Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maxtor 6e040l0 Geometria dysku?

01 Lut 2007 15:36 1277 4
  • Poziom 20  
    Witam po raz kolejnymam problem z dyskiem, a dokladnie Mialem 3 partycje FAT32, FAT32 i NTFS, partcje fat znikly ntfs pozostala nienaruszona wszystkie pliki itp. natomiast partycje fat znikly tzn pojemnosc 0MB, w czasie uruchamiania wyskakuje Partition Magic wskazuje mi okienko odnosnie "geometry drive....cos tam" a status dysku jest BAD próba formatowania w PM konczy się błędem, natomiast w narzędziach administratora w win xp idzie sformatowac i sformatowalem pojawily sie "normalne" rozmiary dysku, jednak status w PM BAD, HD Tune nie wykrywa smarta ani sensora temperatury, Powermax pomyslnie przeszedł testy wszystko PASSED.
    Na danych mi niezalerzy wszystko co potrzebne juz zgralem wczesniej.
    Mam kilka pytan odnosnie Geometrii dysku
    1. Jak ją ustawić ręcznie?
    2. Jezeli wykonam Format NIskiego Poziomu czy dysk sam ustawi cylindry sektory itp, jesli nie to czy ktoś moze mi podać dane odnosnie ilosci cylindrów, sektorów itp.

Proszę o szybką odpowiedz
    Zapomnialem jeszcze
    Czy za pomocą TESTDISKA moge ustawic geometrie bo widzialem ze jest tam taka opcja, dlatego zalerzalo by mi na informacji odnosnie cylindrow,sektorow glowic
  • Poziom 21  
    TAK, dysk podczas formatowania dowolnego poziomu sam wykonana podstawienie odpowiednich parametrów ponieważ twój dysk działa w trybie logicznym LBA, zamienia sektory, cylindry, głowice ( tryb PCSH ) na zapis w LBA.

:cry:
  • Poziom 20  
    Czyli jesli w powermaxie dam formatowanie niskiego poziomu (szybkie) to dysk powinien sam ustawić c h s ?
    Pamiętam jak kiedys trzeba bylo to wklepywac ręcznie....Czyli moge bez obawy wykonac niski format?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    tak,
    low level format, zerowanie dysku niczym nie grozi oprócz całkowitej utraty danych z tego dysku.
    wykonanie tego procesu programem firmowym skutkuje także przeniesieniem błędnych sektorów do iinej tablicy.
  • Poziom 20  
    OK wykonalem niskopoziomowy format - szybki, i wszystko wrócilo do normy, oczywiscie dysk jest częściowo czysty tzn. skasowany jest początek 300mb i koniec 100mb tak poinformowal mnie powermax... na upartego sprawdzilem dysk programem do odzyskiwania danych i wszystko jest jedynie pliki mp3 i avi lub mpg są "zmiksowane".
    Dzięki za zainteresowanie tematem
    Zamykam