Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eberspacher - kasowanie błędów sterownika

zair 21 Lut 2013 16:20 82058 84
  • #31 21 Lut 2013 16:20
    mamwi
    Poziom 13  

Piratezz, w poście "WV Sharan gdzie znajduje się włącznik webasto" na 42 stronie jest zdjęcie mojego sterownika, jakość jest na tyle przyzwoita, że da się odczytać opis elementów. Niestety jest to tylko jedna stron płytki. Drugiej nie mam, bo nie dałem rady jej wyjąć. Oczywiście D3WZ.

• Katalog Megger
  • #33 20 Paź 2013 21:08
    buzzy02
    Poziom 10  

co do diagnozy ebera to vagiem mozna zdjagnozowac tylko hydroniki II po lini vag . posiadaja one dwie linie diagnostyczne vag i ebera. jesli chodzi o szarana to tylko tester diagnostyczny zaden zegar tu nie pomoze. Co do reszty eberow to tylko interfejs eberoski lub tester. jesli chodzi o zdjecie blokady przez rozpiecie wtyczki to tylko thermo 300 na wybiegu. posiuadam sam kopie testera daignostycznego ebera do wszystkich małych hydronikow oraz do d1lc d1lcc d3lc d3lcc scania/ szaran. Moge skasowac bledy i usunac blokade a nawet naprawic sterownik ebera wodnego jesli nie padł procesor a czesto tak sie dzieje. Okolice wałbrzycha.

Dodano po 8 [minuty]:

za schemat lub wypozyczenie interfejsu z tej aukcji
    http://allegro.pl/super-tester-webasto-i-eberspacher-usb-nowy-i3624964348.html
    udostepnie schemat i programy do tego testera

• #34 25 Lis 2013 18:54
    jankes.p
    Poziom 10  

Witam. Widzę, że kolega obeznany z eberkami. Prosiłbym o małą podpowiedź. Otóż uruchomiłem ostatnio D3WZ (na razie w warunkach garażowych). Piecyk działa super jednak przy próbie odczytu błędów zegarem modułowym na wyświetlaczu przez chwilę błyśnie AF:00 a potem zegar blokuje się na migającym napisie --:-- . Wyłączyć go można jedynie przyciskiem grzania. To samo z kasowaniem błedów. Próbowałem podejrzeć komunikację pomiędzy piecykiem i zegarem (interfejs kkl) jednak wygląda to tak jakby piec nie odpowiadał na pakiety z zegara modułowego. Co może być przyczyną takiego zachowania ?. Uszkodzony zegar ? Sterownik pieca ?

• Katalog Megger
  • #35 27 Lis 2013 23:45
    buzzy02
    Poziom 10  

Czy czasem nie jest to piec z alhambry sharana lub galaxy d3 tez tam były.
    Jaki jest znaczek vw audi ? zegar nie ze wszystkim się łączy. Mozna spróbować wagiem po lini k-line połączyć się z ogrzewaniem ale program vag com lub polski vag.

• #36 28 Lis 2013 09:06
    jankes.p
    Poziom 10  

Piecyk pochodzi z vectry. Jego nr. 25 2254 02 trochę dziwny bo ani w edith ani KD2000 nie znalazłem go. Najdziwniejsze że nie łączy się z zegarem modułowym. Zaczynam podejrzewać zimne luty na płycie sterownika choć nie uśmiecha mi się wydłubywanie go z obudowy bo piec pracuje a ryzyko uszkodzenia spore. Wrzucam filmik dla zobrazowania problemu.

• #37 28 Lis 2013 11:14
    buzzy02
    Poziom 10  

sprawdzic na przewodzie bialo czarnym 8pin wtycki co wazne zegar musi byc polaczony wspulnym plusem i masa jesli nic dalej sprawdzic przewod diagnozy przy samej zalewie czy nie pognił lubia tam gnic . Do diagnozy tych sterownikow najlepszy jest taki stary tester diagnostyczny pod com kd2000 i edith to g..no.

Proszę poprawić pisownię. [serwisantscani1]

• #38 30 Lis 2013 21:50
    xckrzysin
    Poziom 11  

Apropo naprawy sterownika, trzeba go moczyć długo, około tygodnia, najlepiej w nitro. Po tygodniu wychodzi bez problemu. Nie dłubać na siłe !!!. Nitro tydzień i samo wychodzi. U mnie był cały czas błąd f20, okazało się, że od spodu płytki ścieżka od swiecy spalona.

