Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar NIXIE na jednej lampie - SINGLE NIXIE CLOCK

bruno4 03 Lut 2007 18:03 14974 16
  • Zegar NIXIE na jednej lampie - SINGLE NIXIE CLOCK
    Chciałem przedstawić prostą konstrukcję zegara NIXIE na jednym wyświetlaczu. Autorem zegara jest Jon Stanley. Do zasilania lampy autor wykorzystał przetwornicę do lampy błyskowej z jednorazowego aparatu foto.
    Zegar wyświetla cztery cyfry przedstawiające godzinę i minuty a następnie robi przerwę na 2 sekundy, i cykl wyświetlania zaczyna się od początku. Zegar pracuje w trybie 12 godzinnym. W swoim zegarze zastosowałem wyświetlacz LC-513 oraz przetwornicę na układzie 555 i tranzystorze IRF740, którą już wcześniej przedstawiłem w dziele DIY. Zegar wraz z przetwornicą przy zasilaniu 9V pobiera ok 125mA prądu.
    Do swojego zegara zaprojektowałem i wykonałem płytkę drukowaną. Natomiast obudowa musi jeszcze trochę poczekać.
    Trochę więcej informacji umieściłem na mojej stronie http://bruno.netstrefa.com.pl/radio/projekt/singlenixie/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 03 Lut 2007 19:36
    Shanleaf
    Poziom 17  

Takiego zegara Nixie jeszcze nie widzialem. Ciekawa konstrukcja, ale prosze, napisz mi, czym robisz takie fajne schematy montażowe?

• #3 03 Lut 2007 20:29
    459239
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 03 Lut 2007 21:22
    393418
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 03 Lut 2007 21:29
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Witam,
    od pewnego czasu zamierzam zmontować sobie zegarek na NIXIE, tylko narazie nazbierałem 3 lampy :cry:
    Jak więcej nie znajdę to zrobię podobnie tylko z 2 cyferkami.
    Fajowe :)

• #6 03 Lut 2007 21:41
    maziu
    Poziom 18  

:) ładnie wykonany projekcik ale osobiście wole kilka niXi lepiej się prezentują :)

• #7 03 Lut 2007 22:17
    djsimo
    Poziom 13  

Bardzo pomysłowy i ciekawy bajerek :-) jednak aby połapać się w aktualnie wyświetlanej godzinie trzeba trochę pewno posiedzieć nad urządzonkiem i wtedy możemy wiedzieć, która godzina ;-) ogólnie projekt przyzwoity i na pewno efektownie wyglądający w zaciemnionym pomieszczeniu :-) ale i tak wolałbym każdą cyfrę na osobnej lampie :-) :P

• #8 03 Lut 2007 22:21
    daduszeryf
    Poziom 28  

Bardzo fajnie zrobiony.Tylko żeby było dwie cyfry które by pokazywały godziny a potem minuty.Przy jednej cyfrze to można się pogubić.Ale wykonanie bardzo mi się podoba.

• #9 03 Lut 2007 22:21
    kremat0r
    Poziom 20  

Spoko . Ale zmniejsz fotki żeby wyświetlały się automatycznie 640x480

• #10 03 Lut 2007 23:10
    redart
    Poziom 23  

No fakt, urządzenie jest nieskomplikowane. I to jedna jego zaleta. Kolejna to taka, że jest to zegar nixie, a i wykonane jest starannie.
    Nie wyobrażam sobie jednak odczytywania z tego godziny. Jak siedzisz i wpatrujesz się w lampę to po chwili wiesz 'która na osi', ale jak się budzisz zaspany w nocy i zerkasz na wpół otwartym jednym okiem to ni diabła nie czaisz o co chodzi w tych cyferkach. Być może to kwestia wprawy:?:
    5 za wykonanie i 3 za funkcjonalność.

• #11 03 Lut 2007 23:47
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 04 Lut 2007 09:47
    mr.box
    Poziom 15  

Witam.
    Prze piękne są takie lampy. Gdzie można je kupić (jak się jeszcze da) i jaki jest koszt takiej lampy??

Konstrukcja: ocena: 3 (za jedną lampę..:(

• #14 04 Lut 2007 15:24
    bruno4
    Poziom 13  

Odczyt aktualnego czasu to 3 sekundy. Można się przyzwyczaić. Zaletą takiego rozwiązania jest prostota i minimalna ilość elementów. A co do schematu montażowego czy płytki PCB robie to w Corelu. Jestem grafikiem i w porównaniu z mapą, plakatem, folderem, zajmuje mi to tylko chwilę. Wcześniej należy przygotować sobie bibliotekę elementów, a samo rysowanie całości nie jest trudne.

• #15 04 Lut 2007 18:39
    Zumo
    Poziom 21  

Shanleaf napisał:
    Takiego zegara Nixie jeszcze nie widzialem. Ciekawa konstrukcja, ale prosze, napisz mi, czym robisz takie fajne schematy montażowe?

Schematów nie zrobił autor tematu ale twórca urządzenia. Do tworzenia schematów dobry jest Eagle (jest też wersja freeware).
    Pozdrawiam
    ps. Projekt fajny.

• #16 04 Lut 2007 23:00
    bruno4
    Poziom 13  

Nie przyznawałem się do schematu elektrycznego urządzenia - bo jego autorem jest Jon Stanley. Ja zaprojektowałem płytkę pcb i rys płytki z rozmieszczeniem elementów (czyli schemat montażowy). Może pomyliłem się w nazewnictwie i uraziłem kilku fachowców.
    A co do Eagle kiedyś się za to zabiorę. Przydała by się tylko 48 godzinna doba.
    pozdrawiam

• #17 06 Lut 2007 20:55
    bruno4
    Poziom 13  

Jest już nowa wersja softu do tego zegara czyli wersja 24 godzinna. Jon Staley opracował ją kilka dni temu. Ja przetestowałem w działaniu. Plik jest do pobrania na stronie autora oraz mojej.

Szukaj w 5mln produktów