Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt PARIS wyjścia i wejścia + wzmacniacz Magnat 360

13 Wrz 2003 21:27 3189 12
  • Poziom 10  
    Witam
    Zachciało mi sie podłączyć Blaupunkta PARIS do wzmacniacza /chyba RTO Hamburg 2x100w/ no i głośniczki poshły z dymem :( po pierwszym odpaleniu. Było podłaczone na wejścia CINCH. Jak sie poooźniej okazało z PARIS'a jest wyjście na głośniki jakieś "napięciowe" [niema wyjścia typowo pod wzmacniacz]. No i po podłączeniu tego "wzmocniło się" napięcie i spaliło głośniczki. Po konsultacji ze sklepem car audio stwierdzili że "to takie radio" a ten wzmacniacz ma jeszcze wejście "napięciowe" /kostka z 6cioma kwadratowymi dziurkami/ i tam trzeba podłączyć radio . No i wszystko gra teraz.
    I tu pojawia sie problem bo mam teraz inny wzmacniacz /Magnat 360/ i on tam niema takiego wejścia napięciowego. Więc jak to podłaczyć do PARIS'a ????? :?: :?: :?:
    Czyżby tsheba było zmienić w końcu radio???? To mi nawet dobshe gra i pozatym złodzieje sie tak nienapalają na to. Mam tesh do tego zestawu Discmana z ESP i przejściowką /kasetą/ do radia i zasilaczem samochodowym i ładnie mi to gra.
    Pozatym niebardzo mam $$$ na inne /nowe lub nie/ radio.
  • Poziom 43  
    Oj, strashnie pishesh.Cieshko sieu too chytha. Ciekafe jak mua tak napishe too faineee bedzie sie to chytauo.

Mylisz pojęcia a słyszałeś gdzieś ze dzwonią ale nie wiesz gdzie. Na razie masz tylko nauczkę by najpierw zapytać po potem podłączać. Nie wiem o ktorym Parisie piszesz ale większość tych modeli miała i wejście AUX i wyjście liniowe w górnej kosce. Zajmijmy się najpierw wyjściem. Wyjścia głośnikowe są tak skonstruowane że trzeba uważać z podłączeniem głupot. Jest tam końcówka mocy typu Push-pull, tzn że do każdego wyjście glośnikowego są dwa wzmacniacze a głośnik jest podłączony pomiędzy nimi. Gdy jeden wypycha membranę głośnika to w tym czasie drugi pomaga mu podciągając ją, a dokładnie grają one w przeciwfazie a głośnik gra różnicą ich. W taki sposób uzyskuje się większą moc i lepsze brzmienie. W prostszych końcówkach mocy jest jeden wzmacniacz a głośnik jest podłączony pomiędzy wyjście tego wzamacniacza a masę. Parisy posiadają ten pierwszy typ. Teraz wejscie tego wzmacniacza. Otóż są wzmacniacze i tzw boostery. Wzmacniacz ma wejście liniowe i standardowym poziomie sygnału wejściwego 0,7V (od 0,1 do 2V czasem nieco więcej) a jeden z przewodów wejściowych to masa, drugi to wejście sygnału. Gdy podłączysz takie wejście do prostej końcówki to będzie tylko przesterowane czyli mała głośnośc radia a wzmacniacz już będzie charczal z przesterowania. Ale nic nie powinno się stać. Ale gdy podłączysz takie wejście do radia z końcówką typu push-pull to jeden ze wzmaczniaczy będzie zwarty do masy co najczęsciej uszkadza wzmacniacz w radiu. Do takiego podłączenia służą wzmacniacze z funkcją boostera. Booster dzieli sygnał wyjściowy z wyjśc głośnikowych radia i dopiero wzmacnia go jeszcze raz a do tego ma tak skonstruowane wejście że nie posiada na żadnym z przewodów wejściowych masy co nie uszkodzi wzmacniacza.
    Ja pisałem Parisy posiadają wyjście liniowe choć pewnosci nie mam . Tutaj lepiej będzie wiedział Leszek djlj24. Jeśli takie jest to napewno w górnej kostce, tej z 10 stykami. Jest tam też zwykle też wejście liniowe do podłaczenia innego żródła sygnału. Wejscie to trzeba uaktywnić podająć napięcie kilka woltów na odpowiedni styk tego złacza a wtedy powinno się uaktywnić i wybierane jest najczęściej przyciskiem SRC a na wyświetlaczu powinno się pokazać AUX. Do tego wejścia możesz podłaczyć discmana, odtwarzać MP3 itp.. W niektórych modelach takie wejście jest ale trzeba je inaczej uaktywnić. Polecam informacje ze strony Leszka www.studio24.prv.pl . Tam znajdziesz sporo informacji na ten temat.

