Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żelazko TEFAL FV 5110

bendix 03 Lut 2007 22:37 5673 2
  • #1 03 Lut 2007 22:37
    bendix
    Poziom 12  

Dzięki szukajce i opisom rozbiórki innych modeli żelazek Tefala rozebrałem i moje typu: FV 5110.
    Obok termostatu jest porcelanowy grzybek podpierający styki, (podejrzewam bezpiecznik termiczny) wytopił się metalowy element podtrzymujący ten "grzybek".
    Poruszenie nim spowodowało oczywiście ułamanie nóżki grzybka.
    Aby zamknąć obwód zmuszony byłem podgiąć styki aby się zwierały.
    Ponadto nie dało się ruszyć śruby mocującej termostat.
    Aktualnie żelazko grzeje, termostat wyłącza grzałkę.
    Czy w tych żelazkach wystarczy wymienić stopioną wkładkę pod grzybkiem??
    Jak wydłubać stopiony metal z otworka, skoro przeszkadza termostat?
    i czy taki jest sposób naprawy??

1 2
  • #2 03 Lut 2007 23:30
    samsu100
    Poziom 22  

Bezpiecznie wykonana naprawa w tym przypadku powinna polegać na wymianie kpl stopy grzejnej i termostatu. Koszt całej tej operacji niestety całkowicie nieopłacalny. Taniej wyjdzie chyba nowe żelazko.
    Przyczyna usterki prozaiczna - termostat nie wyłączył stopa się przegrzała, wytopił się bezpiecznik i rozłączył zasilanie. Kombinacje ze zwieraniem styku mogą spowodować przypadek że przy następnym razie zacięcia termostatu elementy aluminiowe stopy się pofalują od gorąca. Widziałem przegrzane żelazko któremu aluminium prawie spłynęło. Dodatkowym mankamentem tych żelazek są uszczelnienia pomiędzy stopą a zbiornikiem na wodę - też często siadają.
    pozdr. AK

0
  • #3 06 Lut 2007 22:05
    scalak83
    Poziom 12  

Witam

Dorzucę słówko co chodzi o to żelazko :) te grzybki dość często lubią się topić łamać i nie wiadomo co jeszcze. Z doświadczenia wiem że zwieranie tych styków bez grzybka nie jest takie ryzykowne pod warunkiem że żelazko faktycznie nie przegrzewa.

Przy takich manewrach z tymi stykami przydaje się jeszcze standardowo czyszczenie styków termostatu drobnoziarnistym papierem i środkiem do czyszczenia styków Kontakt.

Później tylko obserwacja temperatur na maxa 220 stopnie C i żelazko jeszcze trochę podziała :)

P.S fakt koszty stopy stanowczo sprawiają że to się nie opłaca robić inaczej :)

Pozdrawiam :)

0