Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redukcja napięcia z 9V na 5V 1A

01 Lut 2007 08:55 1760 6
 • Poziom 22  
  Witam

  Jak napisałem w temacie, chodzi mi o to, żeby w prosty sposób z 9V baterii uzyskać na wyjściu 5V 1A.I ile ta bateria by wytrzymała, przy 1W diodzie.
  Nie wiem czy jest to możliwe. Jeżeli tak, to bardzo proszę o schemat
  i wzory za pomocą jakich to obliczyć.


  Proszę od odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  najprościej było by zastosowąć układzik scalony LM7805 i na wyjściu tego masz +5V. Jednak w tym przypadku nie iwem czy spełni on swoja role gdzyż w nim jest sporo strat na co w przypadku zasilania bateryjnego nie bardzo sobie można pozwolić. Chyba najlepiej byłoby zastosowac stabilizator impulsowy jednak to juz trpoche bardziej skomplikowana historia. Co do tego ile wytrzyma bateria to nie mam pojęcia ale nie wydaje mi sie ze jest to czas rzedu kilku minut.
  pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Maciek4141:
  coś nie tak, potrzebujesz 1W a chcesz 1A 5V. 5V i 1A to 5W a nie 1W
  Wiec moze napisz coś wiecej na temat diody.

  Oczywiście polecam tylko przetwornice. Jest tutaj na forum w tym dziale przykład z ograniczeniem prądu leda. Bodajże na lm2576.

  Podziałać to nie długo podziała, przy dobrej przetwornicy jakieś 30-50 min, w zależności jaką masz te diode i jaką masz te bateryjke. Bez przetwornicy to zaledwie ok 5 minut
 • Poziom 19  
  Witam,
  ktoś tu chyba coś pomylił - z baterii 9V chce wyciągnąć 1A?

  Pozdrawiam
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych
 • Poziom 42  
  1. Z bateryjki 6F22 nie wyciśniesz 1A.

  2. Dioda LED 1W ma zazwyczaj prąd przewodzenia 350 mA przy napięciu rzędu 3.4V. Schemat przetwornicy do zasilania diod LED znajdziesz w spisie treści działu. Dla diody 1W montujesz tylko jeden rezystor 1 om zamiast dwóch równolegle - to jedyna zmiana na schemacie.

  3. Pojemność typowej baterii 6F22 jest rzędu 200 mAh. Przetwornica zasilana z napięcia 9V będzie pobierała prąd ok. 200 mA (po uwzględnieniu sprawności). Gdyby bateria była idealna - starczyłoby na godzinę pracy, w rzeczywistości należy się liczyć z krótszym czasem.
  Ta sama przetwornica zasilana z 4 akumulatorków NiMH o pojemności 2000 mAh zapewni świecenie diody z pełną mocą przez co najmniej 6 godzin.