Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szyby elektryczne Golf 3. Szyba pasażera nie działa prawidłowo.

Perelka 04 Feb 2007 10:01 6181 1
 • #1
  Perelka
  Level 15  
  Miałem pisać post z pytaniem dlaczego nie działa mi prawidłowo szyba pasażera... ale już sam doszedłem do tego więc podzielę się spostrzeżeniem.
  Chodzi o usterkę już poruszaną na forum ale bez odpowiedzi...
  Otóż szyba pasażera przesuwała się tylko po parę centymetrów i sama zatrzymywała się...
  Problem, tkwił w czujniku hallotronowym znajdującym się w module sterowania silnikiem podnośnika...
  Prawdopodobnie nasypało się opiłków z grafitu lub innych na nóżki czujnika i pewnie robiły "zwarcie" przez co nie było prawidłowych sygnałów z czujnika.
  Nie wiem czy w tym układzie jest wykrywanie przeciążenia na silniku ale na pewno jest kontrola obrotów silnika.
  Po dokładnym przeanalizowaniu układu sterowania doszedłem nawet jak zrobić by zmienić je w pełni automatyczne szyby czyli jeżdżące automatycznie i w dół jak i w górę...
  Według schematu jaki posiadam który również jest dostępny na forum nie było takiej możliwości aby szyba sama jeździła do góry .
  Przeróbka jest banalna tyle że wymagała by zdobycia pojedynczego konektorka do wtyczki jaką wpina się w sterownik podnośnika.
  Dołączam schemat podłączenia podnośników z wprowadzoną na czerwoo zmianą jaka wpływa na to że szyby stają się w pełni automatyczne:
  Zaznaczam że automatyka do góry działa tylko z przełącznika w drzwiach kierowcy, z lokalnego przełącznika w drzwiach pasażera ta funkcja nie działa.
  Nie wiem jak się to ma do tylnych szyb gdyż takowych nie posiadam... ponadto ze schematu w ogóle nie wynika gdzie są podłączone przełączniki kierowcy do szyb tylnych...
  Lokalne sterowanie pozostałych drzwi jest podłączone do wejścia 3, które możnma zablokować zabierając masę na wejściu 6.
  Wejście sterujące 11 (wykorzystane w przednich drzwiach podłączone do przełączników kierowcy) w drzwiach tylnych podłączone jest na stałe do plusa i to mnie intryguje...
  wypadałoby by właśnie te przełączniki kierowcy były tam podłączone ale nie mam jak to sprawdzić...
  Więc może jak ktoś będąc posiadaczem wszystkich czterech szyb elektrycznych pokusi się o tą małą przeróbkę podzieli się tutaj wynikami działania.
 • #2
  Perelka
  Level 15  
  Muszę dodać że teraz dokładnie wiem co było przyczyną niesprawności szyby.
  Faktycznie był to czujnik ale nie z powodu opiłek ze szczotek ale po prostu miał zimny lut.
  po napisaniu powyższego postu po jakimś czasie usterka znowu się pojawiła i wtedy dokładniej przyjżałem się problemowi. jeszcze później jednorazowo pojawiła się ta usterka w szybie kierowcy, więc już bez analizowania poprawiłem luty czujnika.
  Teraz nie ma już w ogóle z nimi problemu.
  Nawet zrobiłem sobie przy okazji otwieranie szyb z pilota po otwarciu samochodu np. gdy chcę przewietrzyć rozgrzany na słońcu samochód zanim do niego wsiądę. Jeśli nie wsiądę to alarm spowrotem zamyka samochód i przy okazji okna...
  Komfort samochodu nieco się podnosi :D

  Jeszcze jedno: nie wiem czy to wynika z przeróbki aby szyby same jeździły do góry ale nie ma teraz funkcji którą czasem obserwowałem przed przeróbką. Mianowicie po wyłączeniou stacyjki przed otwarciem drzwi szyby miały by jeszcze przez jakiś czas działać pewnie po to by je sobie podomykać (z koniecznością trzymania cały czas przycisku). Teraz w ogóle tej funkcji nie obserwuję może dlatego że krótkimi przyciśnięciami mogę pozamykać szyby przed wyłączeniem stacyjki...

  A tak w ogóle dla wygody zmieniłem też jedno połączenie: zamiast otrzymywać +12 V ze stacyjki szybom p[odałem napięcie z pozycji włożonego kluczyka tak jak dla radia. szyby działają już po włożeniu kluczyka i nie trzeba włączać zapłonu.