Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Źródło prądowe dla silnika krokowego

Badryk 05 Feb 2007 10:30 2870 19
phoenixcontact
  • #1
    Badryk
    Level 13  
    Ma ktoś może pomysł jak zbudować źródło prądowe dla silnika krokowego 2.8A o zmianie napięcia 0V-30V
    Jak zbudować do tego prosty zasilacz Trafo 24V 100W, mostek prostownicy , kondensator (jakiej pojemności ?) coś jeszcze?
    Zasilacz nie musi mieć ciągłej wydolności 30V i 2.8A silnik raczej będzie się obracał wolno (chodzi o jak największy moment obrotowy).
  • phoenixcontact
  • #2
    Dar.El
    Level 41  
    Witam
    Od strony masy w szereg z silnikiem dajesz rezystor 0,1Ω i masz na nim spadek napięcia proporcjonalny do prądu płynącego przez silnik. Napięcie to jest porównywane na komparatorze z referencyjnym a komparator steruje tranzystorem który jest między +zasilania a silnikiem. Regulując napięcie referencyjne, możesz zmieniać prąd płynący przez silnik. Sam zasilacz to trafo + mostek prostowniczy i kondensator elektrolityczny tak z 2,2mF.
  • phoenixcontact
  • #3
    Badryk
    Level 13  
    Chyba nie do końca się zrozumieliśmy to co napisałeś z pewnością jest poprawne ale chciałbym sie pozbyć sterowania napięciem dającym w gurcie rzeczy stały prąd ale martwi mnie fakt, że przy takim sterowaniu może w silniku wytwarzać się niechciane napięcie składowe którego wolał bym uniknąć ze względu na sterowanie silnika przy użyciu microprocesora który jak wiadomo jest delikatny.
    Silnik ma stały prąd a moc zależy od napięcia (od 3V do 30V) i ilości impulsów krokowych wynika to z faktu że sterowanie prądowe jest znacznie lepsze od sterowania napięciowego dlatego prąd musi byś stały 2.8A bo taki jest max wtedy silnik osiąga największy moment o który mi chodzi wiec nie zamierzam regulować prądu ma być 2.8A obciążenie silnika będzie powodowało wzrost napięcia z zakresu 3V-30V na silniku. Chodzi mi oto żeby zbudować zasilacz 2.8A (wartość nie regulowana) działającego w zakresie 0V do 30V (zmianie napięcia wymusza silnik zmiana rezystancji) Czyli źródło prądowe którego regulacje napięcia wymusza silnik bez dodatkowych elementów śledzących i regulujących.
    Czy da się zbudować taki układ?
  • #4
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Źródłem prądowym bez dodatkowej zewnetrznej regulacji może być tranzystor polowy, a dla pradu 2,8A - tranzystor polowy mocy. Prąd można ustawic jednym elementem: rezystorem w źródle.
    Pojawia się natomiast inny problem, który chyba Ci umknął: moc wydzielana w takim elemencie regulacyjnym (szeregowym). Dla spadku napiecia 30V i prądu 2,8A w elemencie wykonawczym wydziela sie moc 84W, to stanowczo za dużo, jak na pojedynczy element (no, może z chłodzeniem wodnym ...?), a wymagania dotyczące radiatora też będą niemałe: w praktyce taką moc odprowadzi radiator o powierzchni ok. 800cm2. Czy spotkałes się już z obliczeniami cieplnymi dla stopnia mocy?
  • #5
    Badryk
    Level 13  
    To jest silnik impulsowy więc moc wydzielana bedzie całką impulsów 30V 2.8A w granicach od t1 do t2 podzieloną przez dt = t2-t1 Silnik bedzie miał takich impulsów 8 co pare ms z przerwami na pare sekund przed kolejną serją 8 impulsów wiec srednia moc wydzielana raczej bedie skromna a napewno dalek od 84W
    Jesli chodzi o oblicenia mocy oddawane dla radiatorów to pestka każdy inżynier sanitarny znający sie na technice grzewczej zrobi to lewą reką.]
    Dzieki z odpowiedz.
  • #6
    Dar.El
    Level 41  
    Do silnika krokowego są gotowe scalaki, które stabilizują prąd metodą którą opisałem i sterują całym silnikiem. Można kupić gotowe moduły do silników krokowych.
  • #7
    Badryk
    Level 13  
    1. Cena
    2. To ma być mój projekt na uczelnie.
    Wiec mam zamiar projektować wszystko sam ale że jeszcze nie mam dużego doświadczenia z elektroniką szukam pomocy.
    Pozdrawiam.

    Dodano po 28 [minuty]:

    Jako źródła prądowego zamierzam użyć tranzystora: http://www.eu.necel.com/_pdf/TC-2466.PDF
    Czy sądzicie że to dobry wybór?
  • #8
    Dar.El
    Level 41  
    Projekt na uczelnie całkiem nie życiowy, będą go pokazywać jak nie należy tego robić. Cały świat robi to na PWM a Ty pokażesz że można inaczej, brawo!.
  • #9
    Badryk
    Level 13  
    Tak jak pisałem to jest silnik krokowy ze stałym obciążeniem więc szkoda rozpisywać sie na temat PWN który to nic nie wnosi wszystko sie wyznaczy raz na jutro chodzi tylko o stałe źródło prądu 2.8A działające w zakresie od 0Vdo 30V i czy tranzystor który podałem jest dobrym żródłem takiego prądu czy szukać innego?
    Przypominam to nie jest wiertarka tylko silnik krokowy PWM w tym przypadku ne ma nic do rzeczy!!!!!@@ Umiem czytać charakterystyki mechaniczne wiec nie zbaczajmy z temat. PWM zmienia tylko charakterystykę mech. z tym nie mam problemu to jest banał ja nie chcę sterować prędkością a ni momętem chodzi o zasilanie przy największym momencie 2.8A i 0V do 30V zależnie od obiążenia.
  • #10
    Dar.El
    Level 41  
    Witam
    Tranzystor nie jest źródłem prądowym, dopiero z kilkoma elementami może nim być. Ma trochę małą moc, więc do pracy ciągłej nie nadaje się, ale jak piszesz, że tylko od czasu do czasu będzie sterował silnikiem to może wytrzyma. Jak się spali to kup o większej mocy.
  • #11
    Badryk
    Level 13  
    Oczywiście masz racje tranzystor nie może być sam taki żródłem to było pewne uproszczenie może trochę nie trafne. Jestem spokojny o te 70W dam dobry radiator jak sie tranzystor spali to będę miał problem Przebudowa układu, wyszukanie innego, obliczenia, auć. Mam nadzieje że da radę. To jak juz zbuduję to źródło to jeszcze problem sterowania Układu tranzystorów to nie problem ale prąd bazy(da sie to jeszcze ogarnąć) i cena auć przy moim układzie przypadają dwa tranzystory bipolarne dające sobie radę z impulsami 2.8A i 30V parę ms na "rodzaj" impulsu czyli 2(tranzystory)*4(A B C D) cena auć. Gdzieś widziałem układ wykorzystujący 2 razy mniej tranzystorów dla silnika asynchronicznego muszę go znaleźć cena 2 razy mniejsza to jest dobre. Czas spać.
    Pozdro.
  • #12
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Zwróć uwagę na to że jak zatrzymasz silnik to na tranzystor zostawisz wysterowany po to żeby wał silnika się nie obrócił.
    Więc to nie będzie praca impulsowa tylko ciągła i gdzieś tą moc trzeba będzie rozproszyć.
    Pozdrawiam
  • #13
    Badryk
    Level 13  
    To słuszna uwaga i tu może sie pojawić problem.
    Jak naradzie wnioskuje z opisu że trzymanie to 9W 3.2V 2.8A bo te wartości są podane razem z momentem trzymającym ale muszę to jeszcze sprawdzić.
    Wcześniej na to nie zwróciłem uwagi bo nie zakładałem wykorzystania trzymania ale może to sie bardzo przydać jak sie to realizuje ? impulsami na to samo uzwojenie?
  • #14
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Jeśli masz w silniku cztery uzwojenia, to wystarczy że na dwa uzwojenia podasz napięcie i będziesz je utrzymywać tak długo jak jest to wymagane:)
    Pozdrawiam
  • #15
    Badryk
    Level 13  
    Akurat mam bipolarny.
  • #16
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Jeżeli na silnik w stanie trzymania podajesz 3,2V i 2,8A, a przed tranzystorem masz nieco ponad 30V (np. 33V), to 30V wytracasz na tranzystorze, przy prądzie 2,8A, czyli prawie 84W.
    Moc tranzystora 70W podawana jest dla warunków: temp. struktury - 150 stopni, temperatura obudowy - 25 stopni. Takie warunki masz tylko przy chłodzeniu wodnym. A więc oporność termiczna wewnątrz tranzystora jest 1,8 stopnia na wat. Wydzielenie w tranzystorze mocy 84W nawet wtedy, gdy temperatura obudowy jest 25 stopni, spowoduje nagrzanie struktury do temperatury prawie 180 stopni, a więc maksymalną przekraczasz o 30 stopni. Tranzystor nie ma prawa tego wytrzymać ...
    szkoda ... tranzystora ...
