Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moc, a schemat ??

Misian@ 04 Feb 2007 19:35 2997 16
Tespol
    Misian@
    Level 27  
    Witam!

dorwałem schemat przetwornicy irka... i mam pytanie.
    Czy nadaje sie ten układ do budowy przetwornicy o mocy ponad 1KW... może więcej??
    Tzn część sterująca...??
    Bo kupiłem ostatnio 2 trafa ETD59 z całym osprzetem za 100zł i chciałem zrobić 2 przetwornice...

Wszystkie uzwojenia będą nawinięte licą z xxx drucików 0,18 w izolacji,a bez izolacji ma 0,15...

Chciałbym na jedno trafo dać z 12mosów na jedną gałęź, a mosy to IRFZ44... czyli całe trafo było by kluczowane poprzez 24 mosy...
    Mam dostęp do aku 210A chyba centry i alternatora 160A
    Czytałem że na 4 mosy styknie jeden wtórnik z BC327 ... ?? czyli zrobił bym takich 6 wtórników...
    F przetwornicy myslałem nad 50KHz...

Pozdrawiam
    Misian@
  • Tespol
  • Tespol
    Misian@
    Level 27  
    Przeczytałem ten temat nie raz.... skończyło się jak skończyło, ale autor jak i wykonwawca nie zaniechał budowy, tam są czynniki trzecie... jak np. szkoła...

Fakt ja tez za duzo czasu nie mam, ale mimo tego, chciałem zrobić coś mocnego... wiem że to nie jest łatwe, ale juz pare przetwornic złożyłem i ładnie śmigają....

Narysowałem wstępną wersję rozwinięcia mocowego(narazie po 6 tranów na stronę) przetwornicy Irka...

Sam Irek w linku który podesłałeś, podsuwa własnie mój pomysł... także pytanie do samego Irka... Czy Twoja przetwornica, przy przeróbce, jak w załączniku, może śmiało wyciągnąc większą moc, niżeli była zaprojektowana??

Pozdrawiam
    Misian@
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Dla mocy 1kW bardzo ważne jest jak najmniej stracić napięcia, do trafa ma dojść 95%, inaczej będą za duże straty i nie uda się uzyskać dużej mocy na wtórnym. Przetwornica Irka nie ma dławika po stronie wtórnej, może być problem z 1kW.
    Misian@
    Level 27  
    Witam!

Dławik będzie.... jeden czy dwa mają być?
    czytałem gdzieś, ze dłąwik musi być dopasowany do mocy ciągłej przetwornicy, czyli ze nie moze wejść w nasycenie przy max prądzie... czy jakoś tak (nie pamiętam już)

Ten dławik to jak trzeba nawinąć?? i na jakim mniejwięcej rdzeniu??

czytałem, ze dławik do zasilacza tej mocy powinien być nawinięty wieloma cieniutkimi drucikami, chodzby licą... (czym więcej tym lepiej)... dobrze pamiętam??

napiecie niie bedzie siadac, ponieważ wszystkie połączenia prądowe będą wykonane blachą miedzianą 1,2mm

Słyszałem tez, ze moc przetwornicy głównie zależy od uzwojenia... tzn jaką moc potrafi przenieść... to tak myślałem, zeby te 2 trafa razem sprzężyc, i każde dawało by jedno napięcie, czyli teoretycznie na jednym trafie zmieścił bym grubsza licę (co da większy prąd) niżeli licę cieńszą, ale na 2 napięcia... ??

PS: Dar.El czy mugłbys sprawdzić schemat części mocy?? bo nie wiem czy czegoś czasem nie "przedobrzyłem" ;)
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Ale do każdego trafa musi być oddzielny sterownik a sterowniki muszą być zsynchronizowane. Oczywiście, łatwiej jest zrobić 2x500W niż 1kW, ale potrzeba więcej elementów. Dławik na wyjściu musi wytrzymać maksymalny prąd szczytowy, inaczej mogą padać klucze mocy, lub potrzebny jest sterownik prądowy, który ograniczy prąd kluczy na każdym impulsie.
    Misian@
    Level 27  
    A nie mogłby być jeden sterownik, tylko każde trafo miało by własny "zespół" kluczujący trafo??

Dlaczego musza byc osobne sterowniki?
    Dar.El
    Level 40  
    Nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem, ale obawiam się że jeden sterownik do dwóch traf nie będzie wystarczająco stabilne. Spróbuj to się przekonamy.
    Misian@
    Level 27  
    Ok... nie chce już na początku komplikować...

Skupmy się narazie na jednym trafie...

Wiem że już dławik musi być... i będzie... co dalej??

Chciałbym zastsować aplikację TL494 Irka... bo jak sam mówi, jest bardzo dobra...
    A jak z sterowanie częsci mocy??
    irek2
    Level 40  
    Sam sterownik nie ma wiekszego znaczenia bo jego zadaniem jest tylko wygenerowanie fali prostokatnej. TL494 potrafi wygenerowac wypelnienie ok +-45% i tu uklad SG jest nieco lepszy bo jego wypelnienie dochodzi do +-50%.

Moc przetwornicy nie zalezy od sterownika a tylko i wylaczenie od trafa, tranzystorow kluczujacych i diod prostonika.
    Dlawik na wyjsciu zmniejsza udary pradowe tylko ze wiekszosci firmowych przetwornic po prostu go nie ma. Natomiast ostatnie tendencje sa do stosowania dlawikow na zasilaniu 12V i tu raczej chodzi o zaklucenia EMC i podobnie jest z tym wyjsciowym.

Laczenie rownolegle traf sterowanych z tego samego sterownika i tych samych kluczy tranzystorowych to normalny zabieg. Zdecydowana wiekszosc przetwornic na dwoch trafach wlasnie tak pracuje. W zasadzie to nie widzialem nigdy dwoch sterownikow.

Co do schematu z pdf-a to wg mnie za male sa rezystory bramkowe i nie potrzebnnie az trzy wtorniki pradowe.
    Misian@
    Level 27  
    Ok. to do jakiej wartości zwiększyć te rezystory bramkowe w mosach??
    4,7Ω mówisz że mało... Ok w Twojej przetwornicy jest to 33Ω to czy też mogę dać takie jak w Twojej przetwornicy są??
    Zrobiłem już tak, że jeden wtórnik pradowy obsłluguje 4 mosfety irfz44
    Co dalej?
    irek2
    Level 40  
    takie szczegoly jak rezystory bramkowe dobiera sie na koncu na podstawie pomiarow. Za male obciaza za bardzo wtornik i moga byc przyczyna wzbudzen a za duze dadza mala szybkosc przeladowania pojemnosci bramki.
    Nie wiem czy twoj uklad bedzie dzialal prawidlowo bo jest to zupelnie inny wtornik niz moj.
    Misian@
    Level 27  
    Witam!
    W przyszłym tygodniu dostane oscyloskop to będziemy mysleli z tymi wtórnikami. Wtórniki zaporzyszyłem z przetwornicy kolegi DarEl. Są to standartowe wtórniki stosowane w przetwornicach...

Pozdrawiam
    Misian@
    irek2
    Level 40  
    moze i te wtorniki sa standardowe ale do ukladow wyjsciowych typu push-pull a taki ma SG3525, TL494 ma zupelnie inne wyjscie.
    Juz jeden kolega probowal wyciagnac 1000W z rdzenia ETD i jakos mu sie nie udalo. Dostal odemnie specjalne rdzenie pierscieniowe o srednicy 50 i 63mm i na razie cisza. Sam bym sie za to wzial ale nie mam na razie czasu.
    Misian@
    Level 27  
    Tak wiem.... nie raz przestudiowałem tamten temat...
    Moje odniesienie do tamtego tematu jest takie, że główny problem który uniemożliwił osiągnięcie zamierzonej mocy, to sam sterownik :|

Ja w tym układzie który chcę zrobić, będę już korzystał z Twojej wersji samego sterownika... jak sam to zaproponowałeś...
    Jak sam wcześniej mówisz, najważniejszymi elementami które mają wpływ na całkowitą moc przetwornicy to trafo, mosfety i diody... ja się bardzo postaram jak najbardziej dopracować te elementy... :D

A jakie wtórniki do Twojego projektu przetwornicy były by dobre?

Pozdrawiam
    Misian@
    kalasz20
    Level 26  
    :arrow: irek2
    Gdzi dostałeś te duże rdzenie pierścieniowe? Jaki maja Al?
    Pozdrawiam
    irek2
    Level 40  
    Sa trzy najbardziej znane firmy zajmujace sie ferrytami i mozna takei rdzenie kupic bez problemu. Sa to rdzenie z ferrytu mocy AL wynosi kilka tysiecy. Pisalem o tych rdzeniach dokladnie ale temat dla wiekszosci byl malo interesujacy.

Moj wtornik jest na schemacie przetworki tylko trzeba dodac wtornik NPN za TL494. Duze znaczenie ma zastosowana w nim dioda.

Przy tak duzych mocach bardzo wazne jest prowadzenie i rezystancja doprowadzen. Napiecie wyjsciowe jest tez zalezne od wspolczynnika wypelnienia i tu TL494 nieco przegrywa z SG choc na tym i na tym sa robione wzmaki duzej mocy.