A swoją drogą to podłacznie przez taki adapter który udaje kasetę powoduje sporą stratę jakości dźwięku. A 20W z Parisa RCR42 naprawdę nieźle gra ale warunek to dobrze dobrane głośniki.

SławeK
  • Poziom 10  
    ..........czy posiadasz jakąś rozpiske tych kostek z tyłu radyjka?????
    Bo ja mam wetkniętą tylko jedną z opisanymi kabelkami, drugiej brak całkowicie. To jest Balupunkt RCR 42. A chętnie bym sobie podłączył discmana bez tej przejściuwki /czyli odrazu pod AUX-LINE IN/.

A napisałeś mi odpowiedź takim fachowym językiem że połowy tego nierozumien :oops: :oops:

A pozatym to przed instalacją pytałem w car-audio. Zrobiłem tak jak powiedzieli i sie spaliło. Następnie znowy zapytałem i powiedziałem że sie spaliło to dopiero powiedzieli że to do wzmacniacza w "drugie" złącze "bo to takie radio" :evil: :?:
  • Poziom 43  
    Napisalem dość dokładnie ale trudno jest tłumaczyć laikowi. Poczytaj na stronie Leszka. Jemu udało się dość prosto ten temat pisać, znajdziesz tam też opisy złącz w dziele Kablomania. A moje wypociny przeczytaj kilka razy, pewnie uda Ci się zrozumieć. I tak nie zagłębiałem się w temacie. Niestety, elektroniki trzeba uczyc się latami a bo skonstruować dobryu sprzęt potrzebna jest nie tylko znajomoć praw elektroniki ale i sporo fizyki, chemii a także ortografii :) A przy konstruowaniu obudów potrzebna jest też znajomość plastyki, poza słuchem przydaje się też dobry smak i estetyka.

SławeK
  • Poziom 10  
    :oops: :oops: no to żeś mnie ładnie objechał :oops: :oops: :(

Lecz wbrew pozorom jestem w miare kumatu w podstawach elektroniki/elektryki/fizyki i innych tam ścisłych przedmiotów.

Biore sie za lekture i jak czegoś niebęde dalej wiedział to bede pisał prosto do ciebie.

Poprostu myślałem że ktoś mi napisze że kabel "A" do dziurki "B" a pokrętło "C" na 2/3 wartości................albo że sie nieda i zmień radio.

Dzięki za radę i za link do stronki. :D
  • Poziom 43  
    Cóż, nie przejmuj się za bardzo ale weż to trochę do serca. Jak sam dojdziesz to będziesz wiedział lepiej niż jak ktoś Ci powie.

Pozwoliłem sobie ukraść rysunek ze strony Leszka, mam nadzieję że nie będzie miał mi tego za złe. Złacze to nie mimo ze jest na to ztandard to czasem rózni się funkcjami i układem sygnalów, trzeba to ostrożnie sprawdzić na żywym organiźmie (radiu).

SławeK
  • Poziom 17  
    Maćko - Ciebie jeszcze chyba nikt nie objechał :) Sławek naprodukował się i najprostszym językiem opisał Ci o co chodzi .
    Ja złośliwie mogę Ci dodać ,że jeżeli nie rozumiesz tego co napisał - to może lepiej dla radia i wzmaka byłoby gdybyś udał się do warsztatu z prośba o podłączenie i montaż.
    No ,ale myslę iż trochę dla przekory napisałeś co wyżęj.
    Kabelek "A" do dziurki "B" itd to nie zawsze jednoznaczne .Kiedyś był klient i miał wyprowadzone przez kogoś kable z radia ,ktoś kazał mu podłączyć czerwony - +12V ,czarny - masa ... tylko ktoś kto wyprowadzał kable dał czerwony na masę ,a czarny na zasilanie .
    Tak czy owak - myśleć ,myśleć .. do tego trochę pomogą i no problem .
  • Poziom 43  
    I ostatnie kamyczki do tego ogródka. Trochę statystyki z moich obserwacji.

90% aut ma tak dziwnie podłączony sprzęt że jakimś cudem to gra.
    90% to nie gra a tylko trzeszczy ciesząc własciciela.
    90% aut ma tak podłączone radio że jakimś dziwnym cudem jeszcze nie zapalił się samochód od instalacji.
    90% usterek radii wynika z błędnegoi podlaczenia.
    90% iinstalacji do radia budzi we mnie przemożną chęć chwycenia za wiązkę przewodów i wyrwania jej z korzeniami, dla dobra radia.
    90% radii gra koszmarnie i nie wynika to z błędnego podłączenia, po prostu to badziewne radia.
    90% radii ma źle dobrane głośniki
    90% użytkowników chciało by by radio łupało a nie grało.
    99% użytkowników chcialo by mieć radia z CD, 101% z DVD z pozostale 99% z fontanną z piwem....

Można by tak pisać w nieskończoność. Ale taka jest prawda, może nieco humorystycznie.

SławeK
  • Poziom 10  
    Podłączam wszystko jak w opisach na stronie www.studio24.prv.pl i nici z tego.

Wyjścia liniowe podłączam zgodnie z opisem ze stronki oraz zgodnie z tym rysunkiem powyżej i niestety niedziała.

Wejście liniowe też próbuje uruchomić i niedziała. Odpalam tylko z line i ground - niedziała, oraz z line i ground i +12v na pin3 - niedziała
    Pozatym u mnie w Parisie RCR42 w menu niema nic o aktywowaniu AUX. :cry: :cry:
    POMOCY a najlepiej znawce Blaupunkta z Wrocławia :D

Byłem już w 3 firmach CARAUDIO i niezabardzo chcieli się za to zabrać, ale każdy twierdził ze te wyjścia i wejścia gdzieś tu są

Ewentualnie co sądzicie o takim adapterze (pierwszy z lewej) http://www.ares-elektro.com.pl/index.php?option=content&task=view&id=181&Itemid=214
  • Poziom 43  
    Wiele wzmacniaczy ma wejscia przystosowane do duzego sygnału z wyjść głośnikowych radia i separowane od masy żeby nie uszkodzić radia. Moim zdaniem to kulawe rozwiązanie.
    Nie mam przed nowem schematu Parisa RCR42 ale moge zerknąć do bliżniaczego Stockholma RCR42 i jestem niemal pewien że wyjścia liniowe ma ale z wejściami to juz nie mam pewności.
    Mam nadzieję że podając wszystko co się da nie uszkodziłeś jeszcze radia. W sumie naprawialne jest na szczęscie.
    A moje zdanie o tym adapterze ? Mieszane. Kulawe rozwiązanie. Czasem lepiej zmienić radio. Jeśli stać Cię na konia to i na lejce powinno starczyć !

Patrzyłem w międzyczasie na schemat Stockholma. Ten nie ma ani wejść ani wyjść ale nie jest problemem dorobić wyjścia liniowe, przynajmniej dla mnie i nie wiem jeszcze czy osiągnę odpowiedni poziom sygnalu na nich.

SławeK

PS. Możesz zadzwonić 0603 499 932 to podam Ci stacjonarny i pogadamy.
  • Poziom 10  
    Otóż wszystko dostałem w spadku, radio jakiś czas temu, wzmacniacz w następnej turze przybył do mnie.

No i teraz chciałem to połączyć żeby to grało wraz z jakimś głośnikiem niskotonowym raczej niższej klasy na który mam tylko pare groszy.
  • Poziom 43  
    To ze coś tam dostałeś w spadku nie oznacza że będzie bezproblemowo razem chodzić. My tutaj preferujemy poprawne elektrycznie rozwiązania a nie rzeżby na sztukę byle aby coś działało. Prawdę mówiąc nie podoba mi się pomysł połączenia tego razem. Czasem lepiej coś wymienić na inne , bardziej pasujące do siebie.
    Fachowość wielu warsztatów znamy. A to jednostkowa robota i trzeba trochę wysilić mózgownicę by zrobić to poprawnie a na to trzeba trochę czasu, popatrzeć na schematy, zastanowić się a teraz są takie czasy że trzeba zarabiać. A jak to mówią. czas to pieniądz, pieniądz to wódka więc pijmy wódkę bo czas ucieka.

Prawdę mówiąc cieszę się że dostałeś w spadku radio i wzmacniacz a nie koło od roweru, gaźnik i dwa lusterka bo teraz męczyłbyś kogoś innego jak z tego zrobić samochód !

SławeK
  • Poziom 10  
    No i wszystko na ten temat.
    Wyjścia liniowe zostaną wyprowadzone z radia lub ewentualnie nastąpi wymiana radia.

A narazie posłucham sobie discmana w aucie przez kasetke z kabelkiem :wink: