Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak działają cegi dietza???

Yoni83 30 Jan 2007 22:33 21423 5
Testo
  • #1
    Yoni83
    Level 12  
    Problem jak w temacie ......ale jeszcze nie zgłębiony tak do końca. Padło takie pytanie kiedyś na laborce i co to dużo mówić poległem....,dlatego zwracam sie do forumowiczów o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
    pozdrówki ;)
  • Testo
  • #2
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    w cęgach Dietza wykorzystane jest Prawo Przepływ André Marie Ampère'a, zobacz, np. tam:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Amp%C3%A8re'a

    Pozdrawiam

    P.S. Podana linka do Wikipedii jest prawidłowa, jednak ja nie widzę jej jako aktywnej... to chyba wina elektrodowego serwera.
  • Testo
  • #3
    Aleksander_01
    Level 42  
    Witam.
    Prąd płynący przez przewód wytwarza pole magnetyczne.
    Wartość tego pola zależy od wartości prądu.
    Zmienne pole mag. wytwarza (indukuje) prąd w przewodzie.
    Wystarczy tylko zmierzyć ten prąd (wyindukowany), i po problemie.

    Do pomiaru prądu stałego potrzeba jeszcze zastosować czujnik Halla.
    Z tego właśnie powodu mierniki cęowe mierzące prąd DC są dużo droższe od mierzących tylko AC.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #4
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Klasyczne kleszcze Ditza (spotyka się też pisownię: Dietza) to jest rodzaj amperomierza prądu zmiennego z przekładnikiem prądowym, którego obwód magnetyczny może być otwierany dla wprowadzenia do okna przewodu, w którym mierzy się prąd.
    Jako przekładnik prądowy działa: przewód z prądem mierzonym (jako uzwojenie pierwotne przekładnika), otwierany obwód magnetyczny (magnetowód), zbudowany z blach z materiału magnetycznie miękkiego, oraz uzwojenie wtórne - cewka o dużej liczbie zwojów, umieszczona na nieotwieranej części magnetowodu.
    Zasada pracy przyrządu jest taka: prąd mierzony, płynący w pojedynczym przewodzie powoduje, że przewód jest otoczony wyindukowanym polem magnetycznym. To pole jest "łapane" przez magnetowód, na którym jest umieszczona cewka - jest to uzwojenie wtórne przekładnika. Prąd wyindukowany w cewce jest doprowadzony do amperomierza, który jest wyskalowany w/g pradu w uzwojeniu pierwotnym (czyli w przewodzie przechodzącym przez okno). Podczas pomiaru magnetowód musi być zamkniety.
    W ten sposób można zmierzyć prąd w przewodzie bez rozcinania go i bez naruszania izolacji.
    W kablach 2-żyłowych do pomiaru trzeba wyodrębnić 1 żyłę, gdyż pola magnetyczne obydwu żył się kompensuja i przyrząd nie wskaże nic (albo różnicę prądów w żyłach).
    Istnieją podobne konstrukcje dla pomiaru prądów stałych, ale ponieważ prądu stałego nie można transformować, więc pole magnetyczne (stałe) wytworzone przez przepływ prądu jest mierzone w inny sposób.
  • #5
    Quarz
    Level 43  
    Aleksander_01 wrote:

    [ .. ]
    Do pomiaru prądu stałego potrzeba jeszcze zastosować czujnik Halla.
    Z tego właśnie powodu mierniki cęowe mierzące prąd DC są dużo droższe od mierzących tylko AC.

    Prawda, ale w dzisiejszych rozwiązaniach Firmy LEM nie do tego celu służy czujnik Halla, zobacz tam:
    http://www.lem.com/hq/en/content/view/166/146/ tu ten czujnik wykorzystywany jako dedektor zerowej wartości strumienia magnetycznego w magnetowodzie.
    Dlatego też dziesiejsze amperomierze cęgowe (już nie nazywane cęgami Dietza, a o czym niżej) mierzą poprawnie True RMS (prawdziwą wartość skuteczną) już od prądu stałego.

    Oryginalne cęgi Dietza za lat '30 ub. wieku Firmy Deprez - d'Arsonval (miałem przyjemność takim czymś swego czasu wykonywać pomiary) to był przekładnik prądowy z rozwieranym magnetowodem i pomiar był możliwy tylko dla prądu przemiennego.

    Pozdrawiam
  • #6
    Yoni83
    Level 12  
    No i cóż....dzieki Jerzemu problem zostal rozstrzygnięty ;) , jego odpowiedź usatysfakcjonowała mnie. Punkty już poleciały. Wielkie dzieki za pomoc wszystkim, którzy sie zainteresowali ;).
    Temat chyba można uznać za zamknięty. (chyba ,że ktoś dorzuci jakieś schematyczne rysunki - dla pełni informacji zawartej w tekscie ;) )
    Pozdrówki.