Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tramsformator prostownikowy

grzes25b 04 Lut 2007 16:35 2795 4
  • #1 04 Lut 2007 16:35
    grzes25b
    Poziom 9  

witam

proszę pracę dyplomową i szukam materiałów o transformatorach z podłączonymi układami prostowniczymi. przebiegi prądów, analiza harmonicznych straty mocy. z góry dziękuję.

0 4
  • Pomocny post
    #3 04 Lut 2007 21:42
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Witam,
    grzes25b napisz trochę konkretniej jakiego rzędu moce ten układ trafo + prostownik przenosi, jakiego typu przekształtniki, ....
    Do głowy przychodzi mi : Manitius "Projektowanie przekształtników tyrystorowych" WNT 1974, zagadnienia jak w tytule, podaje tok i opis projektowania (obliczeń teoretycznych) od doboru typu przekształtnika (w zależności od mocy), dobór do tego trafa, dławików uwzgledniając nadwyżkę mocy(straty pewnie), dobór półprzewodników.....
    Pisząc prace to pewnie potrzebujesz konkretnej literatury (m.in.). Tam raczej przebiegów nie będzie tylko teoria w praktyce w postaci krótkiego opisu (co i poco), wzorki , tabelki.
    W przebiegach to lubuje sie literatura na temat energoelektroniki.
    Pozdrawiam

0
  • #4 05 Lut 2007 21:09
    grzes25b
    Poziom 9  

moja praca ma wykazać jaki wpływ na transformator i autotransformator jednofazowy mają układy prostownikowe, jedno- i dwópołówkowe z obciążeniem R i RL.

Wpływ prostowania sześcio - i dwónastopulsowego przy pracy normalnej i zakłóceniach w transformatorze trójfazowym oraz trzech transformatorach jednofazowych pracujących jako 3-fazowy.

Co najlepiej zastosować biorąc pod uwagę straty mocy i analizę harmonicznych zakłócenia przedostające się do sieci.

Moc tych transformatorów nie ma znaczenia bo chodzi o zjawiska, które tam zachodzą.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lut 2007 18:19
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Witam ponowie,
    Do głowy przychodzi mi takie dwuczęściowe podejście do tematu:
    1). Z dziedziny energoelektroniki -- opisuje ona takie zagadnienia jak wpływ różnych typów prostowników na sieć zasilającą w postaci m.in. wzorków na rząd harmonicznych w prądzie pobieranym z sieci (trafca), tego typu rzeczy trzeba szukać
    Henryk Tunia: "Układy energoelektroniczne - obliczenia, modelowanie, projektowanie"; Jerzy Luciński: "Układy tyrystorowe" WNT 1978; A. Czajkowski: "Napęd tyrystorowy prądu stałego" WNT 1974; R. Barlik: "Technika tyrystorowa".
    Ale oprócz informacji o rzędzie danej harmonicznej przydało by sie znać jej amplitudę - tu nie obejdzie sie bez zamodelowania takiego prostownika z konkretnym obciążeniem (Matlab, Psim, ...- coś tam na uczelni pewnie mają), FFT resztę pokaże. Oprócz samych prądów odkształconych są jeszcze zapady komutacyjne (krótkie zwarcia).
    2). Z dziedziny maszyn elektrycznych, analiza pracy trafo obciążonego prądem odkształconym (jak będzie reagował na każdą harmoniczną o konkretnej amplitudzie), są jakieś wzorki na straty mocy w zależności od częstotliwości i amplitudy napięcia zasilania, powinno się to dać jakoś "zajść z drugiej strony".
    Co do źródeł wiedzy z www to nie jestem zorientowany. Napisałem co mi do głowy przychodzi na ten temat - resztę zweryfikuje Promotor.
    Pozdrawiam

0