Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak jest prądu230V na cewce otwierającej elektrozawór...

02 Lut 2007 23:17 1372 8
 • Poziom 9  
  Podaję dane prasy TYP HPK 20/50 prod. RFNKomputer sterujący SIMENS – SIMATYC S5100U-CPU-103
  Przystawka 4 szt.DIGITAL IMPUT 8x24VDC, 6ES5-4218MA12
  Przystawka 3 szt.DIGITAL OUTPUNT 8x24V DC 0,5A 6ES5 441

  Sterowanie maszyną przez komputer jest prawidłowe, wskazania na tablicy również. Brak jest prądu230V na cewce otwierającej elektrozawór i puszczającej olej na tłok, który powinien się przesuwać do przodu. Wskaźnik z komputera pokazuje, że tłok idzie do przodu. Moim zdaniem uszkodzony jest „przekaźnik” do którego jest dojście prądu 24V z komputera a który powinien przekazać 230V do elektrozaworu.

  Prosze o jakies linki z schematami... Jestem w stanie dobrze zapłacic.
  516675402
  Pozdrawiam
  Ranik Kristian
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 37  
  Proponuje miernikiem sprawdzić czy 24V dochodzi do przekaźnika, czy cewka jest sprawna oraz czy styk załączający nie jest upalony
  Powodzenia
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 39  
  jeżeli okaże się że cewka jest dobra , a nie ma napięcia na cewkę przekaźnika 24V , pozostaje jedynie karta wyjść , która z pewnością jest typu OC , mógł ulec uszkodzeniu tranzystor wyjściowy
  pomiary w układzie nowymi miernikami czasami mogą być mylące z powodu dużej wartości Rwej dlatego czasami warto posłużyć się dość prymitywnymi ale pewnymi metodami tzn pomiar napięcia żarówką 24V małej mocy lub LED + dobrany rezystor ograniczający
  możesz spróbować odłączyć cewkę przekaźnika , zastępując ją takim układem , masz 100% pewność czy karta wystawia sygnał do przekaźnika
 • Poziom 1  
  Cześć! Podałeś że karta wyjściowa jest 24V, czyli na cewkę elektozaworu powinno być podawane napięcie 220V prawdopodobnie przez jakiś stycznik którego cewka podłączona jest do wyjścia 24V w sterowniku. Czy tak jest? Jeśli tak to może być uszkodzony styk w styczniku, lub cewka stycznika, lub wyjście w sterowniku.
 • Poziom 12  
  karta wyjscia moze sygnalizowac wystawienie 24vdc ale nie koniecznie ono musi tam byc. musisz zmierzyc to napiecie. zabawa z zarowka nie jest konieczna chyba ze masz problem z zasilaczem. na pewno musisz sprawdzic czy dochodzi do przekaznika 220v . tu uwaga ! musisz znalezc 0 od tych 220v bo zwykle 24vdc i 220v ac sa separowane. 0 v dc wez z zailacza plc a 0 v ac wez z cewki ktora ma byc sterowana. reszta to kwestia pomiarow i własciwych wniosków. mysle ze sprawa jest prosta. powodzenia :-)
 • Poziom 12  
  Schemat trudno Ci będzie zdobyć, no chyba że masz szczęście. Skoro szukasz schematu to chyba nie wiesz, który przekaźnik steruje zaworem. Więc rady wcześniejsze na nic ci się nie przydadzą. A i wygląda że wiesz czego szukać. Muszę cię zmartwić w takich przypadkach skuteczne są 2 metody poszukiwania przekaźnika.
  1. Podłącz zamiast cewki żarówkę i wysteruj przekaźniki jeden po drugim ręcznie. Nie załączaj silnika pompy możesz uszkodzić maszynę.
  2. Po kabelkach. Jeżeli jest możliwa do wykonania to jest najszybsza i najpewniejsza

  Jak masz napięcie 230V na wyjściu przekaźnika a nie masz na cewce to sam wiesz co robić. Jak nie masz na wejściu przekaźnika to szukaj bezpiecznika do którego jest on podłączony.

  Pozdrawiam

  A zauważyłem że tych wyjść nie jest za wiele. Możesz też wymienić przekaźniki pokoleji. Za 1-szy wstawić nowy, za drugi ten pierwszy jeżeli to przekaźnik po chwili będziesz miał efekt
 • Poziom 10  
  Prosty test na sprawdzenie czy wyjscie w karcie sterownika jest ok:

  Zamień miejscami karty wyjsciowe -piszesz że są chyba 3 identyczne.
  Jesli wyjscie jest uszkodzone problempojawi się w innym miejscu,
  jesli problem nadal pozostaje oznaczać to musi coś na drodze wyjście-zawór (czytaj:przekaźnik- no chyba że jakś wtyczka lub przewód)


  POZDR
 • Poziom 11  
  Przede wszystkich to potrzebny jest schemat Maszyny. Jeśli nie to trzeba "leciec" po kabelkach.
  Jeśli sądzisz, że uszkodzony jest przekaźnik to po prostu go wymień.
  Proponuję sprawdzić, (np. miernikiem) czy z PLC wychodzi napięcie, no a później po kolei aż do zaworu. A może masy brakuje?
 • Poziom 15  
  Jeśli wiesz które to wyjście sterownika , to podaj na nie +24V