Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Glosniki 2.1 do kompa trzaski

kiepas96 04 Lut 2007 23:00 1875 15
  • #1 04 Lut 2007 23:00
    kiepas96
    Poziom 13  

Witam, kupiłem po promocyjnej cenie za 30 zł taki zestawik, firmy manta

Zacheciło mnie ze subwoofer był ciezki, zreszta za 30zł to za darmo
    wszystko pieknie gra super jak na ta klase, dyskoteki na tym nie zrobie ale do kompa w sam raz. Bass jest fajny mimo ze ten wooferek ma ok 10cm. Satelitki tez ok.

Jak to zawsze bywa jest problem. Gdy zestaw jest wlaczony, po wlaczeniu np lampki biurkowej, obojetnie czegos do pradu słychac jedno uderzenie basem, to cos takiego jak wlaczenie jakiegos starego wzmacniacza. Dzieje sie to równiez przy wyłączaniu lampki. Kombinowałem z listwa do kompa bez listwy.

Teraz mam pytanie da sie temu zaradzic jakoś? moze jakis filtr do zasilacza? poradzcie cos

pozdrawiam

Dodano po 31 [minuty]:

tak to wygląda od środka, trzy razy TDA 2030, glosnik no name.
    kable z 220V ida na wlacznik i do trafo. Na wlaczniku jest chyba kondensator to niebeieskie.

Sub ten nie ma uziemienia, moze wymienie kabel na taki z uziemieniem?
    Tylko gdzie podłączyc te uziemienie?

0 15
  • Pomocny post
    #2 04 Lut 2007 23:07
    stefcio
    Poziom 21  

Zapewne stare budownictwo i instalacja już swoje przeszła.
    Spróbuj zasilić z innego gniazdka, czyli inny „korek”. Albo pokombinuj z zasilaczem tego zestawu, dodaj jakieś pojemności.
    Wydaje mi się, że podobny temat już był kiedyś podejmowany, „szukaj” w archiwum.

A brak uziemienia też może takie bajery powodować.
    Uziemienie w urządzeniach elektrycznych to zazwyczaj metalowa obudowa urządzenia, czyli niekiedy cała masa.
    A w gniazdku masz bolec uziemienia?
    Można by też wymienić włącznik w lampce bo może być już wyrobiony i bardzo iskrzy podczas włącz/wyłączania i to powoduje te trzaski.

0
  • #3 04 Lut 2007 23:12
    fred117
    Poziom 21  

Witam...
    To ze przy wlaczeniu masz trzask to troche dziwne (sproboj zasilac zestaw bezposrednio z gniazdka lub razem z kompem)...
    A ze efekt taki masz przy wyl np lampki to nic nadzwyczajnego...
    Jezeli chodzi o moje zdanie to warystor przed transformatorem zasilajacym + 2 kondensatory (okolo 10n) w szeregu a do tego jeszcze dioda Shottkiego na napiecie odrobine wyzsze niz napiecie zasilajace tuz za prostownikiem i powinno dac rade a bynajmnie mocno zlagodzic...
    Zecz jasna wszystko w ukladzie audio a nie w lampce :D

Pozdrawiam...

0
  • #4 04 Lut 2007 23:30
    kiepas96
    Poziom 13  

budownictwo nowe, na innym gniazdku to samo, lamka ok bo prz wl/wyl woofera trzaski sa równiez, pozatym na poprzedniczh głosnikach tego nie było. Obudowa jest z drewna, moze do obudowy transformatora podpiac uziemienie?

Czyli co dołozyc po kondensatorze do kazdej z diod prostownika? Jaka pojemność? A moze jeszcze dołozyc za prostownikiem jakis 4700uf??

0
  • #5 05 Lut 2007 00:19
    stefcio
    Poziom 21  

Spróbuj, na pewno nie zaszkodzi, równolegle do każdej diody prostowniczej 100nF lub 220nF i za prostownikiem także możesz dołożyć pojemność te twoje 4700µ, ale także jak nie ma to dołóż 100nF.
    Tak, spróbuj uziemić trafo.
    Lampka może być ok. ale styki włącznika mogą być już nie ok.
    A próbowałeś szukać podobnego tematu?

0
  • #6 05 Lut 2007 00:24
    fred117
    Poziom 21  

hehe...
    Zle mnie zrozumiales....
    Myslalem bardziej o czyms takim:

Upssss....
    Zle mostek wpiolem...

Pozdrawiam...

0
  • #7 05 Lut 2007 09:52
    kiepas96
    Poziom 13  

dzieki za rady, zabieram sie do prób. Jezeli chodzi o lampke to to inne urzadzeni wkładane do gniazdk tyz powoduja trzask. dam znac co i jak

wiec tak uziemiłem trafo, dłaem po 220nf na diody, 100n za prostownikiem, jest to zasilane napieciem symetrycznym, sa tam dwa kondensatory 2200u w zasilaczu. Dałem na kabel zasilajacy taki dławik z monitora i jakby sie troche poprawiło, ale to jeszcze nie to.

Moze jakis filtr przeciwzakłuceniowy wmontowac w gniazdko? Jak uwazacie?

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

fred117 napisał:
    hehe...
    Zle mnie zrozumiales....
    Myslalem bardziej o czyms takim:

Upssss....
    Zle mostek wpiolem...

Pozdrawiam...

a jak ta diode shotkiego zastosowac w zasilaczu symetrycznym?

taki warystor sie nada? http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=3798&produ.../zdjecia/7a439f667256f364b199a484c676fed7.jpg

0
  • #9 05 Lut 2007 22:44
    fred117
    Poziom 21  

Co do warystora to im wiekszy tym lepszy ale mysle ze powinien wystarczyc...

Co do Shottkiego to albo wrzuc 1 diode miedzy "+" i "-" albo 2 diody (co bedzie pewniejsze) miedzy "+" i mase oraz mase i "-"...
    Oczywiscie w kazdym przypadku diody maja byc w kierunku zaporowym...
    Jezeli masz zasilanie np 2x12V to diody 2x15V beda idealne...

Pozdrawiam....

0
  • #10 06 Lut 2007 14:03
    kiepas96
    Poziom 13  

Witam ponownie i dziekuje za rady

zbocznikowałem elektrolity zasilacza kondensatorami 100n rownolegle do styków wlacznika dałem 47n/400V i zakłócenie sie straciły, ale ten warystor i diody jeszcze dołoze tylko musze je kupic.

Nastepne pytanie to trzask przy wlaczaniu suba. Da sie to jakoś rozwiązac nie montując układu opuzniajacego wlaczanie głosnika?

Z tego co pamietam to TDA 2030 mozna zastapic 2040, wiem ze jest troche mocniejszy, koncówki tez beda pasowac, chodzi mi o to czy poprawi sie jakość zestawu?

0
  • #11 06 Lut 2007 17:20
    fred117
    Poziom 21  

jakosc wzrosnie nieznacznie... (bardzo podobneznieksztalcenia obu koncowek)...
    Jezeli chodzi o trzask przy starcie to mozesz przed transformatorem wrzucic termistor NTC...
    Zalaczysz uklad a zinmny NTC ograniczy prad i to sporo...
    Po chwili sie zagrzeje i staiajac niewielki opor pozwoli czerpac calemu ukladowi tyle pradu ile potrzebuje...

Pozdrawiam...

0
  • #13 06 Lut 2007 20:39
    fred117
    Poziom 21  

Hmmm....
    Przydalo by sie coz z bardziej nachylona charakterystyka ale moze byc...
    PS oczywiste ze szeregowo...

Pozdrawiam...

0
  • #14 06 Lut 2007 21:43
    kiepas96
    Poziom 13  

fred117 napisał:
    Hmmm....
    Przydalo by sie coz z bardziej nachylona charakterystyka ale moze byc...
    PS oczywiste ze szeregowo...

Pozdrawiam...

hehe tez tak teraz patrze i sie smieje z samego siebie

kurde nie bardzo rozumiem tej charakterystyki mógłbys mi podac jakies oznaczenie takiego termistora lub parametry?

0
  • Pomocny post
    #15 06 Lut 2007 22:09
    fred117
    Poziom 21  

Nie :D
    Lepiej porostu ci powiem czego szukac...
    Sam sobie znajdziesz...
    Sama zasada z termistorem wyglada tak:
    Termistor NTC gdy jest zimny jego rezystancja jest duzo wieksza niz rezystancja w podwyzszonej temperaturze...
    Potrzebujesz cos takiego aby w temperaturze pokojowej mial rezystancje paredziesiat-pareset ohm...
    Natomiast w temperaturze 70-80 C rezystancja nie powinna przekraczac kilkunastu ohmow...

Pozdrawiam...

0
  • #16 09 Lut 2007 13:35
    kiepas96
    Poziom 13  

No i temat zakonczony dzieki koledze fred, wielkie dzieki

wbudowałem ten warystor, termistor i diody. Zadnych trzasków i zakłóceń.
    jeszcze raz wielkie dzieki. Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów