Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik zmierzchowy / optotriak zamiast przekaźnika

skrypas 02 Lut 2007 14:10 2907 10
  • #1 02 Lut 2007 14:10
    skrypas
    Poziom 9  

Witam mam mały problem potrzebuje zamienic przekaźnik w czujniku zmierzchowym na optotriak. Zakupilem MOC3041 jednak nie wiem jak wlaczyc go do obwodu zamiast przekaznika.

Schemat ukladu:

MOC3041

Wiem ze na wejsciu do optotriaka ma byc rezystor, jednak nie wiem jak wlaczyc go do ukladu.

Przy obecnej konfiguracji uklad dziala poprawinie, tj. po podaniu 9V na wejsciu na wyjsciu w zaleznosci od tego czy jest swialo czy nie na wyjsciu jest 5V lub 0 ; 5V jesli nie oswietlamy fotodiody, 0 jesli oswietlamy.

Bardzo prosze o pomoc.

0 10
  • #2 02 Lut 2007 14:58
    Misholotti
    Poziom 15  

Po pierwsze optotriak (w szczególności ta seria którą wybrałeś) to "włącznik" a nie "przełącznik" (jak to jest w przypadku przekaźnika).
    Jeśli jednak Ci to nie przeszkadza (lub tak potrzeba) to podłączasz w ten sposób że piny 1 i 2 (z diodą między nimi wewnątrz scalaka) mają zastąpić cewkę przekaźnika tak by ta dioda była spolaryzowana przeciwnie do tej na schemacie (D2) - czyli np tak: pin 2 do nóżki kolektora tranzystora, do pinu 1 rezystor (ten co musisz dodać) i rezystor do nóżki diody D2.

0
  • #3 02 Lut 2007 15:03
    skrypas
    Poziom 9  

czyli w przypadku zamiany elementow (przekaźnika na optotriak) zasada dzialania calego ukladu nie zmieni sie tj:
    Wartość napięcia na wyjsciu bedzie dalej +5V lub 0V ??

Ok a co z pinami 4 i 6 ? To jest wyjscie ?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lut 2007 15:26
    Misholotti
    Poziom 15  

Jeśli dobrze się dopatrzyłem, że Twój układ jest zasilany 9V(AC) a te 4 didy po prawej to mostek prostowniczy dający ok 8V (DC) to "TAK" - działanie układu się nie zmieni, ale pod jednym warunkiem: na optotriak (piny 4 i 6) musisz podać napięcie zmienne (AC) i raczej znacznie wyższe niż 9V, z tego co pamiętam to jest to wersja na 50V... poczytaj dokładnie w opisie scalaka przy jakim napięciu się "otwiera".)

Piny 4 i 6 to wyjście N.O. optotriaka ( pin4 ___/ ____ pin 6)

P.S. powiedz jeszcze jak podłączony jest rezystor przy stykach przekaźnika (Rx - chyba): czy on jest włączony między 5V i 9V?

0
  • #5 02 Lut 2007 15:27
    skrypas
    Poziom 9  

Rezystor Rx zmiejsza napiecie wyjsciowe z 9V na 5V

0
  • #6 02 Lut 2007 15:47
    Misholotti
    Poziom 15  

A tak w ogóle to możesz zrobić tak:
    nie będziesz musiał dodawać rezystora (wystarczy ten co jest, ewentualnie zostaw tę diodę co była "na bazie" tranzystora żeby dopasować poziomy napięcia).
    Najlepiej użyj osobnego zasilania (+Uzas i 0V) dla obciążenia: po pierwsze dlatego by nie skakało zasilanie układu w trakcie włączania/wyłączania obciążenia, po drugie optotriak chyba jednak nie włączy obciążenia przy tak niskim napięciu jak 9V....

P.S. walnąłem się w oznaczeniach (dałem +Uzas i 0V - jak by to było napięcie stałe... oczywiście musi być przemienne!!!!! czyli ~Uzas i N)

0
  • #7 02 Lut 2007 15:53
    skrypas
    Poziom 9  

w takim ukladzie gdzie bedzie wyjscie dla naszego ukladu ?

0
  • Pomocny post
    #8 02 Lut 2007 20:44
    Misholotti
    Poziom 15  

ogólnie wyjściem układu z optotriakiem (analogicznie jak dla układu przekaźnikiem) jest wyjście optotriaka, czyli piny 4 i 6 które traktujesz jak "złącza" włącznika ( pin4 o___/ ____o pin 6) i wtedy optotriak (jak przekaźnik) przwodzi lub nie przewodzi (czyli coś włącza lub wyłącza - jak pstryczek w ścianie ;) )
    Ponieważ chesz mieć wyjście "napięciowe" musisz ten "stycznik" włączyć w obwód z zasilaniem (to właśnie te zaciski "+Uzas" i "N") a rezystor symbolizuje obciążenie (przynajmniej ja to tak założyłem) - jeśli ten rezystor jest tam fizycznie to to co ma być włączane musisz podłączyć (szeregowo) między ten rezystor a zaslanie ("N")

0
  • #9 02 Lut 2007 21:05
    skrypas
    Poziom 9  

ok juz wszytko rozumiem, jeszcze raz dziekuje za pomoc ! :)

0
  • #10 03 Lut 2007 10:45
    WojcikW
    Poziom 38  

Misholotti napisał:
    A tak w ogóle to możesz zrobić tak:
    nie będziesz musiał dodawać rezystora (wystarczy ten co jest, ewentualnie zostaw tę diodę co była "na bazie" tranzystora żeby dopasować poziomy napięcia).
    Najlepiej użyj osobnego zasilania (+Uzas i 0V) dla obciążenia: po pierwsze dlatego by nie skakało zasilanie układu w trakcie włączania/wyłączania obciążenia, po drugie optotriak chyba jednak nie włączy obciążenia przy tak niskim napięciu jak 9V....

P.S. walnąłem się w oznaczeniach (dałem +Uzas i 0V - jak by to było napięcie stałe... oczywiście musi być przemienne!!!!! czyli ~Uzas i N)
    Dioda Zenera powinna zostać! (szeregowo z diodą optotriaka podobnie jak na schemacie z przekaźnikiem).
    Do układu optotriaka należy dołączyć triak zgodnie ze schematem producenta!

0
  • #11 03 Lut 2007 14:00
    skrypas
    Poziom 9  

juz wszystko zrobilem i dziala jak nalezy
    dziekuje wszystkim za pomoc

dodatkowy triak byl zbedny ;)

0