Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrokontroler do sterowania oświetleniem

01 Feb 2007 11:34 1577 12
 • Level 12  
  Witam. Potrzebowałbym jakiegoś mikrokontrolera, który sterował by oświetleniem (min. 25 wyjść) Sterowanie miałoby polegać na włanczaniu po kolei oświetlenia, ale z możliwością wyboru odstępu czasu pomiędzy kolejnymi włączeniami. No i najlepiej jakby wszystko odbywało się bez pomocy PCta. Z góry dzięki za pomoc i jakiekolwiek sugestie.
 • Level 33  
  Albo weźmiesz AVR'a + kilka sztuk PCF8574-75(port I/O na I2C) albo '51 + kilka zatrzasków (74HCT138 i 74HCT573). Co do programu to na obydwu platformach jest to do zrobienia bez problemu. Zakup "wielkiego" tzn. "z większą ilością portów" uP w Twoim przypadku jest nie ekonomiczne.
 • Level 31  
  Witam

  Właściwie jakikolwiek uC. Fakt, że potrzebujesz 25 wyjść nie ma znaczenia. Możesz sobie wyjścia zrobić w oparciu o rejestry szeregowe. jeden rejestr np. 74595 to koszt około 2 zł. 4 rejestry masz za 8 zł i zyskujesz 32 wyjścia.
  Na tym forum najpopulrniejsze są uC firmy ATMEL co nie znaczy, że nie można użyć innego. Wydaje mi się, że przy konstruowaniu układu będziesz miał większą szansę, że ktoś Ci pomoże.

  --
  pozdrawiam
 • Level 29  
  A nie prościej układy sterowania linijką LED połączone w kaskadę?
  Do wystarowania można podłączyć układ potencjometryczny z kondensatorem. Potencjometryczna regulacja stałej czasowej ładowania kondensatora spełniłaby warunek regulacji czasu kolejnych włączeń.
 • Level 33  
  Quote:
  A nie prościej układy sterowania linijką LED połączone w kaskadę?

  Niestety w dzisiejszych czasach najprościej będzie na uP. Są teraz tanie, łatwo dostępne i przy niewielkim nakładzie pracy i nauki można z nich "stworzyć" całkiem ciekawe i mocno zintegrowane układy czy projekty.
 • Level 11  
  Witam, ja proponuje: AT89S8253 - (32 porty), sterowanie prędkością można zrealizować na przetworniku A/D 8bit( wykorzysta się tylko 7bitów) i potencjometrze, lub są takie specjalne przełączniki obrotowe 1z12 + dekoder; w katalogu elfa (elfa.se) można znaleźć: Przełączniki obrotowe z kodem heksadecymalnym.
 • Level 33  
  Do sterowania wystarczą dwa przyciski, jeden w górę, drugi w dół. Będzie wtedy najtaniej :)
 • Level 12  
  ale zależy mi, aby każdy miał osobną regulację czasu np. pierwszy zapala się po 2sek drugi, po 5sek od momentu włączenia pierwszego, a trzeci po 0,5sek od momentu włączenia drugiego. do tego to chyba najlepsze były by potencjometry właśnie, lub przyciski z jakimś lcd?
 • Level 33  
  To nie jest żaden problem, w programie możesz robić "cuda" z tymi światłami łącznie z regulacją PWM (jasności świecenia) :). A do sterowania..... jak napisałem wyżej, wystarczą dwa przyciski i jakiś LED lub LCD dla użytkownika żeby wiedział który parametr jest aktualnie zmieniany. AT89S8253 poradzi sobie z tym bez problemu.
 • Level 12  
  markosik20, a znalazł byś troche czasu, aby przedstawić swoją myśl na jakimś schemacie ideowym? :-)
 • Level 33  
  Tak to bym rozwiązał na AT89S8253 albo innym '51 :).
  Po dołączeniu jeszcze czterech zatrzasków mamy 8x8 wyjść :)
  Zatrzask kosztuje jakieś 0,8pln/szt.
 • Level 12  
  a jakie lcd byś radził do tego podłączyć? 2 linie starczą?

  edit: kiedy cię można zastać na gg? bo dobijam sie od kilku dni i nic :-)