Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieciówka D-Link DE-530+ i wbudowany EEPROM

krzysiobal 31 Jan 2007 14:11 939 3
    krzysiobal
    Level 11  
    Witam,
    Jestem posiadaczem karty sieciowej D-Link DE-530+
    (wygląda tak: Sieciówka D-Link DE-530+ i wbudowany EEPROM)
    lecz intryguję mnię ta wbudowana podstawka na eepromy (górny, lewy róg na zdjęciu). W instrukcji karty wyczytałem, że można tam wpiąć eeprom z nagranym oprogramowaniem i wówczas karte można włożyć do serwera, i serwer już nie potrzebuję dysku twardego.

Jednak moje pytanie jest takie - czy można to wykorzystać do odczytywania eepromów (np. takich z kardridży do pegazusa)? (Planuję zbudować odczytywacz takich układów minimalnym nakładem finansowym. Zastanawiałem się nad wykorzystywaniem gniazda biosu na płycie głównej - wówczas miałbym też i programator, czy gniazda biosu w karcie graficznej, jednak zabawa z kartą sieciową jest bardziej bezpieczna).

I jeśli można to wykorzystać, to w jaki sposób odczytać zawartość włożonego układu? Jakiś specjalny program? Czy może korzystając z terminala w windowsach?
    Redgy
    Level 33  
    Karty z wbudowanym eepromem synchronizują się z biosem gdzie uaktywnia ci się możliwość (konfiguracja klawiszy F1-8 + crtl w zależności od karty) odczytania parametrów sieciowych zapisanych w EEPromie. Dzięki czemu mając jakiś serwer jako workstation można bardzo szybko postawić sieć. W EEPRomie zapisuje się najczęściej konfiguracje Ip'ków i DNS'ów i blokowana jest odrazu możliwość ich zmiany z systemu operacyjnego. Eliminuje się w ten sposób wszelkie problemy z namierzeniem konkretnego komputera. Karta jest sprzężona z biosem w celu odczytu. W drugą stronę to nie działa ale ... można by było się pokwapić i to jakoś obejść :idea:
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Redgy wrote:
    Dzięki czemu mając jakiś serwer jako workstation można bardzo szybko postawić sieć. W EEPRomie zapisuje się najczęściej konfiguracje Ip'ków i DNS'ów i blokowana jest odrazu możliwość ich zmiany z systemu operacyjnego.

Ciekawe gdzie kolega się dowiedział takich bredni ...

BootROM służy do uruchomienia komputere przez sieć, bez dysku, czy stacji dyskietek.
    Ładuje kawałek softu do obsługi sieci (PXE), ten ściąga odpowiedni obrazek z serwera i stacja startuje.
    Redgy
    Level 33  
    Quote:
    BootROM służy do uruchomienia komputere przez sieć, bez dysku, czy stacji dyskietek.
    Ładuje kawałek softu do obsługi sieci (PXE), ten ściąga odpowiedni obrazek z serwera i stacja startuje.

To też ale nie tylko, zobacz sobie profesjonalne fińskie sieci jak są zbudowane. To że w Polsce się tego nie stosuje nie znaczy że nie istnieje