Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar, budzik, termometr, wszystko w jednym.

Dar.El 04 Lut 2007 01:32 20964 60
  • #31 04 Lut 2007 01:32
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • Metal Work Pneumatic
  • #32 04 Lut 2007 17:17
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Trochę zrobiłem roszady z wykorzystaniem wyjść uP. Dla łatwiejszego programowania cały port G przeznaczyłem na dane do LCD, nie ma adresowania bitowego. Mam cały czas problem z podłączeniem ISD1420, szkoda mi przeznaczać dla niego niektórych wyjść i chyba będę musiał dorzucić 74HC4094 do obsługi dźwięku budzika.

• #33 04 Lut 2007 18:09
    mirekk36
    Poziom 42  

arcu -> dzięki za linka, no fakt spotkałem się już z takimi wyświetlaczami LCD i masz rację - to nie wygląda przynajmniej też dla mnie zbyt dobrze. Ale interesują mnie też jeszcze wyświetlacze LED RGB - takie siedimiosegmentowe ;) ... czy ktoś coś takiego może widział?

• #34 05 Lut 2007 16:07
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    I tak kupię ten wyświetlacz, przekonam się po fakcie :D . Mam pytanko, jak często spotyka się wyświetlacze LCD z ujemnym napięciem kontrastu. Robić małą przetworniczkę na ICL7660, a może zrobić główną przetwornicę na 12V i -5V, ale wtedy potrzeba zasilacz niestabilizowany zewnętrzny na co najmniej 15V.

• #35 05 Lut 2007 16:40
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 05 Lut 2007 17:25
    mirekk36
    Poziom 42  

Dar.El -> ja bym nawet nie myślał o jakichś starych wyświetlaczach z ujemnymi napieciami i przerwornicami - spokojnie wszystko teraz jeśli chodzi o LCD jest chyba na normalne ludzkie napięcie ;)

arcu -> hmm tak zapytałem własnie o te RGB siedmiosegmentowe bo ktoś mi w tym temacie mojego zegarka sugerował że byłyby fajne. Ale ja właśnie też się z nimi nie spotkałem więc wolałem dopytać . Natomiast widziałem ale tylko gdzieś w necie a nie w sklepcha u nas wyświetlacze matrycowe RGB ;) .... i to na jakąś niedaleką przyszłość mocno chodzi mi po głowie ;) - choć napewno to droga sprawa ;) też by była

• Metal Work Pneumatic
  • #37 05 Lut 2007 17:31
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Wyświetlacz LED RGB można zrobić na piechotę, ale nie wiem czy ten bajer wart jest ceny jaką trzeba wybulić. Jeszcze pomyśl jak potem to wszystko sterować :D .

• #38 06 Lut 2007 09:10
    spectrum7glr
    Poziom 13  

A moze zrobic wyświtlacz z diod led po 3 na segmet?

• #39 07 Lut 2007 18:13
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    W końcu narysowałem schemat, jest tego trochę, jeszcze nie ma zasilacza 5V, ale to już drobnostka. Mirekk36 czy uporałeś się już z problemem 1-wire na rs232?, bo na schemacie nie ma ATMega8 jak na razie, ale wyprowadziłem sygnały SCL i SDA na złącze rozszerzeń. Może coś jeszcze dodać a może ująć?

Zbieram chętnych do zrobienia sobie takiego zegarka, czym więcej zbierze się tym taniej wyjdzie. Każdemu kto będzie chciał płytkę, załatwię większość elementów po cenie hurtowej, ale wyświetlacze trzeba kupić w TME i też taniej wyjdzie przy większej ilości. Obecnie są tam dostępne tylko czerwone z cyfrą wysokości 45mm.

• #40 07 Lut 2007 18:43
    mirekk36
    Poziom 42  

Dar.El ->

Cytat:
    "1-wire na rs232?"
    - hmmm wydaje mi się, że o tej koncepcji nie rozmawialiśmy albo może wypiłem wtedy o jedno piwko za dużo i nie pamiętam ;) ... szczerze mówiąc to jeszcze nie miałem czasu zabrać się za 1-wire nawet tak normalnie. Ale przez RS232? ... to chyba by trzeba było do tego podejść tak jak na PC gdzie podłącza się DS'a pod RS232. Nie wiem ale jakoś ciężko mi będzie się zabrać za to wg nowej koncepcji... choć wygląda ciekawie ale nie mam jakoś motywacji aby zbyt długo bawić się z 1-wire, dlatego już ostatnio rozglądałem się za termometrami na I2C jak radził tu wcześniej jeden z kolegów.

Tak poza tym narazie nie mam więcej pytań ale jakoś tą komunikację 1-wire trzeba rozwiązać i to na jednym procku - bo rzeczywiście mając ATmega128 to już będzie chyba można dużo zrobić

• #42 07 Lut 2007 20:22
    mirekk36
    Poziom 42  

a sorry - rzuciłem wtedy na to okiem ale pobieżnie i nie zwróciłem uwagi, że mowa tam właśnie o 1-wire przez RS232. Bardzo ciekawie to opisane ;) .... ale ja przynajmniej musiałbym na to sporo czasu poświęcić żeby to zrobić. Jak wcześniej wspominałem za DS'a wziąłem się dlatego bo znalazłem gotowe procedurki w asm. Bo przy tak marginalnym jednak ich wykorzystywaniu nie mam jednak jakoś chęci poświęcać dużo czasu aby napisać do tego soft. Zresztą w tym PDF'ie wspominają coś nawet pod koniec chyba o jakichś przykładowych procedurkach ale w C... więc to też nie dla mnie

.... z tym, że jak mówię napewno to jeszcze sobie dokładnie postudiuję bo ciekawie to wygląda muszę przyznać

• #43 07 Lut 2007 20:40
    Dar.El
    Poziom 40  

Program ja napiszę posiłkując się na twoich doświadczeniach. Będę potrzebował parę wyjaśnień jak np. odczytuje się DSy na jednej linii.

• #44 07 Lut 2007 21:59
    mirekk36
    Poziom 42  

ok spokojnie mogę ci podrzucić te procedury na których teraz to robię. Niestety jest tam troszkę skopany odczyt temp ujemnej ale to łatwo będzie poprawić. A jest to skopane bo poprawiałem te procedury, które były przygotowane dla wersji DS18S20 a nie DS18B20. Jeśli będziesz je chciał to daj znać

• #45 07 Lut 2007 22:27
    megao
    Poziom 23  

mirekk36 napisał:
    ... bo wolę 100razy bardziej czytać po I2C niż po 1-wire
    Dlaczego? 1-Wire nie jest zbytnio skomplikowany jeśli podłączony jest tylko jeden czujnik. Przy większej liczbie czujników dochodzą dodatkowe procedury. W asemblerze jest to do zrobienia i zajmuje grosze, pierwszego 1-Wire'a uruchamiałem na AT90S2313, warto powalczyć bo to całkiem dobrze przemyślana sprawa.

• #46 07 Lut 2007 23:33
    mirekk36
    Poziom 42  

megao -> no tak zgadzam się z tobą że 1-wire nie jest aż tak skomplikowany i że to naprawdę dobry i przemyślany protokół ale jakoś nie chce mi się nigdy zasiąść do napisania dokładnie własnej obsługi 1-wire bo jak pisałem tak naprawdę bardzo rzadko jest mi potrzebny w porównaniu ze wszystkim innym co robię. Dlatego w takich sytuacjach nie chce mi się na to tracić czasu i wolę poszukać jakichś gotowców czasem ;) ... wiem to lenistwo i dlatego tak mi się czka gdy jednak muszę coś zrobić na DSach

• #47 07 Lut 2007 23:51
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    :arrow: megao
    Obsługa termometrów na 1-wire ma być w tle innych czynności jakie mikroprocesor musi robić. Większość gotowych przykładów są same dla siebie i na ogół nie nadają się do systemów "wielozadaniowych" i trzeba samemu napisać sterowniki które nie kłócą się z resztą systemu. To wcale nie jest takie proste.

• #48 08 Lut 2007 09:23
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,
    A może zastosujesz DS1629 (RTC + czujnik temperatury) na I2C. W zegarze który kończę oprócz niego zastosowałem jeszcze PCF8574 i wystarczył ATtiny25 do czuwania nad wszystkim.

• #49 08 Lut 2007 10:05
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    DS1629 ma +-2°C błędu pomiarowego a DS18B20 tylko +-0,5°C. Jak sobie wyobrażasz taki czujnik za oknem, albo 30cm oddalony od zegarka? Robię zegarek po przeciwnej skrajności, to ma być "full wypas". Zresztą mam już parę DS18B20 i kupiłem też PCF8583 w DIP8 za 4,1zł w ilości 10szt. Dla siebie zrobię co najmniej 4szt. jeżeli są chętni to zgłaszać się bo nie będę robić wznowień PCB.

