Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny cath + magnat motion 144

darek180 02 Lut 2007 17:14 2231 2
  • #1 02 Lut 2007 17:14
    darek180
    Poziom 2  

Witam
    mam problem,
    Chodzi o kolumny cath sb 90 . Były one produkowane przez Tonsil na eksport.
    W tych kolumnach głośniki niskotonowe poodklejały sie ze starości. Niestety na głośnikach jest tylko oznaczenie TT 165-P2 , chciałbym je wymienić ale nie wiem na jakie.
    Drugi problem to głośniki wysokotonowe -czytając w jakimś poście- była podana strona na której można sprawdzić zakres w jakim się słyszy - postanowiłem wykonać próbę i przy wysokich częstotliwościach nic nie słyszałem więc zrobiłem głośniej po próbie zauważyłem że wysokotonowce nie grają pomyślałem,że spaliłem ale podłączając na krótko gra, natomiast w kolumnie gra jakby ciszej ( a może to moje odczucie?. Podłączone są one pod wzmacniacz unitra pw3017 o mocy 15w jako zestaw do komputera. Nie znam się bardzo na elektronice, ale czy mogło coś się stać z kondensatorem w zwrotnicy, albo z samym głośnikiem?. Odczucia moje są na obu kolumnach. Szum spowodowany pracą samego wzmacniacza słychać też na wysokotonowcu.
    Czy da się jeszcze coś z tym zrobić?
    napisałem do tonsilu jakie sa głośniki w tych kolumnach ale otrzymałem odpowiedź że są to stare kolumny i żeby przesłać do nich niestety ta odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje ponieważ może się okazać że nie można dobrać odpowiednich głośników i kasa w plecy

i druga część pytania posiadam kolumny magnat motion 144
    wiem, że to nie są dobre kolumny ale pomyślałem,że może jak zmienię kondensatory (elektrolity) w zwrotnicy i kolumny wygłuszę to, może lepiej zagrają.
    w tych kolumnach są 2 głośniki niskotonowe na górze i dole, skrzynka nie jest wygłuszona ani dzielona w środku, posiada z tyłu otwór bas refleks. jeżeli ktoś ma propozycję to bardzo proszę
    pozdrawiam

0 2
  • Katalog Megger
  • #2 03 Lut 2007 13:11
    ciuqu
    Poziom 33  

Witam

Co do głośników niskotonowych to polecam wymianę na jakieś tonsila o tych samych wymiarach i impedancji, rezystancje głośnika zmierzysz miernikiem, lub na obudowie powinna być podana impedancja i moc zestawu.Napisz coś więcej o kolumnach, dorzuć jakieś fotki.
    Sprawą oczywistą jest że głośnik wysokotonowy gra głośniej jeśli podłączysz go bez kondensatora. Nie wiem jak sprawdzałeś "zakres w jakim się słyszy" i jakimi częstotliwościami. Człowiek słyszy podobno 16-20000Hz. Jednak nie każdy, im starszy tym słyszy mniej oraz w jakich warunkach przebywały jego uszy (hałas, głośna muzyka itp.) to wszystko wpływa na częstotliwości słyszane przez człowieka. W głośnikach wysokotonowych mogłeś nie słyszeć nic z kilku powodów:
    1. Twoje uszy nie słyszały wysokich częstotliwości.
    2. Pasmo przenoszenia wzmacniacza było za małe.
    3. Pasmo przenoszenia głośników było za małe.

Częstotliwości powyżej 14kHz jest ciężko usłyszęć na średniej klasy sprzęcie.

Pozdrawiam

0
  • Katalog Megger
  • #3 11 Lut 2007 21:15
    RoXall
    Poziom 10  

Dlaczego uważasz, że te motiony 144 to nie są dobre kolumny?

Mam odmienne zdanie.

Bardzo dobre pasmo przenoszenia 19-35000 Hz
    Przegródki między głośnikami niskotonowymi nie ma bo pracują one w tandemie.
    Osobiście bardzo miło mi się ich słuchało.

Na zwrotnicach się nie znam więc nie doradzę. Osobiście nic bym w tym przypadku nie zmieniał.

Moim zdaniem jeśli chodzi o wygłuszanie optymalnie jest wygłuszać tylko i wyłącznie ściankę przeciwległą do usytuowania głośników w raz z tą na której one są umiejscowione. W głośnikach które robiłem dawało to moim zdaniem najlepsze efekty zwłaszcza w subwoffer`ach. Jeśli chodzi o Motiony 144 akurat ten model w tej klasie cenowej Magnata moim zdaniem jest naprawdę wart polecenia.

0