Pozdrawiam

• #39 03 Gru 2013 20:32
    jankes.p
    Poziom 10  

Rozbiórka zależy chyba od modelu. Ja w końcu zdecydowałem się zrobić to w/g opisu ze strony: http://www.t4forum.de/wbb3/doku/index.php/D3WZ_Steuerger%C3%A4t_reparieren
    z tą różnicą, że nie wierciłem żadnych otworów od spodu. Po odcięciu obrzeży płytka dała się wyciągnąć bez problemu. Najwięcej dłubania z usuwaniem masy zalewowej. Polecam wykałaczkę i twardy pędzelek lub szczoteczkę do zębów. Eberspacher - kasowanie błędów sterownika Eberspacher - kasowanie błędów sterownika
    Niestety po przelutowaniu wszystkich ważniejszych połączeń problem pozostał. Tzn. piecyk działa jednak brak komunikacji po K-Line. Nie mogę doszukać się połączenia RX-TX pomiędzy driverem K-line i procesorem odpowiedzialnego za wysyłanie danych z piecyka (zaznaczyłem na rysunku) a płytka jest wielowarstwowa niestety.
    Zamierzam jeszcze sprawdzić czy sam procesor wysyła jakieś pakiety jednak nie wiem czy mogę podpiąć sterownik "na stole" bez osprzętu (np. czujniki temp, świeca żarowa) ? PYTANIE do bardziej zorientowanych: Czy bez włączenia grzania (czujnik temp. zew. i pin alternatora na +) piecyk wysyła i jakieś dane ? (błędy, parametry pracy, itp.) Czy piec musi pracować, żeby była komunikacja ze sterownikiem ?

• #40 03 Gru 2013 21:05
    xckrzysin
    Poziom 11  

Ja mam inny sterownik, taki z extra małą niebieską płytką, tam komunikacja pojawia się dopiero po załączeniu pieca. Nie wystarczy samo zasilanie, trzeba podać zasilanie na pin który włącza piec. Śmiało możesz go włączyć bez podpinania jakiegokolwiek czujnika, będzie zgłaszać po kolei na interfejsie diagnostycznym przerwy na poszczególnych obwodach.

• #41 03 Gru 2013 21:45
    T5
    Admin grupy Samochody

jankes.p napisał:
    Czy bez włączenia grzania (czujnik temp. zew. i pin alternatora na +) piecyk wysyła i jakieś dane ?
    Nie.
    jankes.p napisał:
    Czy piec musi pracować, żeby była komunikacja ze sterownikiem ?
    Wystarczy
    jankes.p napisał:
    (czujnik temp. zew. i pin alternatora na +)
    jankes.p napisał:
    Zamierzam jeszcze sprawdzić czy sam procesor wysyła jakieś pakiety jednak nie wiem czy mogę podpiąć sterownik "na stole" bez osprzętu (np. czujniki temp, świeca żarowa) ?
    Możesz.Komunikacja jest w tym przypadku.
    Jest też opcja że diagnoza dedykowanym sprzętem do aut marki opel:)

• #42 05 Gru 2013 20:15
    jankes.p
    Poziom 10  

No niestety. Na wyjściu procesora także nie ma żadnej transmisji. Próbowałem nawet OP-COM i także nic (zdziwił bym się gdyby było inaczej skoro procek milczy). Procesor-niemowa. Nie wysyła żadnych pakietów. Pozostaje cieszyć się, że piecyk w ogóle działa. Jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś pomysły to chętnie wypróbuję zanim zaleję sterownik silikonem i poskładam wszystko do kupy.

• #43 05 Gru 2013 20:47
    xckrzysin
    Poziom 11  

No właśnie apropo zalewania, nie lepiej klejem na gorąco, tym w laskach.

• #45 31 Gru 2013 00:47
    xckrzysin
    Poziom 11  

Tylko pytanie jak to w przyszłości ponownie wydłubać, klej na gorąco podgrzejesz i samo wypłynie, silikon to już chyba na amen.

• #46 31 Gru 2013 16:36
    jankes.p
    Poziom 10  

Ja użyłem zwykłego silikonu bezoctowego właśnie na wypadek konieczności ponownego demontażu. Minusem jest duża gęstość przez co trudno się go nakłada i wychodzi mało estetycznie. Za to można go później spokojnie usunąć.

