Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Pomocy] Zastosowanie mikroprocesorów w automatyce

TheViP 31 Jan 2007 20:12 2143 1
    TheViP
    Level 11  
    Witam.
    Potrzebuje jakiś informacji na temat "Zastosowanie mikroprocesorów w automatyce". Mam napisac referat , a nie ma praktycznie z czego, bo googlujac trafiam na same sklepy z częsciami, albo na strony z wykładem na ten temat. Mógłby mi ktoś pomoć w tej kwestii ? bede bardzo wdzięczny :)
    Pozdraviam
    kleki
    Level 28  
    Kiedyś robiło się czasem sterowanie na mikrokontrolerach. Teraz mikrokontrolery zarządzają regulatorami, falownikami, czasem licznikami. Są w PLC, napędach, zadajnikach, nieraz w czujnikach, przetwornikach itp. Jesk kupa możliwości zastosowania.
    Oczywiście nie ma w przemyśle miejsca na amatorskie konstrukcje PLC, na przykład z powodu braku przystępnego środowiska programistycznego, konieczności stosowania dodatkowych układów pomocniczych (choćby ze względu standardowe sygnały analogowe 0...20mA, 4...20mA, 0...10V, Pt100, termopara, RS485). Sterownik dla przemysłu musi mieć watchdog, brounout, odpowiednie dopuszczenia, musi mieć możliwość podglądu "online" zmiennych, stanu wejść, możliwość "force-owania" wyjść...

Firmy produkujące podzespoły dla przemysłu korzystają z mikrokontrolerów. Przykłady :
    RE14 - regulator prod. Mera Lumel - na pokładzie mikrokontroler serii SAB
    VLTxxxx - falownik Danfoss - ma zdaje się MC68xxxx Motoroli

i kupa innych, ale nie mam nic "rozdłubanego" pod ręką. :-)

W PLC również jest "kawałek" systemu mikroprocesorowego. Prostsze sterowniki nazywane "przekaźnikami programowalnymi" mają jeden mikrokontroler, czasem SRAM, układy IO, watchdog, optoizolacja. W bardziej rozbudowanych systemach znajdzie się znacznie więcej.
    Dla ciekawostki podpowiem, że np. moduły dla Simatic S7-300 optoizolację sygnałów analogowych mają rozwiązaną w ten sposób, że z I/O analogowym połączony jest przetwornik AD i układy towarzyszące, a izolacja jest po stronie cyfrowej. AD i okolice są po stronie obiektu, a nie po stronie PLC.

pzdr