  • #17
    krzysiek40
    Level 22  
    Badryk wrote:
    Tak jak pisałem to jest silnik krokowy ze stałym obciążeniem więc szkoda rozpisywać sie na temat PWN który to nic nie wnosi wszystko sie wyznaczy raz na jutro chodzi tylko o stałe źródło prądu 2.8A działające w zakresie od 0Vdo 30V i czy tranzystor który podałem jest dobrym żródłem takiego prądu czy szukać innego?
    Przypominam to nie jest wiertarka tylko silnik krokowy PWM w tym przypadku ne ma nic do rzeczy!!!!!@@ Umiem czytać charakterystyki mechaniczne wiec nie zbaczajmy z temat. PWM zmienia tylko charakterystykę mech. z tym nie mam problemu to jest banał ja nie chcę sterować prędkością a ni momętem chodzi o zasilanie przy największym momencie 2.8A i 0V do 30V zależnie od obiążenia.


    Dar.El napisal za caly swiat robi to na PWM i to prawda. Chyba do konca nie zrozumiales o co mu chodzilo. Poprostu "zrodlo pradowe" realizowane jest poniekad na PWM i wtedy straty mocy sa minimalne a maksymalny moment masz uniezalezniony od predkosci obrotowej a o to Ci chodzi. Poczytaj sobie cykl artykułów na temat silnikow krokowych, ktory byl umieszczony w Elektronice dla Wszystkich. Mozna go sciagnac darmowo ze strony www.edw.com.pl, byla tam wzmianka na ten temat.
    Jesli zrobisz to tak jak zamierzasz to dokladnie jak napisal Dar.El bedzie to pokaz tego jak NIE nalezy tego robic!
  • #18
    Badryk
    Level 13  
    Z tego co mi wiadomo to PWM jest to regulacja wypełnienia impulsu przy stałej częstotliwości (sterowałem takim silniczkiem krokowym od drukarki i faktycznie zmieniałem czas trwania impulsów ale po tym impulsie nastepował od razu kolejny) . Wiem że tak się steruje np. wiertarki (prędkością obrotową) może to wprowadziło pewne zamieszanie tylko że tam jest silnik liniowy (w sensie sposobu pracy) Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie wiedzy nigdy za wiele.
    Swoją drogą właśnie znalazłem datasheeta z schematem blokowym układu l6203 z którego można wywnioskować jak wygląda sterowanie takim silnikiem może się komuś przyda zachęcam do przejżenia.
    Jeśli chodzi o trzymanie to nie wymaga ono zasilana bo przecież jeśli silnik miałby się obrócić to pracował by jako prądnica przynajmniej tak mi się teraz wydaję.
    Pozdrawiam.
  • #19
    krzysiek40
    Level 22  
    Niestety trzymanie wymaga zasilania.
    Masz racje. Rozne mikrokontrolery posiadaja takie cos jak PWM. Oczywiscie te PWM'y roznia sie mozliwosciami i najczesciej mozna nimi jednynie zasilic silniczek od wiertarki itp, sterowac grzalka, żarówką lub tez generowac rozne syganly. Sa jednak PWM'y pozwalajace na sterowanie silnikami krokowymi. Tobie jednak potrzeba utrzymac staly prad zasilajacy silnik (nie ma tu mowy o sterowaniu silnikiem). Wymagany prad wlasnie uzyskac mozna za pomoca tego najprostrzego PWM'a (sterowanie robisz oddzielnie wg. uznania).
    Podalem ci linka do strony EdW, ale dodam jeszcze chyba najbardziej interesujacy cie plik (wlasnie ze strony tego czasopisma).
    Attachments:
  • #20
    Badryk
    Level 13  
    Nie ma w moim przypadku potrzeby wykorzystywania technik opisanych w artykule ponieważ czas trwania impulsów mogę dać na tyle duży żeby był większy od stałej czasowej porostu nie zależy mi na osiąganiu dużych prędkości, a wysokich momentów ale z pewnością artykuł może przydać sie innym osobom i rzuca światło dzienne na parę aspektów sterowania silnika krokowego. Może w następnym projekcie go wykorzystam ale zarazie na projekt którym się teraz chcę zająć dałem sobie rok głownie na mechanikę.