• #50 08 Lut 2007 10:20
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

±2°C to maksymalny błąd w całym zakresie temperatur, w "ludzkim" zakresie -15°C - +50°C błąd jest grubo poniżej ±0.5°C (wykres na 22 stronie). To tak gwoli wyjaśnienia ;)

• #51 08 Lut 2007 11:53
    Dar.El
    Poziom 40  

Producent podaje błąd pomiaru w zakresie od -10 do +85 dla obu scalaczków, z tego wynika że DS18B20 jest 4x dokładniejszy i ma 12 bitową rozdzielczość, o 3 bity więcej. Chyba nie ma w tej cenie dokładniejszego czujnika temperatury.

• #52 05 Paź 2007 19:41
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Po długiej przerwie wracam do tematu. Kończę właśnie schemat i mam problem z zasilaczem. Nie wiem jaki zastosować? Potrzebny jest stabilizowane 12V 1A max, lub niestabilizowany 15V a stabilizację robię w zegarku. Takie napięcie potrzebne jest z powodu dużych wyświetlaczy i ich napięciu przewodzenia powyżej 10V a stabilizowane aby nie nastąpiło falowanie jasności wyświetlaczy od zdudnienia częstotliwości przemiatania z tętnieniem 12V.
    Zrezygnowałem z budzika na ISD... ponieważ komórki mają tą możliwość, więc nie będę dublował i zarazem zaoszczędzę trochę wyprowadzeń uP do innych celów. Zmieniony schemat podrzucę gdy rozwiążę problem z zasilaniem a potem natychmiast biorę się do projektowania płytki.
    Tanio można kupić duże wyświetlacze w Maritexie, ale niestety, tylko czerwone.

• #53 28 Paź 2007 23:07
    Rdr1
    Poziom 11  

Witam!

Szukam właśnie takiego zegara. Juz myślałem, że się spóźniłem. Chętnie sie dopiszę.

pozdrawiam Ryszard

• #54 29 Paź 2007 22:16
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Jutro jadę odebrać płytki i biorę się natychmiast do lutowania. Nie umieściłem więcej informacji, ponieważ jest nikłe zainteresowanie. Niestety, zamówiłem tylko 5 szt. przez co cena za jedną to 50zł i mogę tylko odstąpić 2 szt. ale jak znajdzie się więcej chętnych to dorobić zawsze można.

Zamieszczam aktualne schematy, jak ktoś będzie miał pytania to coś napiszę jak to wszystko działa.

Załączniki:
  • #57 26 Gru 2007 19:37
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Temat ten znalazł się w ogłoszeniu " Najciekawsze tematy w dziale Układy elektroniczne DIY", co mnie mile zaskoczyło i zarazem zdziwiło. Myślałem że zrobiłem zbyt skomplikowany układ a tu taka niespodzianka. Jednocześnie robię wiele projektów i ile czasu poświęcam na konkretny projekt zależy od moich chęci a one zależą też od Waszego zainteresowania. Teraz ochota na kontynuację tego projektu dość mocno wzrosła :D . Jeśli w przyszłości będzie więcej chętnych zrobić taki zegar, to mogę zamówić płytki, bo amatorsko bez metalizacji otworów i soldermaski raczej nie wyjdzie.

:arrow: arcu
    Na takich wyświetlaczach robi się tablice świetlne na które patrzy się z daleka. Z bliska (1-2m) nie wygląda to ładnie. Zrobić tablicę nie jest trudno lecz drogo :cry: .

• #58 29 Gru 2007 12:27
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #59 29 Gru 2007 16:03
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Tranzystorów jest tylko o 8 sztuk za dużo, ale dzięki takiemu układowi, można zastosować wyświetlacze o wspólnej katodzie lub anodzie. Wybór następuje w trakcie montażu, trzeba zmienić PNP na NPN a NPN na PNP dla wyświetlaczy ze wspólną anodą. USB będzie do tego co się wymyśli, zastosowań jest dużo a jedno z nich to upgrade programu.
    Koncepcja budowy tablicy diodowej w załączniku.

• #60 02 Mar 2008 12:11
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów