Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary laptop! Podłączenie dysku. Nie ma kieszeni i przejściówek.

lacu14 03 Lut 2007 15:56 1925 18
  • #1 03 Lut 2007 15:56
    lacu14
    Poziom 14  

Ello. Niemam mniejsca u siebie w pokoju na zwykły komputer. Na allegro zaobserwowałem laptopy za 30zł!!

http://www.allegro.pl/item162551437__super_tanio_laptop_nec_100mhz_24mb_fdd_fv.html
    http://www.allegro.pl/item161392017__tanio_laptop_everex_serii_4500_4521xt_150mhz.html
    http://www.allegro.pl/item162551389_tanio_laptop_gateway_solo_2000_133mhz_32mb_fdd_fv.html

Jako że komputer ten i tak słuzył by jako stacjonarny i tylko do internetu w windowsie 95 mógł by mnieć dysk i cd-rom na zewnątrz.

Z cd-romem niema problemu ponieważ posiadam 2 egzemplaże cd-romów zewnętrznych podłaczanych przez port lpt. Jednak z dyskiem problem większy. Mam dyski tylko i wyłacznie od standardowych komputerów chciałem wsadzic 1,2gb. W laptopach wiem że są inne koncówki i wzwiązku z tym niewiem jak po podłączyć. Wiem że było to już na forum jednak niewiem jak to jest z takim starymi modelami do których dałem linki.. Aha i o co chodzi z tym że niemają jakiś kieszeni na dysk i przejsciówek.

Zależy mi na czasie!!

• #2 03 Lut 2007 16:35
    am44
    Poziom 20  

Problem polega na braku przejściówek. W laptopach stosowane są przeróżne złącza na płycie. Czasami bywa to złącze 44 pinowe i wtedy dorobienie przejściówki jest w miarę proste.
    W przypadku złącz 40 lub 50 pin jest to trudniejsze, bo trzeba znać rozkład połączeń.
    Na drugim końcu przejściówki dajemy typową wtyczkę dyskową 44pinową dla dysku 2,5 lub 40 pinową dla dysku 3,5.
    Dla dysków 3,5 musimy dać oddzielny zasilacz 5 i 12V ( stary AT).
    Dysku 3,5 nie włożymy do laptopa z braku miejsca.
    Tak, że całość będzie zajmowała mnóstwo miejsca na biurku.
    Mam kilka laptopów 486 i PI, które udało mi się doprowadzić do działania. Po zainstalowaniu W95 A ( bez IE) i Opery da się oglądać Internet, ale trzeba mieć dużo cierpliwości. Ale ja lubię takie zabawy. W razie czego służę pomocą.

• #3 03 Lut 2007 17:21
    lacu14
    Poziom 14  

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moim tematem. Heh czy całość bedzie zajmowała dużo mniejsca na biurku hmm raczej nie!! bo wszystko spakował bym do jednej paczki i położył pod biurkiem!! Chodzi mi głównie o to że tam jest płaski monitorek i zawsze mozna złozyc tak ze niezajmuje duzo mniejsca. A więc musiał bym kupić laptopa który posiada w zestawie przejściówke tak?? A niedało by rady samemu zrobić takiej przejściówki?? Do czego ona wogóle jest?? I w jaki sposób można je podłączyć do sieci?? Czy któryś z tych tanszych na allegro ma wbudowaną karte sieciową???? ja mam w domu 2 karty sieciowe na pci czy da rade je jakoś podłaczyć??

http://www.allegro.pl/item161988702__tanio_laptop_olivetti_p120c_120mhz_16mb_fdd_fv.html

ten ma przejsciówke!! ale czy pójdzie go podłaczyc do sieci??

• #4 03 Lut 2007 17:43
    granacik
    Poziom 22  

ja widze dwa rozwiazania tego problemu - 1 kupic laptopa z przejsciowka badz takiego ktory jej nei wymaga( i ma wyjscie na dysk standardowe 44pin) a nastepnie zrobic samemu przeplotke na DUZY dysk - ja to zrobilem w ten sposob ze pocialem tasme ata i przylutowalem kazdy pin do przejsciowki jak cos moge zdj podeslac , drugi sposob to kupic ciutke lepszego lapka (z 200mhz z malym dyskiem) zainstalowac win98 oraz dokupic pcmcia->usb a nastepnie dysk twardy wiekszy podpinac na usb - koszt obu tych adapterow powiniene sie zamknac do 100zl to juz zalezy od kolegi kieszeni choc najlepiej bylo by dodac troche pieniedzy i za 500 zl kupic cos konkretniejszego

• #5 03 Lut 2007 17:54
    lacu14
    Poziom 14  

nie no 100zł za przejsciówke to sie mija z celem. A więc musze kupić laptopa który ma tą przejsciówke w sobie i wtedy wystarczy odpowienie piny podpiąć i zasilanie z zasialacza at tak?? A co z siecią??

• #6 03 Lut 2007 18:04
    am44
    Poziom 20  

Najlepiej kupić laptopa z przejściówką. Zrobienie jest możliwe, ale w pewnych wypadkach trudne. Przejściówki również występują na Allegro. W zależności od komplikacji kosztują od 10 zł do kilkudziesięciu zł.
    Do podłączenia laptopa ,do sieci, potrzebna jest karta sieciowa PCMCIA 10Mb lub 100Mb 16 bitowa. Nowsze karty 32 bitowe nie będą działać w starszych laptopach. Karty są na Allegro.
    Kupować razem z kabelkiem.

• #7 03 Lut 2007 18:07
    lacu14
    Poziom 14  

A jaki jest koszt takiej karty?? Czy możesz wysłać mi linki do przykladowych?? Czy zwykła karta sieciowa na PCI sie nada?? Nio i czy myslisz ze jak dam kolesiowi w komisie 2 zwykłe to czy da mi jedna na PCIMA (czy jakoś tak)

• #8 03 Lut 2007 18:16
    am44
    Poziom 20  

Allegro> komputery> notebooki-akcesoria> PCMCIA. Ceny, mniej więcej, 2x karta sieciowa PCI, tak, że wymiana może się udać.

• #9 03 Lut 2007 18:20
    lacu14
    Poziom 14  

nio i co po pcmcia?? bo tam jest tego duzo. Najlepiej to wyslij mi linki do takich kart. A nieda rady przerobić takiej zwyklej karty??

• #10 03 Lut 2007 18:36
    am44
    Poziom 20  

Regulamin Elektrody zabrania umieszczania ulotnych linków.
    Trzeba samemu przejrzeć oferty i coś wybrać, kierując się ceną, lokalizacją, ilościa i jakością komentarzy wystawiającego.
    Co do możliwości zastosowania kart sieciowych PCI w laptopie, jest to możliwe w wypadku posiadania stacji dokującej z gniazdami PCI. Stacje są, przeważnie, dużo droższe niż karty PCMCIA.
    Natomiast przeróbka kart jest niemożliwa w warunkach amatorskich.

• #11 03 Lut 2007 18:45
    lacu14
    Poziom 14  

heh. Widzę że muszę przeczytać regulamin elektrody ponownie ponieważ niepamiętałem o zasadzie z linkami. Karty już znalazłem!! Są po 30-40zł jednak wiekszość jest bezprzewodowa a mi starczy przewodowa bo inaczej musiał bym w moim nowym kompie zmienić na bezprzewodową a czy to by łapało z pokoju do pokoju chociasz są obok siebie to wątpie. Teraz prosił bym o schemat lub jakąś strone ze schematami na której dowiedział bym się jakie piny gdzie połączyć. Aha i w jaki inny sposób podłączyć cd-rom bo przez lpt niebede mniał cd w dosie i niezainstaluje windowsa 95/98 co nie??

• #12 03 Lut 2007 19:11
    am44
    Poziom 20  

Stary laptop, pod W95, nie obsłuży karty bezprzewodowej.
    Karta PCMCIA 10Mb powinna kosztować nie więcej niż 20 zł.
    Do tego, kabel tz. "skrętka" skrosowana. Koszt ok. 1zł/m.
    Połaczenie pinów w przejściówce zależy, od wyjścia z płyty w konkretnym modelu laptopa.
    CD-Rom na LPT to już historia, którą słabo pamiętam.
    Prawdopodobnie, da się uruchomić z dyskietki startowej z odpowiednimi sterownikami.
    Można też dysk podpiąć do innego komputera i skopiować folder Win95 i "wystartować" z dyskietki systemowej.

• #13 03 Lut 2007 19:21
    lacu14
    Poziom 14  

Hmm dzieki. Mam podobny komputer stacjonarny także najwyzej na nim bym instalował windowsa dysk bym przełożyl i zmienił tylko sterowniki. Mogło by tak być?? Przyjmijmy że kupił bym laptopa z tą całą przejściówką . Napisz mi adres jezeli niechcesz tu to na pw strony gdzie moge znalesc coś o tym jakie piny sie z czym łączą

• #14 03 Lut 2007 19:49
    am44
    Poziom 20  

Instalacja systemu na jednym komputerze i przełożenie do drugiego jest ryzykowne. Czasami się udaje, a czasami nie.
    Bezpieczniej jest w pierwszym komputerze skopiować folder instalacyjny i uruchamiać instalację w drugim.
    Jeżeli mamy przejściówkę i chcemy podłączyć dysk 3,5 to łączymy, wprost, taśmą lub kabelkami, piny 1-40 z wtyczki przejściówki do wtyczki dysku.
    Mając laptopa z przejściówką warto jednak kupić dysk 2,5 , który zmieści się w laptopie.
    Dyski 2,5 o poj. 500 MB- 1 GB można kupić za 30 - 40 żł.

• #15 03 Lut 2007 20:43
    lacu14
    Poziom 14  

Hmm a taki zwykły niewejdzie w to mniejsce?? Nawet bez tej orginalnej kieszeni??Zresztą co to da i tak niebędzie zasilania. A taki laptop 233mhz 32mb ram 2mb grafa. Dużo lepiej radził by sobie z netem?? Bo zniosem ze strychu mojego starego IBM 100mhz 24mb ramu grafa 4mb i on hmm dość mocno sie muli chociasz na scisłość mógł by być!! Można na nim jedno okienko tylko obsługiwać!! Jak chce mniec gg to stron juz przegladać nieidzie!! To taki 233mhz bedzie duzo lepszy??

• #16 03 Lut 2007 21:15
    am44
    Poziom 20  

Próbowałem na laptopie z procesorem 166MMX i 96 MB RAMu, pod W98SE + IE6. Internet da się oglądać, popijając kawę poczas otwierania stron. Z przeglądarką Firefox sytuacja była podobna.
    Tlen działał w trybie tekstowym, więc GG powinno też działać.
    Przy procesorze 233 może być lepiej, ale warto zwiększyć ilość RAMu.

• #17 03 Lut 2007 21:28
    lacu14
    Poziom 14  

A co byś mi radził poczekać do kwietnia i kupić jakiegoś laptopa za 350zł?? czy teraz kupić taki zabytek za 40zł?? chociasz dodając przesyłke tą karte do internetu i jeszcze najlepiej dysk to pewnie wyszedł by mnie z 100zł. Obenie mam 250 zł i za to kupie co najwyzej jakąś 233mhz wiec szału niebedzie. Do kwietnia nieco po tanieją a i ja będę mniał wiecej kasy!! Więc może lepiej poczekać co??

• #18 04 Lut 2007 00:23
    DooMinick
    Poziom 21  

Ja bym zaczekal i kupil jakiegos IBM, na przyklad TP 600(E). Ma procki MMC I (600) PI 233-PII 366 albo MMC II (600E) max PII 400. Nie wymaga przejsciowki na hdd, jest bardzo wytrzymaly, czesci wszedzie pelno, mozna wyrwac naprawde tanio i ja na swoim (600E PII 400, 96MB RAM) spokojnie przegladam www (oczywiscie z Adblockiem, bo glupia animka flash zzera caly proc, tak samo trzeba wylaczyc bannery w tlenie/gg). Da rady ogladac divx, dvd, dziala na nim W98, W2k i XP.

• #19 04 Lut 2007 12:29
    lacu14
    Poziom 14  

chyba jednak zdecyduje sie na takiego pentiuma z prockiem 150mhz. Wiem jak podpiąć dysk i cd ale brak mi jeszcze zasilacza. Mam w domu 1 zasilacz który mógł bym przerobić!! Ma on 16,5V i 200mA. Do tego laptopa potrzebny jest 19V i 1,9A. Co wymienic w tym zasilaczu abym mógł na nim odpalić tego laptopika!!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME