transformować, więc pole magnetyczne (stałe) wytworzone przez przepływ prądu jest mierzone w inny sposób.
 • #5
  Quarz
  Level 43  
  Aleksander_01 wrote:

  [ .. ]
  Do pomiaru prądu stałego potrzeba jeszcze zastosować czujnik Halla.
  Z tego właśnie powodu mierniki cęowe mierzące prąd DC są dużo droższe od mierzących tylko AC.

  Prawda, ale w dzisiejszych rozwiązaniach Firmy LEM nie do tego celu służy czujnik Halla, zobacz tam:
  http://www.lem.com/hq/en/content/view/166/146/ tu ten czujnik wykorzystywany jako dedektor zerowej wartości strumienia magnetycznego w magnetowodzie.
  Dlatego też dziesiejsze amperomierze cęgowe (już nie nazywane cęgami Dietza, a o czym niżej) mierzą poprawnie True RMS (prawdziwą wartość skuteczną) już od prądu stałego.

  Oryginalne cęgi Dietza za lat '30 ub. wieku Firmy Deprez - d'Arsonval (miałem przyjemność takim czymś swego czasu wykonywać pomiary) to był przekładnik prądowy z rozwieranym magnetowodem i pomiar był możliwy tylko dla prądu przemiennego.

  Pozdrawiam
 • #6
  Yoni83
  Level 12  
  No i cóż....dzieki Jerzemu problem zostal rozstrzygnięty ;) , jego odpowiedź usatysfakcjonowała mnie. Punkty już poleciały. Wielkie dzieki za pomoc wszystkim, którzy sie zainteresowali ;).
  Temat chyba można uznać za zamknięty. (chyba ,że ktoś dorzuci jakieś schematyczne rysunki - dla pełni informacji zawartej w tekscie ;) )
  Pozdrówki.