• #47 31 Gru 2013 22:39
    sokolmax
    Poziom 10  

xckrzysin napisał:
    Tylko pytanie jak to w przyszłości ponownie wydłubać, klej na gorąco podgrzejesz i samo wypłynie, silikon to już chyba na amen.

Ta zalewa silikonowa jest dość krucha może nawet bardziej od orginalnej i jest bezbarwna . Wykałaczka wchodzi bez problemu. Ostatno miałem do naprawienia sterownik d3w, jest to konstrukcja z końca 1995r tam to dopiero była zalewa ledwo śrubokręt właził. Z wierzchu zeskrobałem śróbokrętem, wykręciłem śruby, a potem spryskałem środkiem do usuwania uszczelek bernera. Po nocy sprężarka. Wydmuchałem z pod spodu to co się rozpuściło i tak kilka razy, aż płytka sama odleciała od obudowy podczas przedmuchiwania powietrzem, następnie to co zostało od spodu poodrywałem palcami, a zakamarki czyściłem wykałaczką. Eberspacher - kasowanie błędów sterownika

• Pomocny post
    #48 02 Sty 2014 16:47
    xckrzysin
    Poziom 11  

Schematy sterowników d3wz d5wz d5wf znalezione w sieci, może się komuś przyda.

Eberspacher - kasowanie błędów sterownika Eberspacher - kasowanie błędów sterownika Eberspacher - kasowanie błędów sterownika

• #49 09 Lut 2014 00:30
    matmor
    Poziom 1  

Witam serdecznie
    Podczas wydłubywania żywicy wyskrobałem również kawałek tranzystorka, który widnieje na zdjęciu. Z tego co widzę na powiększeniu jest symbol K3. Mam pewien dylemat ponieważ na zdjęciu pana jankesa jest chyba symbol Z71 i teraz nie wiem jaki mam wlutować. Bardzo proszę o pomoc :)

• #50 09 Lut 2014 11:19
    axidix
    Poziom 13  

Panowie a czy da rade wyjąć płytkę z sterownika do hydronik II ? Próbuję wyjąć ale nie chce wyjść a nie chce na silę bo coś połamie czuje że trzyma tam gdzie wchodzi kostka od podłączenia siec czujników itp

• #51 11 Paź 2014 13:27
    Turb0_44
    Poziom 12  

Witam. Czy ktoś się orientuje cz w ogrzewaniu Eberspacher D4W SC błąd F31 da rade skanować za pomocą zegara modułowego?
    Piec wcześniej uruchamiał się sporadycznie, a teraz w ogóle się nie uruchamia.

• #52 13 Lis 2014 18:36
    jacekw12
    Poziom 13  

Błąd F 31 - Silnik dmuchawy powietrza do spalania - przerwa
    Co chcesz skasować ?
    Albo skończyły się szczotki w silniku - można sprawdzić podłączając na krótko
    lub to co bardziej prawdopodobne uszkodzeniu uległ sterownik - możliwe do naprawy
    Jeżeli będziesz zainteresowany pisz na priv.
    W tych ogrzewaniach sterownik się nie blokuje, jeżeli ustępuje usterka to ogrzewanie startuje.

• #54 24 Lis 2014 14:35
    xckrzysin
    Poziom 11  

tranzystor NPN, zastosuj np BC847

• #56 25 Lis 2014 08:28
    xckrzysin
    Poziom 11  

Może być, dolutuj dwa rezystory smd na pewno nie zaszkodzą a powinieneś się tam pomścić.

• #57 15 Paź 2015 00:01
    skuto
    Poziom 8  

Witam czy znajdzie się tutaj ktoś zainteresowany budową adaptera eberspacher iso?
    mam troszeczkę materiałów wsad do 12c508a pliki bak wrzucam folder z fotami i opisem Eberspacher - kasowanie błędów sterownika Eberspacher - kasowanie błędów sterownika Eberspacher - kasowanie błędów sterownika

• #59 06 Sty 2016 20:10
    jankes.p
    Poziom 10  

Pierwotnie zawartość paczki pochodzi z rosyjskiego forum carhelp.info. Wersja uniwersalna na pic12f675 u mnie nie gadała ani z d3wz ani d5zf (być może to przez moją znajomość cyrylicy). Dziś skończyłem wersje na pic10f202 jeszcze nie testowana.

• #60 07 Sty 2016 08:23
    domin122
    Poziom 16  

Rozumiem że zrobiłeś układ z tej paczki co ja wrzuciłem?

Szukaj w 5mln produktów